Στην πρώτη 5άδα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών οι 4 ομάδες του Βορείου Τομέα

Στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών βρίσκονται και οι 4 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής, όπου Άρης Χολαργού και ΑΕΝΚ συνέχισαν με νίκες, ενώ ο Προμηθέας Χαλανδρίου επιβλήθηκε της Φ.Ο. Τούφας στο «εγχώριο ντέρμπι».

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Άρης Χολαργού – Ωρωπός 61-52
Γαλάτσι – Αμύντας 42-54
ΑΕΝΚ – Κρόνος Γ. 63-56
Εύνικος – ΑΕΚ Π. 58-60
Προμηθέας Χαλανδρίου – Φ.Ο. Τούφας 63-53

Στο κλειστό του Χολαργού, ο Άρης κατάβαλε την αντίσταση του Ωρωπού με σκορ 61-52, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα που τον φέρνει στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η γηπεδούχος ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, πλην της τρίτης περιόδου, οπότε οι φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με ένα τρίποντο διαφορά. Ωστόσο, η απόδοσή τους δεν είχε διάρκεια, με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να περιοριστούν σε μόλις 6 πόντους, έναντι των 18 που πέτυχαν οι παίκτριες του Χολαργού, που πήραν και την τελική νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017) η ομάδα των Βορείων θ’ αγωνιστεί στο κλειστό του Υμηττού απέναντι στον πρωτοπόρο Αμύντα.

Διαιτητές: Αποστολίδης, Πετράκης

Δεκάλεπτα: 19-13, 34-27, 43-46, 61-52.

ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Γεωργουδάκης, Ροΐδου): Σερέπα 6 (1), Σμυρναίου 4, Παπαδρόσου 2, Αθανασίου, Τσοκανά, Τρανούλη 13 (3), Πολιτοπούλου 4, Τζαμαρία 5 (1), Σταυροπούλου 16, Ζάβρα, Κόρμπου 11, Θανασούλα.

ΩΡΩΠΟΣ (Αναγνώστου): Βαφειάδη 5, Χαλικοπούλου 4, Χατζή, Αποστολάκη Α., Γκέκα 8, Αποστολάκη Δ., Μπράχου, Ζωγοπούλου, Δήμου 6 (1), Βούλγαρη 7 (1), Φέκα 7, Κοτσιαύτη 15.

ΑΕΝ Κηφισιάς – Κρόνος Γέρακα 63-56

Συναντώντας ουσιαστική αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κηφισιάς κατάφερε να επιβληθεί του Κρόνου Γέρακα, με σκορ 63-56, νίκη που τη φέρνει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ ΕΣΚΑ Γυναικών.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος (22/10) θ’ αντιμετωπίσει στο κλειστό του Αιγάλεω τον ΜΕΛΑΣ.

Διαιτητές: Κοτσώνης, Τερζής

Δεκάλεπτα: 14-14, 31-24, 47-36, 63-56.

ΑΕΝΚ (Κατρά, Ματθαίος): Πολίτη 6, Τσουκαλά Α. 17, Μολφέτα, Παναγιωτοπούλου, Χαϊνά 2, Καίσαρη 16 (3), Μουστάκα, Μέτσο 2, Κασνέστη 5 (1), Γκότση, Ανεζύρη, Τσουκαλά Χ. 15.

ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ (Παπαδέλος, Χατζηιωαννίδης): Παππά 3 (1), Σολωμού 8, Κασίμη 2, Αγγελίδη 15 (2), Νομικού 9 (3), Γρύλλια, Κολλιαδήμα, Μελαχροινίδη 4, Στεργίου, Μπακαλέξη 15, Πέππα, Τσουλούφη.

Κακή εμφάνιση και ήττα για την ομάδα της Φ.Ο. Τούφας απέναντι στον Προμηθέα Χαλανδρίου, στο κλειστό «Μ. Παπαδάκης», με σκορ 63-53.

Η Τούφα μπήκε αγχωμένη στον αγώνα κι «έσπασε» τα καλάθια (9 χαμένες βολές και 4 λέι απ στο πρώτο ημίχρονο), σε αντίθεση με την ομάδα του Προμηθέα που είχε τρομερή ευστοχία στα σουτ από μακρυά (κάποια στιγμή είχε 7/8 τρίποντα), με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με σκορ 39-18.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν μέρος της ψυχραιμίας τους, πάλεψαν το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να καλύψουν τη μεγάλη διαφορά που τους χώριζε από τους αντιπάλους τους.

Η επόμενη αγωνιστική (22/10) θα φέρει τον Προμηθέα στο κλειστό του Ωρωπού, όπου θ’ αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα, ενώ ο Φ.Ο. Τούφας θα έχει ρεπό.

Διαιτητές: Καλαντζής, Κούλης

Δεκάλεπτα: 19-8, 38-18, 51-35, 63-53.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ευαγγελίτσης): Γκόγκου 6, Σταύρου, Βελέντζα 4, Σκουτέλα, Μεχμετάι 4, Βάρκα 6 (2), Μαρίνου 31 (5), Μοδάτσου, Μπεκιράι, Πανδή 3 (1), Σχοινά, Βλάχου 9.

Φ.Ο. ΤΟΥΦΑΣ (Καλόσακας): Φιλιππάκη 8, Παστρωμά 5, Ζαφείρη, Χαραλαμπίδου 2, Ντακόλια 3, Παπαντώνη, Κοτσασπύρου 11 (2), Καμπούρη, Αχπαράκη 12, Λιάγκα 10 (1), Γιαννακάκου 2, Σταθέλου.