Θετικά αποτελέσματα πήραν οι «Βόρειοι» στη 2η αγωνιστική της Γ’ ΕΠΣΑ

Θετικά αποτελέσματα απέσπασαν οι 5 από τις 6 τις ομάδες του Βορείου Τομέα Αττικής στη 2η αγωνιστική της Γ’ ΕΠΣΑ, ενώ το Ψυχικό πήρε ισοπαλία στο γήπεδο του Π. Φαλήρου.

Ειδικότερα, στον 1ο όμιλο, το Μαρούσι νίκησε την Ένωση Βοτανικού στο Ρουφ, ενώ ο ΠΟΨ περιορίστηκε στο ισόπαλο 2-2 με τα Ταύταλα.

Στον 2ο όμιλο, ο Νεοπεντελικός πέρασε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Κεραυνό Πετρούπολης, ενώ ο Ερμής Ειρ. Ηρακλείου έκανε το «διπλό» μέσα το Ίλιον.

Η Κηφισιά 2010 έδωσε… ρέστα στο γήπεδο του Ηφαίστου απέναντι στην Τόλμη Περιστερίου, για το πρωτάθλημα του 3ου ομίλου, ενώ ο Ατρόμητος Μεταμόρφωσης κέρδισε εκτός έδρας τη Δάφνη Αθηνών, με σκορ 0-2, στη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

1ος όμιλος

Ταύταλα – Π.Ο. Ψυχικού 2-2

Τη νίκη μέσα από τα χέρια του έχασε η ομάδα του Ψυχικού στο Παλαιό Φάληρο απέναντι στα Ταύταλα. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, αν και  προηγήθηκε με 0-2, τελικώς έφυγε από το γήπεδο μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 52′ ο Αλ. Σπαρίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το 0-2 έκανε πέντε λεπτά αργότερα ο Βασ. Βεντούρης.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Βασ. Τριγωνάκη, ενώ ο Γ. Κωνσταντάρας ισοφάρισε για την ομάδα των Ταυτάλων στο 82.

Ένωση Βοτανικού – Μαρούσι 1-3

Μεγάλο «διπλό» για το Μαρούσι στο γήπεδο του Ρουφ απέναντι στην Ένωση Βοτανικού, την οποία νίκησε με σκορ 1-3.

Ο Ξεν. Κυριακέας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 24′, για να διπλασιάσει τα τέρματα των Μαρουσιωτών ο Γρ. Μαντόπουλος στο 38′.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 49′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2, με τον Τ. Πρίφτη, αλλά στο 78′ ο Στάθης Μπίμπας ήρθε να επισφραγίσει τη νίκη της ομάδας των Βορείων Προαστίων, γράφοντας το 1-3.

Νεοπεντελικός – Κεραυνός Πετρούπολης 3-0

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Νεοπεντελικός στο γήπεδο των Μελισσίων απέναντι στον Κεραυνό Πετρούπολης, το οποίο κέρδισε με σκορ 3-0 για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ ΕΠΣΑ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο16′ με τον Ν. Καρύδη, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ν. Πεντέλης σκόραρε άλλες δύο φορές, μία με τον Στέφ. Τσώνη στο 61′ και μία με τον Παν. Μαρουλίδη στο 66ο λεπτό.

Α.Ε. Ιλίου – Ερμής Ειρ. Ηρακλείου 1-3

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο του Ιλίου ο Ερμής Ειρ. Ηρακλείου, έχοντας κερδίσει την τοπική ομάδα με σκορ 1-3, παρ’ όλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 13′, με πέναλτι που εκτέλεσε ο G. Lilaj.

Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο 32′, με γκολ του Τ. Ακούρου, ενώ ο ίδιος παίκτης, τέσσερα λεπτά αργότερα, διπλασίαζε τα τέρματα για την ομάδα του.

Το τελικό 1-3 «έγραψε» ο Ιάσων Τζούστας στο 43ο λεπτό.

Τόλμη Περιστερίου – Κηφισιά 2010 0-6

«Πάρτι» για την Κηφισιά 2010 στο γήπεδο του Ηφαίστου, απέναντι στην Τόλμη Περιστερίου, την οποία «συνέτριψε» με σκορ 0-6.

Ο «χορός» των γκολ άνοιξε στο 22′, με τον Κίμωνα Λιάτη, για να συνεχιστεί στο 34′, με τον Περ. Μητρόπουλο, που έκανε το 0-2, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 56′ ο Θαν. Κυριακόπουλος έστελνε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Κολοβέα, για να τον ακολουθήσει ο Μαν. Πετράκης στο 78′, κάνοντας το 0-4. Τη συνέχεια έδωσε στο 80′ ο Ν. Μπαρμπούδης.

Τον «χορό» έκλεισε στο 88′ ο Λάμπρος Σώντας.