Κηφισιά, Πανερυθραϊκός και Ν. Ιωνία στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΑ

Κηφισιά, Ν. Ιωνία και Πανερυθραϊκός κατάφεραν να «σφραγίσουν το εισιτήριο» για την επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΑ.

Ειδικότερα, η Κηφισιά, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο Ζηρίνειο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και χάρη στα γκολ των Ζέλο (29′), Διονέλη (62′), Παυλάκη (65′) και Ρεντζή (70′) να πάρει την πολύτιμη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο Ερασ. με σκορ 4-2.

Η Λυκόβρυση γνώρισε βαριά ήττα στο γήπεδό της από τους Αγίους Αναργύρους με σκορ 6-2 και αποχαιρέτησε τον θεσμό. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Λάλα στο 15′, ενώ το δεύτερο γκολ τους ήρθε με το αυτογκόλ του Βυζανιάρη στο 19′.

Ο Πανερυθραϊκός χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο, αλλά τελικώς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Π. Φαλήρου και να περάσει στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 1-0.

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο στο γήπεδο του Ηρακλείου, όπου η τοπική ομάδα τελικώς έχασε από τον Φωστήρα με 4-3. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 3-0, αλλά όχι μόνο δεν κατέθεσαν τα όπλα, μα στο 45′ με τον Κιρτζιαλίδη μείωσαν σε 3-1, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-2 στο 52′, για να έρθει ο Γκούγκας στο 70′ να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ωστόσο, ενώ όλα έδειχναν παράταση, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιωαννίδης κατάφερε να στείλει τους φιλοξενούμενους στον επόμενο γύρο.

Η Νέα Ιωνία κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τα Μελίσσια με σκορ 2-1 και να «σφραγίσει» το δικό της εισιτήριο, ενώ στο γήπεδο του Γαλατσίου ο Άτταλος κατάφερε να λυγίσει τον Απόλλωνα Χαλανδρίου με σκορ 3-1 (κανονικός αγώνας 1-1).