Α’ ΕΠΣΑ: «Τρίποντο» μόνο για την Κηφισιά στη 18η αγωνιστική – 5 ισοπαλίες για τους Βόρειους

Αγωνιστική ισοπαλιών ήταν η 18η για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που παίρνουν μέρος στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣΑ, αφού Αγία Παρασκευή, Ηράκλειο, Πανερυθραϊκός, Νέα Ιωνία και Χαλάνδρι κέρδισαν ο καθένας από έναν βαθμό. Από εκεί και πέρα, τη μοναδική νίκη για τους Βόρειους πέτυχε η Κηφισιά, ενώ ηττήθηκαν Απόλλων Χαλανδρίου και Χολαργός.

1ος όμιλος

Ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά με 2-0 κόντρα στους Τράχωνες, πρόσθεσε η Κηφισιά στην πολύ καλή φετινή παρουσία της στο πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ, διατηρώντας την 1η θέση, με 47 βαθμούς, ανοίγοντας την «ψαλίδα» από τον δεύτερο Αθηναϊκό στους 10 βαθμούς. Τα γκολ για την ομάδα των Βορείων Προαστίων πέτυχαν οι Μεϊμάρογλου και Ρεντζής.

Αγία Παρασκευή και Ηράκλειο μοιράστηκαν ημίχρονα, γκολ (1-1) και βαθμούς στο ντέρμπι των Βορείων. Αποτέλεσμα που στερεί την «Αγία» από τη δυνατότητα να πλησιάσει στον πόντο τον Αθηναϊκό, αφού παραμένει 3η, με 34 βαθμούς, ενώ αφήνει και το Ηράκλειο στην 6η θέση, με 30 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26′ με τον Λαζόπουλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 43′ με τον Σπυριδάκη.

Κόντρα σε έναν οργανωμένο και συμπαγή αντίπαλο, που έβγαλε μεγαλύτερη φρεσκάδα και ήταν πιο αποτελεσματικός, ο Απόλλων Χαλανδρίου δεν είχε απαντήσεις, και έτσι έχασε στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου από τη Θύελλα Αγ. Δημητρίου με σκορ 2-0. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν ο Νομικός στο 21′ και ο Παπανικολάου στο 49′.

2ος όμιλος

Νέο έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα έχασε ο Χολαργός, που γνώρισε την ήττα στο γήπεδο «Σπ. Γιαλαμπίδης» του Ταύρου από τον Φωστήρα Αθηνών με σκορ 3-0 και παραμένει 2ος με 40 βαθμούς, 9 πίσω από τον πρωτοπόρο αντίπαλό του. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32′ με τον Ηλιάδη, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 56′ με τον Μπένα και διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 στο 78′ με τον Σίμωση.

Μέτριο παιχνίδι, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, στο γήπεδο της Ν. Ερυθραίας στην αναμέτρηση μεταξύ του Πανερυθραϊκού και της Νέας Ιωνίας, η οποία έληξε χωρίς τέρματα. Το αποτέλεσμα διατηρεί την ομάδα της Ν. Ερυθραίας στην 6η θέση, με 25 βαθμούς, ενώ «ρίχνει» την ομάδα της προσφυγούπολης στη 12η θέση, με 18 βαθμούς, σε ισοβαθμία με το Χαλάνδρι.

Ισόπαλο έληξε και το αποτέλεσμα μεταξύ Χαϊδαρίου και Χαλανδρίου (2-2), στο γήπεδο Αλκυών της Πετρούπολης, αλλά στον συγκεκριμένο αγώνα τουλάχιστον το τέλος ήταν συγκλονιστικό. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων προηγήθηκε στο 3′ με το αυτογκόλ του Μηλιώνη, για να ισοφαρίσει ο Χριστούλης στο 68′. Στο 85′ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, χάρη στο γκολ του Κοπανά στο 85΄, αλλά οι Χαλανδραίοι δεν είχαν πει τον τελευταίο λόγο τους και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «έκλεψαν» την ισοπαλία με τον Κατσιούλη και τον πολύτιμο βαθμό, που τους εξασφάλισε τη 12η θέση.