Μόνο δύο νίκες πέτυχαν οι «Βόρειοι» στη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ
Α.Ο. Νέας Ιωνίας/FB

Μόνο δύο νίκες πέτυχαν οι «Βόρειοι» στη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ. Το «τρίποντο» πανηγύρισαν Νέα Ιωνία και Μελίσσια, την ήττα γνώρισαν Ηράκλειο, Κένταυρος Βριλησσίων, Απόλλων Χαλανδρίου, Παπάγος και Λυκόβρυση, ενώ με τον βαθμό της ισοπαλίας έμειναν Χολαργός, Αγία Παρασκευή και Πανερυθραϊκός.

1ος όμιλος

Το Ηράκλειο έχασε κι άλλο την… επαφή με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς ηττήθηκε από την Αργυρούπολη με σκορ 2-0 και έτσι έμεινε στους 35 βαθμούς. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν στο 58′ ο Ζαννίκος και στο 72΄ο Γκρεβτζίδης.

Στο γήπεδο του Χολαργού η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αγία Παρασκευή στο γειτονικό «ντέρμπι», αποτέλεσμα που διατηρεί τη «Santa» στην 5η θέση, με 30 βαθμούς και «ρίχνει» τους Χολαργαίους στη 10η θέση, με 25 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 67′ με τον Βουλτσίδη, αλλά στο 77′ ο Αθανασίου ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 28 βαθμούς, βρίσκουμε τη Νέα Ιωνία, που κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ήφαιστου Περιστερίου, τον οποίο κέρδισε με σκορ 3-2.

Σημαντικό «τρίποντο» πήραν τα Μελίσσια στην έδρα του Ιάσονα με σκορ 2-1, κάνοντας την ανατροπή στις καθυστερήσεις και είναι μόνα στην 11η θέση, με 21 βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 29′ με τον Φάκη, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 89′ με τον Σπυρίδη. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ο Φάκη «ξαναχτύπησε» και διαμόρφωσε το λυτρωτικό για τους «Βόρειους» 2-1.

Ο Κένταυρος Βριλησσίων έπεσε «θύμα» του πρωτοπόρου Χαραυγιακού από τον οποίο και έχασε με σκορ 2-0, χάρη στα γκολ που πέτυχαν ο Σπανός στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ο Κούντου στο 55′. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται πλέον στη 12η θέση, με 18 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (18η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Χωρίς γκολ έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στα Σούρμενα και τον Πανερυθραϊκό, με την ομάδα της Ν. Ερυθραίας να ισοβαθμεί στην 8η θέση με τον Άγιαξ Ταύρου, έχοντας αμφότεροι από 22 βαθμούς.

«Στραβοπάτημα» για τον Απόλλωνα Χαλανδρίου, που έχασε από την Κηπούπολη με σκορ 1-0 και «κόλλησε» στη 10η θέση, με 19 βαθμούς, ισοβαθμώντας με Παπάγο και Λυκόβρυση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Κωνσταντινίδης.

Βαριά ήττα με σκορ 5-2 υπέστη ο Παπάγος από το Καματερό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν… ορεξάτοι και προηγήθηκαν με 3-0, χάρη στα γκολ των Πετανάι (24′ και 26′) και Μαζμανίδη (35′). Και πάλι ο Πετανάι, στο 55′, έκανε το 4-0, για να έρθει ο Ρηγόπουλος στο 65΄να μειώσει σε 4-1. Στο 87′ ο Μπράτσου μείωσε περαιτέρω σε 4-2, αλλά στο 90′ ο Πετανάι «χτύπησε» για τρίτη φορά, κάνοντας το τελικό 5-2.

Τέλος, η Λυκόβρυση δεν κατάφερε τίποτε απέναντι στην Ηλιούπολη, από την οποία έχασε εκτός έδρας με σκορ 3-0 και μοιράζεται τη 10η θέση με Απόλλωνα Χαλανδρίου και Παπάγο. Για τους γηπεδούχους σκόραραν ο Σαλαπάτας στο 13′, ο Γάγγος στο 37′ και ο Γκούγκας στο 62′.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (18η αγωνιστική)