Νικηφόρα πέρασε από την Πάτρα η Κηφισιά

Με 70-66 επικράτησε η Κηφισιά του Προμηθέα Πατρών σε ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι που διεξήχθη την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2015 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για την Κηφισιά με τον Χογκ να πετυχαίνει 7 πόντους στα 2 πρώτα λεπτά της περιόδου. Ο Προμηθέας όμως γρήγορα βρήκε ρυθμό και στο 4΄ πέρασε μπροστά με 13-7. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Κηφισιάς να χάνει με 5 πόντους (18-13).

Η Κηφισιά ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας τους γηπεδούχους στο 13΄ (19-19). Με εμφανή βελτίωση στην άμυνα και την επίθεση προηγήθηκε του Προμηθέα με 7 πόντους (30-23) στο 17΄. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 37-28 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Σε όλη την τρίτη περίοδο η Κηφισιά διατηρούσε διαφορά ασφαλείας (7-9 πόντους) με τους Χρυσικόπουλο και Χογκ να φτάνουν τους 16 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να ψαλιδίσει τη διαφορά παρά τις επιθετικές λύσεις που έδωσε ο Τσάμης. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ με 55-45.

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στην τελευταία περίοδο με την Κηφισιά να προηγείται σε όλο το δεκάλεπτο. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι με ένα τρίποντο του Τσάμη πλησίασαν στους 5 πόντους. Τα 2 τελευταία λεπτά του αγώνα μετατράπηκαν σε θρίλερ ωστόσο η ομάδα της Κηφισιάς κατάφερε να πάρει δύσκολα τη νίκη με 70-66.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο πρόεδρος του Προμηθέα Πατρών Ευάγγελος Λιόλιος βράβευσε τους Ηλία Παπαθεοδώρου, Γιώργο Λιμνιάτη και Δημήτρη Καρβέλα για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα των Εφήβων.

Για την Κηφισιά εκτός αποστολής έμεινε ο Τσαντ Φρέιζιερ λόγω τραυματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 28-37, 45-55, 70-66

Οι διαιτητές: Μητσόπουλος, Σταματόπουλος, Κατραχούρας.

ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ντιμπ, Νοέας 3, Γιαννικόπουλος, Χαμηλός, Πέττας 9, Γερομίχαλος 8, Πέτροβιτς 6, Τσάμης 16 (1τρ.), Αλίχοτζιτς 8, Πάνος 11, Σκούφης 5(1τρ.), Παναγόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3(1τρ.), Γκίκας 2, Χρυσικόπουλος 18(2τρ.), Κασελάκης 4, Σπυριδωνίδης, Χογκ 22 (1τρ.), Στίγκερς, Μαυροειδής 11, Πόποβιτς 6, Διαμαντάκος, Μπρίστολ 4.

Η ΚΑΕ Κηφισιά με ανακοίνωσή της ευχαριστεί τον πρόεδρο του  ΑΣΠ Προμηθέα Πατρών Ευάγγελο Λιόλιο και το τεχνικό επιτελείο για τη φιλοξενία και τον επαγγελματισμό τους.

Η διοίκηση και η ομάδα της Κηφισιάς εύχεται στον Προμηθέα καλή επιτυχία στο δύσκολο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.