Εκτός έδρας νίκη για την Κηφισιά επί της Κομοτηνής με 3-1 σετ

«Ποδαρικό» στο 2019 με νίκη έκανε ο ΑΟΠ Κηφισιάς, ο οποίος για τη 12η αγωνιστική της Volley League κέρδισε στην Κομοτηνή την τοπική Αθλητική Ένωση με 3-1 σετ (25-22, 25-22, 17-25, 25-16). Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο» στην προσπάθειά της να καταλάβει μία θέση στην πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα play off, όπως αναφέρει ο ΑΟΠ Κηφισιάς στην ιστοσελίδα του.

Η Κηφισιά έφτασε τους 8 βαθμούς, σταθεροποιήθηκε στην 9η θέση και πλησίασε στο -2 από τον όγδοο Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει στο Ζηρίνειο τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ Κομοτηνή και Κηφισιά πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 5-5. Διαδοχικά μπλοκ από τους Ρεκ και Νικολάκη έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά (9-6). Στην εξέλιξη του σετ άσος του Σέρβου κεντρικού Λόπαρ διαμόρφωσε το 13-9 για την αθηναϊκή ομάδα. Η Κομοτηνή αντέδρασε και με ένα σερί 5-0, προσπέρασε με 14-13. Το σετ έγινε ιδιαίτερα αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Με το σκορ στο 22-22, επίθεση από τον Λάανε και άουτ από τον β έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22. Με μπλοκ του Ρεκ η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η Κομοτηνή, με «αιχμή του δόρατος» τον Δαλακούρα, προηγήθηκε με 9-6. Η Κηφισιά αντέδρασε και με επίθεση του Σπυριούνη και άουτ του Μαράνγκουα, μπήκε σε «θέση οδηγού» με 11-10. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 15-15, όμως ο Λάανε με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 17-15. Στην εξέλιξη του σετ οι «κιτρινόμαυροι», με επίθεση του Μαράνγουα, ισοφάρισαν 20-20. Ο Χαντ με δύο επιθέσεις και στη συνέχεια μπλοκ του Σπυριούνη έδωσαν τριπλό σετ μπολ στους «γαλανόλευκους» 24-21. Ο Δαλακούρας «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Σπυριούνης έδωσε το σετ στην Κηφισιά με επίθεση για το 25-22.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ. Η Κηφισιά, με επιθέσεις από τους Λάανε και Χαντ, προηγήθηκε 12-8. Με το σκορ στο 14-10, στο σερβίς για την Κομοτηνή πέρασε ο Μαρούλης. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά με 18-14. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστέψει στη διεκδίκηση του σετ, όμως η Κομοτηνή το κατέκτησε με 25-17.

Παρά την απώλεια του σετ, οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά δεν έδειξαν να επηρεάζονται και προηγήθηκαν με 10-8, μετά από μπλοκ του Λόπαρ. Στην εξέλιξη του σετ ο Δαλακούρας έβαλε την Κομοτηνή μπροστά στο σκορ με 12-11. Λίγο αργότερα ο Χαντ ισοφάρισε σε 13-13. Εκείνο το σημείο ήταν καθοριστικό για την έκβαση του σετ, καθώς επιθέσεις από τον Σπυριούνη και δύο συνεχόμενοι άσοι από τον Καναδό διαγώνιο διαμόρφωσαν το 20-13 για την Κηφισιά. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μπουν στη διεκδίκηση του σετ, το οποίο τελείωσε ο Λόπαρ με 25-16.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής.