5 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα για τους «Βόρειους» στην 25η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ

Πέντε νίκες, πέντε ισοπαλίες και μόλις μία ήττα ο απολογισμό των ομάδων του Βορείου Τομέα Αττικής στην 25η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ. Τη νίκη πανηγύρισαν Αλσούπολη, Απόλλων Χαλανδρίου, Ελευθερούπολη, Άρης Χολαργού και Ατρόμητος Χαλανδρίου, ισόπαλοι αναδείχθηκαν Λυκόβρυση, Μεταμόρφωση, Μελίσσια, Παπάγος και Παράδεισος Αμαρουσίου, ενώ στους χαμένους της αγωνιστικής ήταν μόνο τα Βριλήσσια.

Στον 1ο όμιλο, η Αλσούπολη «εκτέλεσε», στο γήπεδο της Νήαρ Ηστ, την Καισαριανή με σκορ 5-2 και πλέον ισοβαθμεί στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με το Καματερό, έχοντας αμφότεροι από 46 βαθμούς. Ο Λευτέρης Χαλάς στο 16′ έκανε το 0-1, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα γκολ για την ομάδα του, στο 47′. Στο 59′ ο Αντώνης Γιαννόπουλος μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλέξανδρος Μωραΐτης ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ, γράφοντας το 1-3. Στο 66′ ο Χαλάς, με το τρίτο προσωπικό του γκολ, που πέτυχε με πέναλτι, ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ (1-4), για να έρθει ο Πέτρος Μυλώβας, στο 78′, να κάνει 5 τα γκολ των φιλοξενουμένων. Το μόνο που κατάφεραν στο υπόλοιπο διάστημα οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-5, με το γκολ του Χρήστου Σιάγκα, στο 89′.

Ωραίο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης ανάμεσα στη Λυκόβρυση και την πρωτοπόρο Δάφνη Π. Φαλήρου, το οποίο έληξε ισόπαλο 2-2, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο μέρος.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 32′, με τον Πάγκα να σημαδεύει το δοκάρι της αντίπαλης εστίας, για να έρθει ο Γιαννούλης στο 56′ να… τιμωρήσει τους Λυκοβρυσιώτες, κάνοντας το 0-1. Ωστόσο, ο Πάγκας «πήρε το αίμα του πίσω» στο 62′, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, ενώ η αποβολή του Μιχαλακόπουλου στο 80′, δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους. Παρ’ όλα αυτά, κατάφεραν με τον Ζησόπουλο να μπουν και πάλι μπροστά, ενώ μια χειρονομία του Ζήκου τού στοίχισε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 89′, αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων. Τελικώς, στο ίδιο λεπτό ο Δ. Ραφτόπουλος λύτρωσε τους γηπεδούχους, κάνοντας το 2-2 κι εξασφαλίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο κύκλος των αποβολών συμπληρώθηκε στο 90′ με την απομάκρυνση από τους πάγκους των δύο ομάδων του προπονητή της Λυκόβρυσης και του γενικού αρχηγού της Δάφνης Π. Φαλήρου.

Μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, με 35 βαθμούς.

Άμιλλα Περιστερίου και Μεταμόρφωση έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία στο γήπεδο της Χρυσούπολης και μοιράστηκαν τους βαθμούς. Το αποτέλεσμα διατηρεί την ομάδα των Βορείων στη 12η θέση της βαθμολογίας, με 31 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (25η αγωνιστική)

16. ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ 12 25 3 3 19 16 63

Στον 2ο όμιλο, πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη, που πανηγύρισαν με έξαλλο τρόπο οι παίκτες του, πέτυχε ο Απόλλων Χαλανδρίου επί των Βριλησσίων, με σκορ 3-1. Οι Χαλανδραίοι είχαν μπροστά τους στ πρώτο ημίχρονο μια κλειστή άμυνα, την οποία «πολιορκούσαν» διαρκώς και τελικώς κατάφεραν να τη διασπάσουν στο 31′, οπότε ο Οικονομόπουλος γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε με μη ασφαλή τρόπο, η μπάλα ήρθε στα πόδια του Παπουτσή και ο τελευταίος δεν… συγχώρεσε και πλάσαρε το 0-1.

Το γκολ «αφύπνισε» τους γηπεδούχους, οι οποίοι πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50′, με τον Πουλάκη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1. Οι Χαλανδραίοι έδειξαν να αποσυντονίζονται από το γκολ, αφήνοντας γήπεδο στους Βριλησσιώτες, αλλά παρ’ όλα αυτά, κατάφεραν στο 71′ να φθάσουν πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά η προσπάθεια του Σταμάτη σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικώς, το σουτ του Οικονομόπουλου στο 85′ έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν την ισοφάριση, αλλά η αντεπίθεση του Οικονομόπουλου και το ψιλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε έπιασε εκτός εστίας τον αντίπαλο τερματοφύλακα και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Ο Απόλλων Χαλανδρίου παραμένει πρώτος στη βαθμολογία, με 61 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά του από τον δεύτερο Άγια Ταύρου, ενώ τα Βριλήσσια υποχώρησαν στην 5η θέση, με 47 βαθμούς.

Στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας η Ελευθερούπολη, χωρίς να χρειαστεί να πιάσει μεγάλη απόδοση, κατάφερε να επιβληθεί του Υμηττού με σκορ 2-0. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν ο Επταήμερος, με φάουλ, στο 2ο λεπτό και ο Σπανός, με πέναλτι, στο 79ο. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα φέρνει την ομάδα των Βορείων στην 4η θέση της βαθμολογίας, με 49 βαθμούς.

Στο γήπεδο των Μελισσίων, η τοπική ομάδα περιορίστηκε στην ισοπαλία (1-1) απέναντι στον Αστέρα Ζωγράφου, αποτέλεσμα που τη φέρνει στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 23 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 40′, με το γκολ Τ. Φακή, αλλά μόλις ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον D. Recka.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (25η αγωνιστική)

16. ΑΤΤΙΚΟΣ 14 25 3 5 17 16 38

Στον 3ο όμιλο, τις προοπτικές ανόδου του στην Α’ ΕΠΣΑ «κτίζει» σιγά σιγά ο Ατρόμητος Χαλανδρίου, ο οποίος νίκησε την πρωτοπόρο Θύελλα Αγ. Δημητρίου με σκορ 4-2 και βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 47 βαθμούς. Ο Ηλίας Μπουτσικάρης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 10′, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 στο 20′. Το τρίτο γκολ ήρθε με τον Λαγό στο 47′, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-1, με τον Ηρακλέους στο 54′. Στο 78′ η Θύελλα καρδιοχτύπησε τους γηπεδούχους, κάνοντας με τον Σουπούλι το 3-2, αλλά τελικώς ο υπόλοιπος χρόνος κύλησε ανώδυνα για τον Ατρόμητο, που κατάφερε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το τελικό 4-2, με τον Μακρή.

Ο Παπάγος κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία (2-2) στο γήπεδο του Γαλατσίου από την τοπική ομάδα και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, με 43 βαθμούς. Οι «Βόρειοι» άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 3′, με τον Φατούρο, αλλά διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 50′, οπότε ο Κυριλίδης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 40′ είχαν και δοκάρι με τον Σιάνι. Στο 71′ ο Παπαδόπουλος έκανε την ανατροπή, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του Γαλατσίου, για να έρθει ο Καραθανάσης στο 87′ ν’ αποκαταστήσει την ισορροπία.

Ο Παράδεισος Αμαρουσίου κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το γήπεδο των Τραχώνων Αλίμου, όπου αντιμετώπισε το Καλαμάκι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 26′, χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Χρυσολωράς κι εκτέλεσε εύστοχα ο Ιωακειμίδης, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με φάουλ του Πέττα στο 71′. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων διατηρείται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς.

Νικηφόρο απόγευμα για τον Άρη στο γήπεδο του Χολαργού, όπου νίκησε την Αναγέννηση Πετρούπολης με σκορ 2-0. Η ομάδα των Βορείων παραμένει στην 11η θέση της βαθμολογίας, με 29 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (25η αγωνιστική)