Γ’ Εθνική μπάσκετ: Με 3 νίκες και 2 ήττες ολοκλήρωσαν την 25η αγωνιστική οι Βόρειοι
Print Friendly, PDF & Email
Αθλητισμός

Γ’ Εθνική μπάσκετ: Με 3 νίκες και 2 ήττες ολοκλήρωσαν την 25η αγωνιστική οι Βόρειοι

Προτελευταία αγωνιστική στους δύο ομίλους της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος) με τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών να σημειώνουν 3 νίκες (Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής, Νέα Ιωνία και Πεντέλη) και 2 ήττες (Μελίσσια και Νίκη Αμαρουσίου).

Τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου – Νότου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (25η αγωνιστική)

Οίαξ Ναυπλίου – Ε.Α. Πατρών 90-50
Καλαμάτα ’80 – Ν. Ιωνία  61-71
Γλαύκος – Κεραυνός Αιγίου 97-62
ΚΑΠ – Απόλλων Σμύρνης 83-71
Ακράτα – Αχαγιά ’82 68-61
Έσπερος ΑΟΠΑ – Ολυμπιάδα Λεχ. 88-48
Μελίσσια – Ένωση Ιλίου 53-65

Στον 1ο όμιλο, τα Μελίσσια δεν μπόρεσαν ποτέ να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ένωσης Ιλίου, από την οποία και έχασαν στην έδρα τους με σκορ 65-53 (δεκάλεπτα:  8-16, 22-31, 39-53, 53-65) και έμειναν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 39 βαθμούς. Στην 26η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος (Κυριακή 20/5) το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων θα αντιμετωπίσουν εκτός την ουραγό Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου.

Από την πλευρά της, η Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής επιβλήθηκε εντός έδρας του Απόλλωνα Σμύρνης, με σκορ 83-71 και διατηρήθηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας, με 37 βαθμούς. Την επόμενη Κυριακή (20/5) η ΚΑΠ θα αντιμετωπίσει στο Αίγιο τον Κεραυνό.

Τέλος, η Νέα Ιωνία πήρε το «διπλό» στην Καλαμάτα, νικώντας την τοπική ομάδα με σκορ 71-61 (δεκάλεπτα: 19-14, 35-29, 51-50, 61-71), κάνοντας την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 36 βαθμούς. Στην τελευταία αγωνιστική το συγκρότημα των Βορείων θα υποδεχθεί τον Οίακα Ναυπλίου.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου – Νότου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (25η αγωνιστική)

1. Οίαξ Ναυπλίου 46 (21-4)
2. Γλαύκος 46 (21-4)
3. Ένωση Ιλίου 45 (20-5)
4. Αχαγιά ’82 44 (19-6)
5. Ακράτα 41 (16-9)
6. Μελίσσια 39 (14-11)
7. Έσπερος Πατρών 39 (14-11)
8. ΚΑΠ 37 (12-13)
9. Νέα Ιωνία 36 (11-14)
10. Κεραυνός Αιγίου 36 (11-14)
11. Απόλλων Σμύρνης 34 (9-16)
12. ΕΑΠ 29 (4-21)
13. Καλαμάτα ’80 27 (2-23)
14. Ολυμπιάδα Άσσου/Λεχαίου 26 (1-24)

Το πρόγραμμα της 26ης του 1ου ομίλου – Νότου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (20/5)

Ν. Ιωνία – Οίακας Ναυπλίου
Ένωση Ιλίου – Καλαμάτα 80
Ε.Α. Πατρών – Γλαύκος
Κεραυνός Αιγίου – ΚΑΠ
Απόλλων Σμύρνης – Ακράτα
Αχαγιά 82 – Έσπερος ΑΟΠΑ
Ολυμπιάδα Άσσου – Μελίσσια 

Τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου – Νότου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (25η αγωνιστική)

Ερμής Σχηματαρίου – ΟΦΗ 68-66
Έσπερος Καλλιθέας – ΒΑΟΛ 82-70
Άρης Νικαίας – Πεντέλη 84-94
Λοκρός – Κρόνος Αγίου Δημητρίου 85-77
Έσπερος Λαμίας – Νίκη Αμαρουσίου 90-80
Άρης Πετρούπολης – ΑΕΕ Παναγίτσας 62-73
Ρεπό: ΑΟΚ Χανιά

Στον 2ο όμιλο, η Πεντέλη πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Άρη Νικαίας, τον οποίο νίκησε με σκορ 94-84 (δεκάλεπτα: 29-23, 52-48, 66-68, 84-94), ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, η οποία ισοβαθμεί στη 2η θέση με τον Έσπερο Λαμίας (έχουν 40 βαθμούς), θα διεκδικήσει το απευθείας «εισιτήριο» φιλοξενώντας τον Λοκρό, στην τελευταία αγωνιστική (Κυριακή 20/5).

Η Νίκη Αμαρουσίου κατάφερε να προβάλλει αντίσταση στον Έσπερο Λαμίας μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αφού από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ανέπτυξαν… ταχύτητα και έφθασαν στη νίκη με σκορ 90-80 (δεκάλεπτα: 24-27, 47-42, 70-61, 90-80). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 30 βαθμούς και στην τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον ουραγό Άρη Πετρούπολης.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου – Νότου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (25η αγωνιστική)

1. Έσπερος Καλλιθέας 41 (18-5)
2. Έσπερος Λαμίας 40 (17-6)
3. Πεντέλη 40 (17-6)
4. Ερμής Σχηματαρίου 38 (15-8)
5. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 38 (15-8)
6. Λοκρός Αταλάντης 37 (14-9)
7. ΟΦΗ 34 (11-12)
8. ΒΑΟΛ Χίου 33 (10-13)
9. ΑΕΕ Παναγίτσας 32 (8-16)*
10. Άρης Νικαίας 32 (9-14)
11. Νίκη Αμαρουσίου 30 (7-16)
12. ΑΟΚ Χανιά 29 (6-117)
13. Αρης Πετρούπολης 24 (4-19-1 μηδ.)
(*) Δεν έχει δώσει το ρεπό της

Το πρόγραμμα της 26ης του 2ου ομίλου – Νότου της Γ’ Εθνικής μπάσκετ (20/5)

ΑΟΚ Χανιά – Έσπερος Καλλιθέας
ΒΑΟΛ – Άρης Νικαίας
Πεντέλη – Λοκρός
Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Ερμής Σχηματαρίου
ΟΦΗ – Έσπερος Λαμίας
Νίκη Αμαρουσίου – Άρης Πετρούπολης
Ρεπό: ΑΕΕ Παναγίτσας

Σχετικά άρθρα

Αφήστε μια απάντηση

Υποχρεωτικά πεδία *

Enypografa.gr © 2014 - 2021
Powered by Wisenet