Εντός έδρας ήττες για Α.Ε. Ν. Κηφισιάς και Πανερυθραϊκό στη Β’ Εθνική μπάσκετ

Εντός έδρας ήττες γνώρισαν και οι δύο ομάδες του Δήμου Κηφισιάς που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής μπάσκετ (Νότος) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ο Πανερυθραϊκός είδε τον Τρίτωνα να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από κλειστό «Στ. Καλαϊτζής», ενώ και η ΑΕΝΚ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στο κλειστό «Δ. Βικέλας», απέναντι στη Δάφνη Δαφνίου.

Πανερυθραϊκός – Τρίτων 72-80

Ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για την τελική έκβαση της αναμέτρησης απέναντι στον εξαιρετικό Τρίτωνα, με τον Πανερυθραϊκό να φτάνει κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή, αλλά να μην καταφέρνει τελικά να την ολοκληρώσει και να γνωρίζει την ήττα με 72-80.

Όπως αναφέρεται στον λογαριασμό της ομάδας στο facebook, οι παίκτες της Ν. Ερυθραίας μπήκαν καλά στα πρώτα δέκα λεπτά (24-20 στο 10′), ωστόσο στη δεύτερη περίοδος η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενουμένων, οι οποίοι «έχτισαν» διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, με το τέλος του ημιχρόνου (31-44).

Στην επανάληψη, ο Πανερυθραϊκός πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του, κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Μείωσε μέχρι και στους 3 πόντους, όμως ο Τρίτων, παρά την πίεση, κατάφερε να διαχειριστεί πιο σωστά το παιχνίδι στις ειδικές καταστάσεις και να φύγει με το διπλό από το «Στέλιος Καλαϊτζής».

Την επόμενη Κυριακή (29/10, 17:00), ο Πανερυθραϊκός, στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, θα δοκιμαστεί εκτός έδρας με το Κορωπί, στο Δημοτικό Γυμναστήριο «Γ. Παπασιδέρης».

Δεκάλεπτα: 24-20, 31-44, 63-68, 72-80
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Γιακείμη
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 3, Στεργίου, Καλλιανιώτης 20 (5), Δερμιτζάκης 4, Τσακίρης, Σκάνδαλος 9 (2), Γιαουρτόγλου 20 (3), Λέπουρης 2, Τσικόπουλος, Αντωνίου 3 (1), Μακρόπουλος 7, Σταθόπουλος 4.
ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Ευστρατίου, Κούτουλας 12 (2), Φράγκος, Καλαντζής 2, Ντιμπ 15 (3), Θυμνιός 4, Καραδολάμης 20 (2), Γκαβανόπουλος 19 (2), Κουκουνιάς 5, Τασόπουλος 3.

Α.Ε. Ν. Κηφισιάς – Δάφνη Δαφνίου 72-79

Σοκ για την έμπειρη ομάδα της Κηφισιάς η εντός έδρας ήττα από τη «νεοφώτιστη» Δάφνη Δαφνίου, η οποία έκανε το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής (Νότος).

Το παιχνίδι μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά από την τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν διαφορά στο σκορ, που τελικώς τους χάρισε και το ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων την επόμενη αγωνιστική  (29/10) θ’ αγωνιστεί εκτός με τον Τρίτωνα.

Δεκάλεπτα: 21-20, 41-42, 51-60, 72-77
Διατητές: Θεοδωρόπουλος-Μηλαπίδης
Α.Ε. Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Λιόγας): Καμαριανός 10, Μοσχοβίτης 14 (2), Κεφαλάς 13 (1), Χατζηνικόλας 14 (1), Πρέκας 2, Χαϊκάλης, Ντουζίδης, Ψαρόπουλος 19 (2).
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Ρήγγας): Γκίνης 15 (2), Μιχόπουλος 13 (3), Τσιάκος 10, Γεωργούτσος 12, Διαμαντόπουλος 4, Καπώνης 15 (3), Σοφρωνάς 6, Γκιουζέλης 2.

Η βαθμολογία της Β’ Εθνικής μπάσκετ – Νότος (3η αγωνιστική)

1. Ιωνικός Νικαίας 6 (3-0)
2. Τρίτων 6 (3-0)
3. Δάφνη Δαφνίου 6 (3-0)
4. Μανδραϊκός 5 (2-1)