Πανερυθραϊκός – Λαύριο 91-75: Φιλική ήττα για την ομάδα της Νέας Ερυθραίας
panerythraikosbc.gr

Πανερυθραϊκός και Λαύριο διασταύρωσαν τα… ξίφη τους σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Στέλιος Καλαϊτζής», με τους περσινούς φιναλίστ της Basket League να παίρνουν τη νίκη με 91-75.

Ο Πανερυθραϊκός παρουσίασε πολύ καλή εικόνα απέναντι στο σύνολο του Χρήστου Σερέλη, παρά το γεγονός ότι βρίσκεται σε στάδιο προετοιμασίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο επέβαλε τον ρυθμό του και πήρε τα ηνία του αγώνα (19-27, 10′), όμως οι γηπεδούχοι δεν το… έβαλαν κάτω και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πάρουν μεγάλη διαφορά στο σκορ, πριν το τέλος του πρώτου μισού (39-49, 20′).

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή έβγαλαν πολλή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και συνέχισαν να πιέζουν και στην τρίτη περίοδο, ωστόσο η ομάδα της Λαυρεωτικής κρατούσε σταθερά τα ηνία (57-69, 30′). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» και δίχως να κοιτάξουν ποτέ πίσω έφτασαν στη νίκη με 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 39-49, 57-69, 75-91.