Volley League: Νίκη με ανατροπή για την Κηφισιά επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ

Πιστοποιώντας την καλή αγωνιστική του κατάσταση, ο ΑΟΠ Κηφισιάς κέρδισε την ΑΕΚ στο κλειστό τους Μετς με 3-1 (23-25, 25-19, 25-17, 25-23) για την 21η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, αν και ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 22-18, δεν κατάφερε να το κατακτήσει. Η ΑΕΚ πίεσε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και ανέτρεψε το σκορ, κατακτώντας το σετ με 25-23.

Αυτό δεν επηρέασε τους αθλητές του Νίκου Ζαλμά, οι οποίοι – όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του Συλλόγου – στο δεύτερο σετ από νωρίς «έχτισαν» μια διαφορά ασφαλείας 12-7 και 17-10, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-19.

Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπήκε από νωρίς σε «θέση οδηγού» (13-8) και κατέκτησε εύκολα το σετ με 25-17.

Το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στους τελευταίους κρίσιμους πόντους οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά ήταν ψύχραιμοι και κατέκτησαν το σετ με 25-23.

Η Κηφισιά μετά από 21 αγωνιστικές βρίσκεται στην 6η θέση, με 25 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική, η οποία είναι η τελευταία της κανονικής περιόδου, θα φιλοξενήσει στο Ζηρίνειο τον Παναθηναϊκό.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα ΑΕΚ και Κηφισιά πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο ο Ιμπραΐμοφ, από τη θέση του σερβίς, «πλήγωσε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με διαδοχικούς άσους έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (10-6).

Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με κόντρα επίθεση του Χαντ μείωσε 11-9. Στην εξέλιξη του σετ έξυπνο πλασέ του Λάανε και άουτ επίθεση του
Ιμπραΐμοφ έφεραν την ομάδα των Βορείων Προαστίων σε «απόσταση αναπνοής» (13-12). Η «Κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και με μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Στοΐλοβιτς η ομάδα των Βορείων Προαστίων ισοφάρισε 14-14.

Στη συνέχεια η Κηφισιά «πάτησε γκάζι» και με επιθέσεις από τους Χαντ και Ρουμελιωτάκη και άσο από τον Λάανε προηγήθηκε 19-15. Η «Ένωση», με επίθεση του Στοΐλοβιτς, πλησίασε στο -2 (20-18). Ο Ρουμελιωτάκης με μονό μπλοκ πάνω στον Παπαδόπουλο έστειλε ξανά τη διαφορά στο +4 (22-18). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν «πείσμα» στο γήπεδο και έχοντας τον Τζιουμάκα στο σερβίς έτρεξαν ένα σερί 4-0, φέρνοντας το σετ στα ίσα (22-22). Μάλιστα, η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτασε σε σετ μπολ 24-23, μετά από μπλοκ του Λάππα στον Χαντ. Στην επόμενη φάση ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-23 για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-2, όμως η Κηφισιά με άσο του Ρεκ προσπέρασε για πρώτη φορά 6-5, ενώ στη συνέχεια με άσο του αρχηγού Δημήτρη Νικολάκη το σκορ πήγε στο 8-6. Στην επόμενη φάση, με κόντρα επίθεση ο Χαντ, έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά (9-6), αναγκάζοντας τον προπονητή της ΆΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με μπλοκ του Λόπαρ πάνω στον Τζιουμάκα και άσο του Ρουμελιωτάκη πήρε διαφορά «ασφαλείας» (12-7), με τον προπονητή της «Ένωσης» να παίρνει και το δεύτερο τάιμ άουτ.

Το μπλοκ της Κηφισιάς έδωσε πόντους στην ομάδα των Βορείων Προαστίων και η διαφορά έφτασε στο +7 (17-10). Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν 18-14. Ο «δικέφαλος» προσπάθησε να επιστέψει στη διεκδίκηση του σετ, όμως η Κηφισιά είχε «απαντήσεις» και έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-18, μετά από επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Ρεκ. Ο Χαραλαμπίδης «έσβησε» το πρώτο, όμως το σερβίς του Σαλαφζούν πήγε άουτ για το 25-19.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Μπλοκ από τον Ρεκ και άσος από τον Ολλανδό ακραίο Λάανε έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά (5-3). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Λάππα στο σερβίς και τον Στοΐλοβιτς να τελειώνει «πέναλτι» ισοφάρισε 6-6. Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Χαντ και στη συνέχει μπλοκ του Λάανε έφτασαν στο +4 (12-8), με τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί τάιμ άουτ.

Ο ρυθμός της Κηφισιάς δεν επηρεάστηκε από το τάιμ άουτ και με κόντρα επίθεση του Χαντ το σκορ διαμορφώθηκε 13-8, ενώ λίγο αργότερα με άσο ο Λάανε έκανε το 16-10. Η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο σετ, πιέζοντας στο σερβίς, όμως οι καλές υποδοχές από τον Κάπελλα έκαναν πιο εύκολο το έργο των φιλοξενούμενων. Η υπεροχή της Κηφισιάς πάνω στο φιλέ συνεχίστηκε και η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε σε οκταπλό σετ μπολ 24-16, μετά από έξυπνο πλασέ του Νικολάκη. Ο Μπουρκόφσκι με επίθεση έσβησε το πρώτο, όμως ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-17.

Η έναρξη του τέταρτου σετ ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-9. Στην εξέλιξη του σετ επίθεση από τον Παπαδόπουλο και «πέναλτι» από τον Σαλαφζούν έφεραν την ΑΕΚ στο +2 (11-9). Σε εκείνο το σημείο ο Ρουμελιωτάκης δέχθηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 12-9. Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι, με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Λόπαρ, ισοφάρισαν 15-15. Η ΑΕΚ «απάντησε» με δύο συνεχόμενους πόντους και μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» (17-15), με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ.

Με την επιστροφή ο Παπαδόπουλος με άσο διαμόρφωσε το 18-15. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με δικό της σερί έφερε ξανά το σετ στα ίσα 18-18, με τους γηπεδούχους να καλούν τάιμ άουτ. Κανέλλος και Παπαδόπουλος έβαλαν ξανά την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 20-18. Στην εξέλιξη του σετ ο Χαντ με άσο ισοφάρισε 21-21, ενώ στην επόμενη φάση ο Ιμπραΐμοφ κάρφωσε άουτ για το 22-21 υπέρ της Κηφισιάς. Με το σκορ στο 23-22 υπέρ της Κηφισιάς αποχώρησε τραυματίας στο αριστερό γόνατο ο Παπαδόπουλος.

Η Κηφισιά με μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Στοΐλοβιτς έφτασε σε ματς μπολ 24-23, με τον προπονητή της ΑΕΚ να καλεί τάι άουτ. Στην επόμενη φάση με άσο ο Ρούσης διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης.
Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 25-23
2ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 23-25

Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς: 9 άσσοι, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 1-3 (25-23, 19-25, 17-25, 23-25) σε 107΄.

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 1π. (1/4επ.), Σαλαφζούν 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 20 (19/30, 1 μπλοκ, 72%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 5 (5/7), Ιμπρχίμοφ 6 (3/9επ., 3 άσσοι, 65%υπ., 30%αρ.) / Γκαράς (λ. – 53%υπ., 29%αρ.), Κρέτσης, Μπουρκόφσκι 1 (1/1), Τζιουμάκας 4 (2/8, 2 άσσοι), Λάππας 6 (5/9, 1 μπλοκ).
ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 13 (10/13, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 23%αρ.), Ρεκ 10 (3/4επ., 6 μπλοκ), Χαντ 20 (19/33, 1 άσσοι), Λάανε 14 (11/16, 3 άσσοι, 62%υπ., 19%αρ.), Λόπαρ 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ. – 32%υπ., 23%αρ.), Γκούζντα (λ), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.

Γιώργος Κάπελλας: Παίξαμε καλύτερα από την ΑΕΚ και κερδίσαμε δίκαια

Ο λίμπερο του ΑΟΠ Κηφισιάς Γιώργος Κάπελλας μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ δήλωσε:

«Θεωρώ ότι ήταν μία δίκαιη νίκη για την ομάδα μου. Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, ήμασταν απελευθερωμένοι όσον αφορά τον ψυχολογικό τομέα.

»Από την άλλη μεριά, η ΑΕΚ είχε το άγχος της νίκης για να σιγουρέψει την είσοδό της στα πλέι οφ. Ήταν νευρικό παιχνίδι με αρκετά λάθη. Εμείς στις κρίσιμες φάσεις δείξαμε μεγαλύτερη ψυχραιμία και φτάσαμε στη νίκη.

»Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας ενόψει της συνέχειας».