Β’ Εθνική μπάσκετ: Δύσκολες νίκες για Παπάγο και Πανερυθραϊκό στην 5η αγωνιστική

Μεγάλες νίκες για Παπάγο και Πανερυθραϊκό στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), επικρατώντας του Εσπέρου και του Αμαρουσίου αντιστοίχως. Από εκεί και πέρα, Πεντέλη, Δούκας και ΚΑΟ Μελισσίων δεν κατάφεραν να αποφύγουν τις ήττες.

Αιγάλεω – Πεντέλη 78-73 (68-68 κ.αγ)
Εθνικός – Ν.Ε. Μεγαρίδος 79-85
Δούκας – Πρωτέας Βούλας 86-88 (79-79 κ. αγ).

Μεγάλο «διπλό» σε μία «καυτή» έδρα για τους «στρατηγούς»

Στην «καυτή» έδρα του Έσπερου, ο Παπάγος κατάφερε να φύγει με τη νίκη, με σκορ 83-82, αν και χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ τη… φανέλα του, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που παίχθηκε πόντο-πόντο και κρίθηκε κυριολεκτικώς στο «φινάλε».

Ο Ψαθάς με 27 πόντους (1 τρίποντο), ο Σωφρονάς με 20 πόντους (4 τρίποντα) και ο Χρυσός με 17 πόντους (3 τρίποντα) σήκωσαν το κύριο βάρος της επίθεσης των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 41-38, 57-62, 82-83

Έσπερος Καλλιθέας (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 16 (1), Βάρσος, Μαγκουνής 16 (1), Χατζηκίδης, Θεοδοσίου, Γκαϊτάσοφ 2, Καπώνης 11 (2), Ντακούλιας 14 (1), Χαρούνι Κ. 8, Χαρούνι Ν., Ευστρατίου 4 (1), Ματαλιωτάκης 11.

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Κώτσης, Τρίχας, Χρυσός 17 (3), Καρακατσάνης 2, Ρεγκούζας, Ψαθάς 27 (1), Αγγελόπουλος 7, Σωφρονάς 20 (4), Τσιτσιγιάννης, Μπασδέκης 10, Λαγουδάκης.

Επική νίκη του Πανερυθραϊκού επί του Αμαρουσίου

«Καρδιές έσπασαν» και στο τοπικό ντέρμπι μεταξύ Πανερυθραϊκού και Αμαρουσίου, που έληξε με νίκη του πρώτου με σκορ 66-63. Το φινάλε του αγώνα ήταν πραγματικό θρίλερ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν ένα λεπτό πριν την τελική κόρνα σε 63-63 και τον Καλλιανιώτη στη συνέχεια να σηκώνεται και να «εκτελεί» από τα 6,75, ξεσηκώνοντας την κερκίδα.

Καλλιανιώτης (6 πόντοι, 1 τρίποντο) και Βουγιούκας (20 πόντοι)ήταν και οι παίκτες που ξεχώρισαν από έναν πολύ καλό Πανερυθραϊκό, ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Σουρλής (14 πόντοι, 4 τρίποντα), Παπαγεωργόπουλος (11 πόντοι, 1 τρίποντο) και Ξύδας (10 πόντοι, 2 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-38, 48-49, 66-63

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 12, Δέλλιος 1, Νικολακόπουλος 6, Καλλιανιώτης 6 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Ντουζίδης, Βουγιούκας 20 (9 ριμπ.), Σκάνδαλος 11 (1), Γιαουρτόγλου 4 (1), Αντωνίου 6 (1).

Γ.Σ. Αμαρουσίου (Σκαραφίγκας): Διαμαντόπουλος 4, Λάππας 9 (1), Μπακέας, Ξύδας 10 (2), Σουρλής 14 (4), Κανέλλης 7 (2), Πλουτέτσκι 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 11 (1), Δούκας 2.

Στην παράταση «λύγισε» η Πεντέλη

Στην παράταση (κανονική διάρκεια: 68-68) κατάφερε το Αιγάλεω να «λυγίσει» την Πεντέλη, φθάνοντας στην παράταση στο τελικό 78-73. Κι όλα αυτά ενώ το συγκρότημα του Χαρτοματσίδη διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας με 5 πόντους διαφορά (68-63). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πάνε το ματς στον έξτρα χρόνο κι εκεί φάνηκαν περισσότερο ψύχραιμη και πήραν τη νίκη.

Ο Καρούζος πέτυχε τους 21 από τους πόντους της Πεντέλης, έχοντας στο ενεργητικό του 4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Μπέλη με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα : 17-13, 36-35, 50-55, 68-68 (κ.αγ), 78-73

Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος, Τσαμπής, Αγγελόπουλος 2, Καράβολας 9, Κούρτης 13 (2), Τσιαμπάς 4, Γεωργιάδης, Τσακίρης, Νικολακάκος 8 (1), Οικονομόπουλος Κ. 16 (3), Οικονομόπουλος Αγγ., Δόξας 26 (10 ριμπ.).

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπουργάνος 10 (1), Ευαγγελούλης, Ντίμπ 11 (1), Κούσουλας 2, Καρούζος 21 (4), Μπέλη 12, Κουκάκης 2, Μπίγκος 10 (2), Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης, Φωτόπουλος 3 (1).

«Έπεσε ηρωικά» ο Δούκας απέναντι στον Πρωτέα Βούλας

Στην παράταση έχασε στη έδρα του και ο Δούκας από τον Πρωτέα Βούλας, με σκορ 86-88 (κανονική διάρκεια 79-79), παίζοντας ωστόσο «παλικαρίσια» και σίγουρα έχει κάθε λόγο να θεωρεί ότι δικαιούταν ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Τελικώς, το ματς κρίθηκε στην τελευταία του επίθεση του Πρωτέα στην παράταση, οπότε το ταμπλό έγραψε το 86-88, ενώ ο Δούκας δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από τα 6,75μ., χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη στη δεύτερη παράταση.

Ήττα του ΚΑΟ Μελισσίων από τον Μανδραϊκό

Αν και έμεινε κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, τελικώς ο ΚΑΟ Μελισσίων δεν απέφυγε την ήττα με σκορ 78-72 στην έδρα του Μανδραϊκού.

Ο Οικονομόπουλος, με 26 πόντους (5 τρίποντα) ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 41-36, 61-52, 78-72

Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάνιας-Πανταζής, Γεωργίου 3 (1), Παπανικολάου 2, Λυτόπουλος 4, Καραμπάτσος 14 (1), Μαλτέζος, Σκούφης 7, Μαρούγκας, Τσιάκος 5, Βεσκούκης 23 (2), Μαγιντόμπε 10 (2), Γκουαλτιέρι 8 (2).

ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας): Κυπαρίσσης 7 (1), Στεργίου 8 (2), Κρανιάς, Οικονομόπουλος 26 (5), Ζαραϊδώνης 4, Παπαφλωράτος, Ζήρος, Καραβανάς 12, Καραχάλιος 13 (3), Χαντζόπουλος, Βασιλακάκης 2, Βασιλόπουλος.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (5η αγωνιστική)

1. Μεγαρίδα (4-1) 9
  2. Αιγάλεω (4-1) 9
  3. Παπάγου (4-1) 9
  4. Μανδραϊκός (3-2) 8
  5. Πανελευσινιακός* (3-1) 7