Συνεχίζεται η “κόντρα” μεταξύ της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Σχολείων Αγίας Παρασκευής και της διοίκησης του ΠΑΟΔΑΠ σχετικά με τα τρία πρόσφατα ψηφίσματα της πρώτης. Ωστόσο, μέσα από αυτήν την “κόντρα” ανακύπτουν και τα προβλήματα των σχολείων της πόλης.
Ακολουθεί η σχετική ανακοίνωση της Ένωσης:
Μετά την έκδοση των ψηφισμάτων της Γενικής Συνέλευσης της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Σχολείων Αγίας Παρασκευής, εκδηλώθηκε μια έντονη επίθεση προς την Ένωση Γονέων, από τη Διοίκηση του ΠΑΟΔΑΠ, με έκδοση Δελτίου Τύπου από το Γραφείο Προέδρου του Δ.Σ. του ΠΑΟΔΑΠ (δείτε ιστοσελίδα Δήμου) και από μέλος της Διοίκησης του ΠΑΟΔΑΠ σε τοπική ιστοσελίδα.
Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Σχολείων Αγίας Παρασκευής ευχαριστεί τον Πρόεδρο του ΠΑΟΔΑΠ και το μέλος Διοίκησης του ΠΑΟΔΑΠ για την ιδιαίτερη προβολή που επιφύλαξαν στα 3 ψηφίσματα που εκδόθηκαν από τη Γενική Συνέλευσή μας. Με την προβολή αυτή συνέβαλαν αποφασιστικά ώστε να μάθει όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος ότι στα σχολεία υπάρχει σοβαρό πρόβλημα καθαριότητας και ότι η Ένωση Γονέων υπερασπίζεται με κάθε τρόπο τους ελεύθερους χώρους που βρίσκονται σε κίνδυνο.
Κατανοούμε ότι μέλη της Διοίκησης του ΠΑΟΔΑΠ δεν γνωρίζουν τη λειτουργία των σωματείων και των συλλόγων. Εάν ενδιαφέρονται μπορούν να ανατρέξουν και να μάθουν για τους νόμους που διέπουν τη λειτουργία των σωματείων και ειδικότερα των οργανώσεων των γονέων, ώστε να τους λυθούν απορίες περί «αντιπροσωπευτικότητας», «απαρτίας», «πλειοψηφίας και ομοφωνίας» και ότι τα σωματεία διοικούνται από «διοικητικά συμβούλια» και όχι από «επικεφαλής» ούτε από «Διοίκηση», όρος που παραπέμπει σε στρατιωτική ιεραρχία και όχι σε δημοκρατική λειτουργία.
Κατανοούμε τη δυσκολία της Διοίκησης του ΠΑΟΔΑΠ να αντιληφθεί τι σημαίνει «κάλυψη της έκθεσης με εξειδικευμένο ιστορικό που να συνδέει τα αντικείμενα της έκθεσης με τις αντίστοιχες ιστορικές περιόδους», όπως γίνεται στα Μουσεία με εκθέσεις που απευθύνονται σε μαθητές. Η παρουσία τέτοιου εξειδικευμένου ιστορικού θα κάλυπτε και τον παιδαγωγικό τρόπο προσέγγισης των μαθητών, ώστε να υπάρχει «παιδαγωγική συμβολή μιας τέτοιας έκθεσης σε παιδιά ευαίσθητων ηλικιών» (τα εντός εισαγωγικών είναι τα σημεία του ψηφίσματός μας που εξηγούν τις ανησυχίες μας).
Με τις προθέσεις, τους στόχους, τις σκοπιμότητες και τις ιδεοληψίες που μας αποδίδονται από μέλη της Διοίκησης του ΠΑΟΔΟΠ δεν θα ασχοληθούμε, γιατί τους θεωρούμε παντελώς αναρμόδιους να μας κρίνουν, επειδή δεν μπορούν να αντιληφθούν ούτε το υψηλότατο επίπεδο διαλόγου και ανταλλαγής απόψεων που κάθε φορά επιτυγχάνει η Ένωση Γονέων στη λειτουργία της, ούτε τον πλούτο των γνώσεων, απόψεων και δυνατοτήτων που κρύβει το οργανωμένο γονεϊκό κίνημα στην πόλη μας.
Κατά τα άλλα εκτιμούμε ως ελλιπή την προσπάθεια μελών της Διοίκησης του ΠΑΟΔΑΠ να απαντήσουν στις ανησυχίες των γονέων, μιας και δεν κατέθεσαν κανένα απολύτως στοιχείο, που να πιστοποιεί την ύπαρξη σοβαρής μελέτης για τον τρόπο προσέγγισης των παιδιών ευαίσθητων ηλικιών με την ιστορία μας, πόσο μάλλον όταν το μέσον για την προσέγγιση με την ιστορία είναι ιστορικά κειμήλια πολέμων και μαχών.
Για όλους όσοι ενδιαφέρονται για το κατά πόσο η Ένωση Γονέων έχει άποψη και ποια είναι αυτή, αναφορικά με την ουσιαστική επαφή και γνώση της Ιστορίας του τόπου μας από τα παιδιά, μπορούν να ανατρέξουν στα τεύχη των εφημερίδων «Η φωνή της Ένωσης» (τεύχος 2-Δεκέμβρης 2006, τεύχος 3-Μάιος 2007) όπου μέλη του γονεϊκού κινήματος είχαν αρθρογραφήσει και η Ένωση Γονέων Αγίας Παρασκευής είχε πρωτοπόρα πανελλαδικά τοποθετηθεί σχετικά. Προφανώς, οι όψιμα ενδιαφερόμενοι τότε ήταν απόντες. Πάντως είμαστε στη διάθεσή τους να τους προμηθεύσουμε τα τεύχη των εφημερίδων μας για να ενημερωθούν έστω και καθυστερημένα.
Θυμίζουμε δε στα μέλη της Διοίκησης του ΠΑΟΔΑΠ ότι την έγκριση για την παραχώρηση των αύλειων χώρων των σχολείων τη δίνει ο Δήμαρχος «με τη σύμφωνη γνώμη της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας». Εάν θέλει να αποδώσει ευθύνες γιατί δεν έχει βρεθεί ακόμα χώρος για τη εφαρμογή του προγράμματος Δωρεάν Aθλητικών Δραστηριοτήτων μπορεί να απευθυνθεί στοn Δήμαρχο, που δεν έχει εγκρίνει την παραχώρηση του αύλειου χώρου του 8ου Δημοτικού, παρά τη θετική απόφαση της ΔEΠ. Εκτός εάν έχει αλλάξει ο νόμος και η Ένωση Γονέων οφείλει να «καταφέρει να βρει χώρο σχολείου», οπότε ζητάμε συγνώμη, γιατί δεν έχουμε ενημερωθεί ότι εμείς, ως Ένωση Γονέων, αποφασίζουμε για τις παραχωρήσεις χώρων σχολείων.
Αγία Παρασκευή 17/03/2014
Το Διοικητικό Συμβούλιο
Σχετικά άρθρα
Επιτυχής «Γιορτή υιοθεσίας» στο Μαρούσι
Το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, η πλατεία Ευτέρπης στο Μαρούσι γέμισε με γατάκια και σκυλάκια, που περίμεναν μια αγκαλιά και…
Μέριμνα για τις αδέσποτες γάτες στο Ηράκλειο Αττικής
Ταΐστρες και ποτίστρες για τις αδέσποτες γάτες τοποθέτησε σε 24 σημεία της πόλης ο Δήμος Ηρακλείου Αττικής. Όπως αναφέρεται σε…
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων στις 20/7 στο Μαρούσι
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνεται στην Πλατεία Ευτέρπης (ΗΣΑΠ), το Σάββατο 20 Ιουλίου 2024, από τις 10 π.μ. έως τις…
Για το πρόγραμμα διαχείρισης αδέσποτων ζώων ενημερώθηκαν οι πολίτες της Νέας Ιωνίας
Για τις δράσεις και τους στόχους του επιχειρησιακού προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς του Δήμου Νέας Ιωνίας είχαν την ευκαιρία…
Εκδήλωση υιοθεσίας αδέσποτων από τους Αεροπρόσκοπους Κηφισιάς στις 30/6
Γιορτή υιοθεσίας αδέσποτων ζώων διοργανώνουν οι Αεροπρόσκοποι Κηφισιάς την Κυριακή 30 Ιουνίου, από τις 10.30 π.μ. έως τις 2.30 μ.μ….
Νέα Αριστερά: Ερώτηση στη Βουλή για τις τιμές ζώνης στην περιοχή Εργατικών Πολυκατοικιών στο Μαρούσι
Ερώτηση στη Βουλή προς τον υπουργό Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών κατέθεσε η Νέα Αριστερά, με θέμα «Αναγκαία η μείωση των…
Στα Μελίσσια στις 5/6 ο Δ. Καιρίδης
Στα Μελίσσια θα περιοδεύσει την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2023 ο υπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου Δημήτρης Καιρίδης, για να συνομιλήσει με…
Περιοδεία του Δ. Καιρίδη σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια
Σε Φιλοθέη – Ψυχικό και Βριλήσσια θα βρεθεί την Παρασκευή 31/5 και το Σάββατο 1/6 αντίστοιχα ο Δημήτρης Καιρίδης. Ο…
Εκδήλωση Δημήτρη Καιρίδη στο Μαρούσι ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών
Ανοιχτή συζήτηση με θέμα «Η Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή Ένωση: Προκλήσεις και Προοπτικές», ενόψει των ευρωπαϊκών εκλογών της 9ης Ιουνίου, διοργανώνει…
Σε πανστρατιά ενόψει των ευρωεκλογών καλεί η βουλευτής του ΚΚΕ Αφροδίτη Κτενά
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 13/05, στο θεατράκι της οδού Ολύμπου και Ηρακλειδών στο Χαλάνδρι, η προεκλογική συγκέντρωση των…
ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ
Νέο ΟΧΙ, παραμονή της 28ης Οκτωβρίου, από τα Μελίσσια στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας – Βίντεο
Για δεύτερη φορά συγκεντρώθηκαν εκπρόσωποι της δημοτικής αρχής, επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων, επαγγελματικοί και κοινωνικοί φορείς και πολίτες έξω από το…
Κοινωνικό ανάχωμα στο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια – Βίντεο
Την καταγορηματική αντίθεσή τους στο επικείμενο κλείσιμο του υποκαταστήματος της Εθνικής Τράπεζας στα Μελίσσια εξέφρασαν η δημοτική αρχή του Δήμου…
Δεν κατεβαίνει για δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης στις εκλογές του 2023 ο Τάσος Μαυρίδης – Αποχαιρετισμός με συγκίνηση, αλλά και «καρφιά»
Την απόφασή του να μην συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2023 ανακοίνωσε ο δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης Τάσος…
Η προσαγωγή, η σύλληψη, τα πολιτικά μηνύματα και η επόμενη μέρα – Συνέντευξη Τύπου Σωτήρη Λαπιέρη
Την περασμένη Πέμπτη 28 Ιουλίου 2022 ο επικεφαλής της Πρωτοβουλίας Πολιτών Χαλάνδρι Ενάντια, δημοτικός σύμβουλος Σωτήρης Λαπιέρης δέχθηκε απρόκλητη, όπως…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος COVID-19
Προβλήματα και στην ακοή προκαλεί η νόσος του COVID-19, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που παρουσιάστηκαν στο 16th European Federation Audiology…
Διατροφή στις πανελλαδικές – Οδηγός για τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα
Η διατροφή παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στη συγκέντρωση, απόδοση και ενέργεια, πόσο μάλλον την περίοδο των πανελλαδικών εξετάσεων. Μπορεί να…
Ένα νοσοκομείο… ταξιδεύει την ελληνική ιατρική κουλτούρα στον κόσμο
Την ώρα που πληθαίνουν οι δυσάρεστες ειδήσεις γύρω μας, με τα νέα από το ουκρανικό μέτωπο να δημιουργούν ισχυρούς κλυδωνισμούς…
Δημήτρης Κούβελας: Αντιμετώπιση ήπιων ανεπιθύμητων ενεργειών του εμβολίου κατά της COVID-19
Πολλοί άνθρωποι είναι ενθουσιασμένοι που δημιουργήθηκαν εμβόλια ως το πρώτο βήμα για τη διαχείριση της εξάπλωσης του κορωνοϊού. Δυστυχώς, υπήρξε και…
Μ. Αρτόπουλος: Μεγάλη μείωση περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό από τα προληπτικά μέτρα κατά της πανδημίας!
Μεγάλη μείωση των περιστατικών μέσης ωτίτιδας στον γενικό πληθυσμό (παιδιά και ενήλικες) έφεραν τα προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του…
Εγγραφείτε στο Newsletter
* Θα λαμβάνετε τα σημαντικότερα νέα της τελευταίας εβδομάδας.
ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ SOCIAL MEDIA