ΕΣΚΑ: Ήττα με 55-46 για τις κορασίδες του ΓΣΑΠ από τον ΠΑΟ στον πρώτο τελικό

Τον πρώτο αγώνα του τελικού πρωταθλήματος ΕΣΚΑ έδωσαν οι κορασίδες του ΓΣΑΠ, εκτός έδρας, εναντίον του Παναθηναϊκού, χάνοντας με 55-46.

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κορίτσια ήταν νευρικά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με σκορ 32-22. Στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους, υπέρ του ΠΑΟ, αλλά οι παίκτριες του ΓΣΑΠ βρήκαν τη δύναμη και μειώσανε 5 λεπτά πριν το τέλος στους 4 πόντους. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 55-46, αφήνοντας «ανοικτούς λογαριασμούς» για τον επόμενο αγώνα στην έδρα του ΓΣΑΠ το Σάββατο 17/7 στις 20:00.

Και αυτός ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από το TELESPORT (youtube).

Δεκάλεπτα: 13-17, 19-5, 9-10,14-14.

ΓΣΑΠ (Χατήρας): Χατήρα, Χριστοπούλου, Μητροπούλου, Κανιστρά, Μήτση, Παλάσκα, Τριανταφύλλη, Αλεξάνδρου, Δασκαλάκη, Σινάνογλου, Παγίδα, Τοτόση.

Πρωτάθλημα νεανίδων

Την Πέμπτη 15/7, στις 21:30, στο γήπεδο του ΕΦΑΟΖ ρίχνεται στην μάχη του πρωταθλήματος των Νεανίδων Α’ Κατηγορίας της ΕΣΚΑ και η ομάδα του ΓΣΑΠ, με αντίπαλο τη γηπεδούχο ομάδα.

Η διοίκηση εύχεται στα κορίτσια «καλό ξεκίνημα».