Συγκλονιστικό παιχνίδι και ήττα του ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κράτησε σχεδόν δύο ώρες, η Κηφισιά ηττήθηκε στο κλειστό της Βόχας από τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ (27-29, 26-24, 25-23, 25-23), στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Volley League. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεκίνησε κατακτώντας το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο έχασε «χρυσή ευκαιρία» να το κατακτήσει, μην μπορώντας να τελειώσει την μπάλα με το σκορ υπέρ της 24-23. Στο 3ο και στο 4ο σετ έγινε ιδιαίτερα αμφίρροπη μάχη, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη.

Η Κηφισιά δεν έχει ακόμα βαθμό στο πρωτάθλημα και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει στο Ζηρίνειο τον Φοίνικα Σύρου (Σάββατο 10 Νοεμβρίου στις 19:00).

Η περιγραφή του αγώνα

Ο αγώνας, σύμφωνα με την περιγραφή στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων, ήταν κλειστός με τις δύο ομάδες σπάνια να ξεφεύγουν με διαφορά πέραν του +3, όπως έκανε η Κηφισιά στο 1ο σετ με 14-11, μετά την επίθεση του Ρενάτο. Ο Ολιβέιρα απάντησε και ισοφάρισε 15-15. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο, ο Παμβοχαϊκός με το λάθος του Χαντ προηγήθηκε 23-22, αλλά το λάθος του Ολιβέιρα και το μπλοκ του Ρεκ έκαναν το 25-24 για την Κηφισιά. Το λάθος του Ρεκ έβαλε τον Παμβοχαϊκό μπροστά, ο Ολιβέιρα έκανε το 27-26 για τον Παμβοχαϊκό, αλλά ο ίδιος παίκτης έκανε λάθος και ο Χαντ με επίθεση έκλεισε το σετ 29-27.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με το 10-8 για τον Παμβοχαϊκό να γίνεται 16-14 για την Κηφισιά, με την επίθεση του Χαντ. Με εντυπωσιακό σερί του Ρουμελιωτάκη 3-0 η Κηφισιά ξέφυγε 22-19, αλλά το σερβίς του Γκαλντστόουν κράτησε ζωντανό τον Παμβοχαϊκό και έκανε ζημιά στους φιλοξενούμενους. Με άσσο και μπλοκ από Τουρνάκη και Ολιβέιρα ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 23-22.Ο Ρουμελιωτάκης με δύο πόντους έκανε το 24-23 και έφερε την Κηφισιά κοντά στο 2-0, όμως ο Παμβοχαϊκός με τον Ολιβέιρα, τον Δημητριάδη και το μπλοκ του Τουρνάκη έκανε φοβερή ανατροπή και πήρε το σετ 26-24 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ πάλι η Κηφισιά είχε μικρό προβάδισμα 8-6, το οποίο και διατήρησε μέχρι το 16-14. Ο Παμβοχαϊκός, με πρωταγωνιστή τον Τουρνάκη, έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 19-17 σε ένα κρίσιμο σημείο. Η Κηφισιά δεν απάντησε με σερβίς ή μπλοκ και ο Ολιβέιρα με δύο πόντους κράτησε τον Παμβοχαϊκός μπροστά για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Παμβοχαϊκού να προηγηθεί 8-5, πάλι με το σερβίς του Γκλαντστόουν, ενώ στο 12-9 η Κηφισιά έδωσε τα ρέστα της. Έκανε σερί 6-0 με το σερβίς του Μελλέ και καλό μπλοκ και προηγήθηκε 15-12. Ο Παμβοχαϊκός πρόλαβε πάλι την Κηφισιά στο 18-18 με το λάθος του Λάνε, ενώ στο 23-23 πάλι με δύο επιθέσεις του Ολιβέιρα τελείωσε ο αγώνας με 25-23 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας.