Α2 μπάσκετ ανδρών: Νίκη στην παράταση για Ψυχικό – Ήττες για Πανερυθραϊκό και Μαρούσι στην 8η αγωνιστική
Panerithraikos Basketball Club

Με δύο ήττες, αυτές του Πανερυθραϊκού και του Μαρουσιού και μία νίκη, αυτή του Ψυχικού, ολοκληρώθηκε για τις ομάδες του Βόρειου Τομέα Αθηνών η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ ανδρών (8η αγωνιστική)

Ρεπό: Απόλλωνας Πάτρας, Καρδίτσα

Ο Πανερυθραϊκός έχασε εύκολα από τον Ολυμπιακό, εντός έδρας, με σκορ 76-62, με τους «ερυθρόλευκους» ωστόσο να έχουν τρεις σημαντικές απώλειες παικτών (Δ. Σκουλίδα, Ι. Κολοβέρο και Αλ. Νικολαΐδη), οι οποίοι τραυματίστηκαν.

Το Ψυχικό τα… έδωσε όλα στο Χαϊδάρι, κερδίζοντας σε ματς-«θρίλερ» στην παράταση τη Δάφνη Δαφνίου με σκορ 86-81 (κανονική διάρκεια αγώνα: 69-69), κάνοντας το 3/3 στις εκτός έδρας αναμετρήσεις από την επανέναρξη του πρωταθλήματος.

«Θρίλερ» είχαμε, όμως, και στην αναμέτρηση μεταξύ του Αμύντα και του Αμαρουσίου, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν την ομάδα των Βορείων Προαστίων στο… νήμα, με σκορ 64-63.

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ ανδρών (8η αγωνιστική)

14. Φίλιππος Βέροιας 1-4 (308-380) 6

• Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
  • Στο 2ο γύρο θα συνεχίσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.
  • Ο Φίλιππος Βέροιας έχει δύο αγώνες λιγότερους. Ο Αμύντας, ο Τρίτωνας, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.
  • Αναλυτικά οι 4 αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Μαρούσι – Φίλιππος Βέροιας (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Ολυμπιακός – Ελευθερούπολη (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Φίλιππος Βέροιας – Αμύντας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00), Οίακας Ναυπλίου – Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00).