Β’ Εθνική μπάσκετ: Μεγάλες νίκες για Πανερυθραϊκό και Πεντέλη – Άδικη ήττα για ΚΑΟ Μελισσίων

Μεγάλες νίκες για Πανερυθραϊκό και Πεντέλη στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), οι οποίοι επικράτησαν αντίστοιχα των Παπάγου και Δούκα. Άδικη ήττα για τον ΚΑΟ Μελισσίων, που έκανε το παιχνίδι της αγωνιστικής.

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 3η αγωνιστική)

Αιγάλεω – Λοκρός Αταλάντης 84-74
Έσπερος – Πανελευσινιακός (06/11, 19:30)
Δούκας – Πεντέλη 61-68
Πανερυθραϊκός – Παπάγου 82-65
Μανδραϊκός – Πρωτέας Βούλας 78-76
Εθνικός – Μαρούσι (06/11, 18:00)
Ν.Ε. Μεγαρίδος – ΚΑΟ Μελισσίων 75-72
Ιωνικός Ν.Φ. – ΟΦΗ 56-68

Ο Πανευθραϊκός «ξέσπασε» πάνω στους «στρατηγούς»

Την πρώτη του, αλλά και πολύ σημαντική νίκη, πήρε ο Πανερυθραϊκός που «λύγισε» τον Παπάγο με σκορ 82-65 και έφθασε τους 4 βαθμούς.

Οι παίκτες της Ν. Ερυθραίας δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «στρατηγούς» να ελπίσουν ότι μπορούσαν να πάρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα, παίρνοντας από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, χάρη στην πολύ μεγάλη ευστοχία των Σκάνδαλου (19 πόντοι – 3 τρίποντα), Βουγιούκα (17 πόντοι – 1 τρίποντο) και Γιαουρτόγλου (15 πόντοι – 3 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 29-16, 42-30, 64-45, 82-65

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 9 (1), Δέλλιος 3, Νικολακόπουλος 11 (3), Καλλιανιώτης 3, Ντουζίδης 3 (1), Βουγιούκας 17 (1), Σκάνδαλος 19 (3), Γιαουρτόγλου 15 (3), Αντωνίου, Λυκογιάννης 2, Κόπτσας, Στασιμιώτης.

Α.Σ. Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Τρίχας, Κυρίτσης 15 (2), Χρυσός 4, Ψαθάς 11, Αγγελόπουλος 6, Τσιτσιγιάννης 9 (1), Σοφρωνάς 5 (1), Μπασδέκης 13 (1), Κώτσης, Καρακατσάνης 2.

Η Πεντέλη ανάγκασε σε εντός έδρας ήττα τον Δούκα

Την πρώτη του εντός έδρας ήττα γνώρισε ο ΑΣΕ Δούκα από την Πεντέλη με 61-68, για την 3η αγωνιστική του 1ου Ομίλου στη Β’ Εθνική.

Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, που παρατάχθηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι με πολλές απουσίες, έλεγξε το παιχνίδι για περισσότερο από 30 λεπτά όμως της στοίχισαν τα λάθη της και η επιθετική της αδράνεια στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπως αναφέρει ο ίδιος ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή που ακολουθεί.

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης μπορεί να ήταν μουδιασμένο για το συγκρότημα του Κώστα Αγγέλου, όμως η είσοδος του Θάνου Τζέμη γέμισε τη «ρακέτα» και άλλαξε τις ισορροπίες. Το 3-8 του 3ου λεπτού μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε 7-8 (7’), ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Δούκας πέρασε μπροστά στο σκορ 13-12(9’), με έμμεσο τρίποντο του Ζαρκαδούλα. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους «μπλε» να προηγούνται με 17-12, αφού ο Σακελλαρίου με εύστοχο λέι απ έκανε το +5.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΣΕΔ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα πλησίασαν σε 24-22, στο 15’. Σεργιένκο και Σακελλαρίου, με ωραίες ενέργειες, αύξησαν τη διαφορά στο +7 και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 32-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, όμως ο Δούκας είχε πάντα τις λύσεις και έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 24ο λεπτό ο Γκίνης ευστόχησε από τα 6.75μ και έστειλε τη διαφορά στο +11 (38-27), όμως η Πεντέλη κατάφερε λίγο αργότερα να μειώσει και πάλι στους 6 πόντους και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 47-41 υπέρ του ΑΣΕΔ.

Με ένα ξέσπασμα η Πεντέλη και επιμέρους σκορ 2-12, άλλαξε την εικόνα του αγώνα και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 33.30 με 49-53.

Η επιθετική δυστοκία είχε «δέσει τα χέρια» των παικτών του Δούκα τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι σκόραραν από το τρίποντο και έφτασαν τη διαφορά στο +6 (50-56, 5.40 πριν το φινάλε).

Με τους Τζελάλη και Μαράντο να σκοράρουν, ο Σύλλογος των Εκπαιδευτηρίων πλησιάσει σε απόσταση βολής (55-56, 36.30) όμως ο αντίπαλος ξέφυγε πολύ γρήγορα και πάλι με 7 πόντους (57-64).

Είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο ΑΣΕΔ κατάφερε να πλησιάσει στους 3 πόντους (61-64), όμως η Πεντέλη με 4 εύστοχες βολές οδηγήθηκε στη νίκη με 61-68, υποχρεώνοντας τους «μπλε» στην πρώτη τους ήττα μέσα στην έδρα τους.

Δεκάλεπτα: 17-12, 32-25, 47-41, 61-68
ΑΣΕ Δούκα (Αγγέλου – Δανιηλ): Σεργιένκο 8, Τζελάλης 3 (1), Ζαραιδώνης 7, Γκίνης 12 (1), Μαράντος 10 (2), Κορκόντζελος, Λαγός, Τζέμης 4, Γιαννόπουλος, Αρσενικός, Σακελλαρίου 12, Ζαρκαδούλας 5.

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Κάσης, Ντίμπ 17 (1), Καρούζος 12 (2), Φωτόπουλος, Μπουργάνος 7, Κούσουλας 11 (3), Μπέλη 8, Κουκάκης, Μπίγκος 7(1), Σαλτουρίδης 4, Τάγαρης 2.

Εξαιρετική εμφάνιση, αλλά ήττα στην εκπνοή για τον ΚΑΟ Μελισσίων

Στα τελευταία λεπτά έχασε τον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στη Μεγαρίδα ο ΚΑΟ Μελισσίων, που έκανε τη μέχρι σήμερα καλύτερη φετινή εμφάνισή του το πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ 75-72 είναι δηλωτικό του «θρίλερ» που προηγήθηκε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… χαλαρά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να δώσουν χώρους στους Μελισσιώτες, που τους εκμεταλλεύτηκαν άριστα, διαμορφώνοντας το 9-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Αν και οι γηπεδούχοι συνήλθαν κάπως στη συνέχεια, η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο με ένα 35-29 υπέρ τους.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν κι άλλο και κατάφεραν στο τέλος της τρίτης περιόδου να μειώσουν σε 55-52, για να μπούμε στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο Σωκράτης Ψαρόπουλος αποδείχθηκε σωτήριος για τη Μεγαρίδα, αφού σηκώθηκε και σούταρε το τρίποντο, που σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων

Δεκάλεπτα: 9-18, 29-35, 52-55, 75-72
Μεγαρίδα (Μάνταλος): Πλάκας 4, Κοντόπουλος, Σπυρόπουλος 10 (2), Ψαρόπουλος 20 (3), Κατσουλάκος, Παπαντωνάκος 13 (2), Χρονόπουλος 5 (1), Κασπίρης 3, Βούρτσης, Μαλούκος 10, Λούκας 2, Οικονομόπουλος 8 (2).

ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας): Κυπαρίσσης 4, Στεργίου 6 (1), Κρανιάς, Οικονομόπουλος 12 (2), Ζαραϊδώνης 2, Τοπάλι 12 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Ζήρος 12 (4), Καραβανάς 6, Βασιλακάκης, Καραχάλιος 15 (3), Χατζόπουλος.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 3η αγωνιστική)

1. Αιγάλεω 6 (3-0)
2. Παπάγου 5 (2-1)