8 νίκες για τους Βόρειους στην 21η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ

Με 8 νίκες (Παπάγος, Ψυχικό, Άρης Χολαργού, Ατρόμητος Χαλανδρίου, Κένταυρος Βριλησσίων, Ελευθερούπολη, Νεοπεντελικός και Λυκόβρυση), 2 ισοπαλίες (Μεταμόρφωση και Κηφισιά 2010) και 5 ήττες (Αλσούπολη, Ατρόμητος Μεταμόρφωσης, Πεύκη, Παράδεισος Αμαρουσίου και Βριλήσσια) ολοκληρώθηκε για τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών η 21η αγωνιστική της Β’ ΕΠΣΑ. Ο αγώνας των Μελισσίων με την Ιεράπολη δεν ολοκληρώθηκε λόγω καιρικών συνθηκών.

1ος όμιλος

Άλλο ένα «τρίποντο» πρόσθεσε ο πρωτοπόρος Παπάγος στο φετινό του «ρεπερτόριο» στον 1ο όμιλο της Β’ ΕΠΣΑ, νικώντας στο γήπεδο του Χολαργού την Αλσούπολη με σκορ 1-0 και «κρατά τα ηνία» του ομίλου, έχοντας συνολικά μαζέψει 48 βαθμούς. Αντιθέτως, η ομάδα της Ν. Ιωνίας παραμένει στη 13η θέση της βαθμολογίας, με 22 βαθμούς.

Κάτω από αντίξοες συνθήκες, με πολύ δυνατό αέρα, διεξήχθη στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου ο αγώνας μεταξύ του Ψυχικού και του ΠΑΟΚ Ζωγράφου, που έληξε με σκορ 3-0 υπέρ των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Ψυχικού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έχασαν ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά και τελικώς στο 34′ κατάφεραν να σκοράρουν για πρώτη φορά με τον Λαμπρίδη, που εκμεταλλεύθηκε ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε σουτ του Κασάπη. Έξι λεπτά αργότερα, ο Λαμπρίδης σημάδευε το δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ Ζωγράφου, για να φθάσουμε στο 63΄, οπότε ο Μαραβελάκης με σουτ έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κασάπης με εκπληκτικό σουτ από τη μεγάλη περιοχή. Η ομάδα των Βορείων μετά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φθάνοντας τους 35 βαθμούς.

Μεγάλο «διπλό» για τον Άρη Χολαργού που μπορεί να κρίνει την παραμονή του στην κατηγορία στο γήπεδο του Ζωγράφου επί του Αστέρα, με σκορ 1-0. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 80′ ο Βασίλος, χαρίζοντας στην ομάδα του τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που την κατατάσσουν στη 12η θέση, με συνολικά 26 βαθμούς.

Νίκη και για τον Ατρόμητο στο γήπεδο Χαλανδρίου επί της Αργυρούπολης, με σκορ 1-0, που ωστόσο δεν βελτιώνει τη βαθμολογική θέση, όντας στην προτελευταία θέση, με συνολικά 17 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (21η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Στον 2ο όμιλο συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις του ο πρωτοπόρος Κένταυρος Βριλησσίων (ηγείται με συνολικά 52 βαθμούς), επικρατώντας εντός έδρας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, του Ποσειδώνα Γλυφαδας με σκορ 3-1. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που αιφνιδίασαν στο 6ο λεπτό, με τον Μ. Κουμούτσο και μπήκαν μπροστά στο σκορ, προβάδισμα που διατηρήθηκε μέχρι το 32′, οπότε ο Α. Μπότσι, «έβγαλε το όπλο» του και με τρεις «ριπές», στο 32′, στο 34′ και στο 37′ έκανε την ανατροπή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο γήπεδο των Μελισσίων ο αγώνας της τοπικής ομάδας απέναντι στην Ιεράπολη διακόπηκε λόγω καιρικών συνθηκών και έτσι η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στη 2η θέση, με 45 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο.

Στο διαδημοτικό γήπεδο Μεταμόρφωσης/Λυκόβρυσης η Μεταμόρφωση έμεινε στο 2-2 με τον Αίμο Πετρούπολης, αποτέλεσμα διατηρεί την ομάδα των Βορείων στην 4η θέση, έχοντας συνολικά 38 βαθμούς.

Την ήττα γνώρισε στο γήπεδο «Σ. Αγγελόπουλος» του Π. Φαλήρου ο Ατρόμητος Μεταμόρφωσης από την Κοψαχείλα με σκορ 1-0 και έμεινε στους 36 βαθμούς και στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Βαριά εντός έδρας ήττα για την Πεύκη από τον Βύρωνα με σκορ 3-1, που κρατά την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 8η θέση, με συνολικά 30 βαθμούς.

Στο γήπεδο της Ν. Ιωνίας η Ελευθερούπολη επιβλήθηκε με σκορ 1-0 του Εθνικού Αστέρα και ισοβαθμεί στην 9η θέση με τον Βύρωνα, έχοντας αμφότεροι από 29 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για τον Νεοπεντελικό, που επιβλήθηκε στο Γουδή επί του Άγιου Θωμά με σκορ 4-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11′ με τον Δαλέκο, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 36′, με τον Παναγόπουλο. Ωστόσο, στο 40′ οι Νεοπεντελιώτες με τον Κωνσταντάκη μπήκαν και πάλι μπροστά, ενώ εννιά λεπτά αργότερα και πάλι ο Δαλέκος διεύρυνε τη διαφορά σε 3-1. Στο 65′ η συμπλοκή Ρίζου και Δαλέκου οδήγησε στην αποβολή των δύο παιδιών, αφήνοντας τις δύο ομάδες να συνεχίσουν τον αγώνα με 10 παίκτες. Τελικώς, στο 87′ ο Σέμπογλου ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (21η αγωνιστική)

3ος όμιλος

Με το «διπλό» έφυγε από το γήπεδο του Καλαμακίου η Λυκόβρυση, επικρατώντας με ανατροπή του Αγ. Δημητρίου με σκορ 2-1 και συνεχίζει να «κυνηγά» το πρωτοπόρο Καματερό από τη 2η θέση, έχοντας συνολικά 48 βαθμούς. Ο Μπεχάρι στο 12′ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 1-0, με τον Χ. Σταματέλο να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους στο 36′. Την ανατροπή έκανε στο 78′ ο Γ. Πάγκας.

Βαριά ήττα υπέστη στην Αργυρούπολη ο Παράδεισος Αμαρουσίου από τη Λαύρα με σκορ 5-1 και παραμένει 7ος στη βαθμολογία, με 30 βαθμούς. Ο Μυτιληναίος στο 2ο λεπτό έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με τον Τ. Κουλουρίδης δύο λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα για τη Λαύρα. Ο Λ. Γκίκα στο 32΄έβαλε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, με τον Τ. Πέτα στο 40′ να μειώνει σε 3-1 για τον Παράδεισο. Στο 57′ και πάλι ο Κουλουρίδης βρήκε δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, κάνοντας το 4-1, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 63′ ο Β. Παπαδημητρόπουλος.

Στο γήπεδο της Γλυφάδας, Κεραυνός και Κηφισιά 2010 έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που διατηρεί την ομάδα των Βορείων Προαστίων στην 11η θέση, με 24 βαθμούς. Ο Σέχος, για τους γηπεδούχους, άνοιξε το σκορ στο 30′, αλλά οι Κηφισιώτες βρήκαν την απάντηση στο 75′ με τον Θανασούλα.

Τέλος, στο γήπεδο των Βριλησσίων η τοπική ομάδα ηττήθηκε από την Ανθούπολη με σκορ 2-1 και υποχώρησε στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 18 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου της Β’ ΕΠΣΑ (21η αγωνιστική)