Β’ Εθνική μπάσκετ: Νίκες για Παπάγου και Μαρούσι στην 4η αγωνιστική

Μόνο οι 4 από τις 6 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών αγωνίστηκαν στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος), αφού οι αναμετρήσεις της Πεντέλης και του ΚΑΟ Μελισσίων μετατέθηκαν για τις 20 Νοεμβρίου.

Η βραδιά ήταν μοιρασμένη, με τον Παπάγου και το Μαρούσι να παίρνουν ροζ φύλλο αγώνα, ενώ Δούκας και Πανερυθραϊκός έμειναν με την… πίκρα της ήττας.

Τα αποτελέσματα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 4η αγωνιστική)

Λοκρός Αταλάντης – ΟΦΗ 82-69
Πανελευσινιακός – Αιγάλεω 74-66
Παπάγου – Δούκας 77-57
Πρωτέας Βούλας – Πανερυθραϊκός 87-85 (76-76 κ.αγ)
Μαρούσι – Μανδραϊκός 86-76
Μεγαρίδα – Ιωνικός Ν.Φ. 88-52
Πεντέλη – Έσπερος Καλλιθέας (20/11)
ΚΑΟ Μελισσίων – Εθνικός Πειραιά (20/11)

Οι «στρατηγοί»… καθάρισαν τον Δούκα

Ο Παπάγος ήταν ο μεγάλος νικητής στο «ντέρμπι» των Βορείων απέναντι στον Δούκα, τον οποίο νίκησε με σκορ 77-57, φθάνοντας στις τρεις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Αν και συνάντησαν αντίσταση στα πρώτα λεπτά, οι «στρατηγοί» δεν πτοήθηκαν ούτε όταν τραυματίστηκε ο ηγέτης τους, Αλέξης Κυρίτσης, και ήδη στο ημίχρονο είχαν «κτίσει» διψήφια διαφορά. Γεγονός που, σε συνδυασμό με την «κατάρρευση» του Δούκα στο δεύτερο μέρος, οδήγησε σε μια εύκολη επικράτηση.

Ο Σοφρωνάς, με 21 πόντους (1 τρίποντο) ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης των γηπεδούχων, ενώ από τον Δούκα «διασώθηκε» ο Σεργιένκο, με 19 πόντους (1 τρίποντο).

Δεκάλεπτα: 22-16, 38-27 , 56-37, 77-57

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Κώτσης, Τρίχας 6(2), Κυρίτσης 9, Χρυσός 8, Καρακατσάνης, Ρεγκούζας, Ψαθάς 8(2), Αγγελόπουλος 10, Σωφρονάς 21(2), Τσιτσιγιάννης 6, Μπασδέκης 9(3).

Δούκας (Αγγέλου): Σεργιένκο 19(1), Τζελέλης 4, Ζαραιδώνης 2, Σακελλαρίου 7(1), Ζαρκαδούλας 5(1), Γκίνης 5(1), Μαράντος 7, Τζεμής 8.

Το τρία επί τρία έκανε το Μαρούσι

Το τρία επί τρία έκανε το Μαρούσι απέναντι στον Μανδραϊκό, τον οποίο νίκησε με σκορ 86-76, σε έναν αγώνα με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι έφθασαν να προηγούνται ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (59-42), άφησαν τους αντιπάλους τους να τους πλησιάσουν στους 4 πόντους (63-59), κάνοντας «ντέρμπι» τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Πολύτιμες βοήθειες στο Μαρούσι προσέφεραν οι Γκαγκαλούδης (25 πόντοι, 3 τρίποντα), Παπαγεωργόπουλος (24 πόντοι, 1 τρίποντο) και Λάππας (16 πόντοι, 1 τρίποντο).

Δεκάλεπτα: 18-20, 46-34, 68-61, 86-76

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Διαμαντοπούλος 2, Λάππας 16(1), Ξυδάς 11(2), Σουρλής, Μπακέας Θ., Κανέλλης 5 (1), Παπαγεωργόπουλος 24 (1), Δούκας, Μπακέας Γ. 3 (1), Λιούνης, Γιαννόπουλος, Γκαγκαλούδης 25 (3).

Μανδραϊκός (Κατσούνης): Γεωργίου 6 (1), Καραμπάτσος 11 (1), Ροδοστόγλου 14 (1), Βεσκούκης 11 (2), Μαγιντόμπε 5 (1), Τσιάκος 14, Γκουαλτιέρι 5 (1), Μαλτέζος 2, Σκούφης 8 (2), Παπανικολάου, Λυτόπουλος, Μαρούγκας.

Έχασε τη νίκη στην παράταση ο Πανερυθραϊκός

Αν και καλύτερος, ο Πανερυθραϊκός δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το γήπεδο του Πρωτέα Βούλα, από τον οποίο ηττήθηκε στην παράταση με σκορ 87-85.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπήκε καλύτερα στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες, περνώντας μπροστά στο σκορ. Οι παίκτες της Ν. Ερυθραίας δεν τα παράτησαν, «κυνήγησαν» το σκορ και μάλιστα ο Σκάνδαλος παραλίγο να γίνει ο άνθρωπος της βραδιάς, όταν σηκώθηκε 26 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ευστοχώντας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 76-75. Ωστόσο, ο Πετς ανταπόδωσε με μία εύστοχη βολή και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι.

Από το συγκρότημα του Δημήτρη Χουχουλή ξεχώρισε με την απόδοσή του ο Βουγιούκας που πέτυχε τους 32 από τους 85 πόντους της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 14-21, 36-31, 56-51, 76-76, 87-85

Πρωτέας Βούλας (Ταυρόπουλος): Παπαπέτρου 4, Μόρφης 10 (3), Πολιτόπουλος, Μήτσιαλος 14, Πετς 16 (3), Ματσάγγος 4, Παναγιωτίδης, Σκουλούδης 2 , Φιλίππου Α.7 (1) , Δενδρινός 9 (2) Κυριλής 19 (3), Φιλίππου Χ.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Βουγιούκας 32, Σκάνδαλος 11, Αντωνίου 6 (2), Λυκογιάννης 14 (2), Παππάς 16, Καλιαννιώτης 5 (1), Ντουζίδης 1, Νικολακόπουλος.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος – 4η αγωνιστική)

1. Αιγάλεω (3-1) 7
2. Παπάγου (3-1) 7