Ήττα για τον ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Ολυμπιακό στο League Cup

Την ήττα με 3-0 σετ (26-24, 25-13, 25-18) γνώρισε από τον Ολυμπιακό ο ΑΟΠ Κηφισιάς για τη δεύτερη αγωνιστική του Β΄ ομίλου του League Cup.

Στην ιστοσελίδα του σωματείου ο αγώνας περιγράφεται ως εξής:

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με άσους από τον Πούλκο και τον Γιορντάνοφ  προηγήθηκε  με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Επίθεση άουτ από τον Αγκάμεζ έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα των Βορείων Προαστίων 5-10, «αναγκάζοντας» τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ.

Επίθεση από τον Πούλκο και μονό μπλοκ από τον ίδιο παίκτη διαμόρφωσε το 5-12 για την Κηφισιά, με τον κόουτς Μπόσκαν να καλεί και πάλι τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε σε 9-13. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο η Κηφισιά προηγήθηκε με 11-17. Μπλοκ του Χριστοφιδέλη πάνω στον Αγκάμεζ διαμόρφωσε το 13-19.

Ο Ολυμπιακός με τους Κοκκινάκη και Αγκάμεζ επέστρεψε για τα καλά στην διεκδίκηση του σετ μειώνοντας σε 18-19.  Με επίθεση του Γιορντάνοφ και μπλοκ του Πούλκο η Κηφισιά πήρε διαφορά τριών πόντων 19-22. Ο  Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23 και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σετ κατακτώντας το με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά, πίεσε στο σερβίς και προηγήθηκε νωρίς με 7-2. Με άσσο του Φιλίποφ και μπλοκ από τον  Κόστα, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +8 (13-5). Η Κηφισιά δεν κατάφερε να βρει τις απαιτούμενες λύσεις με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κατακτήσει και το δεύτερο σετ με 25-13.

Ο τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ προηγήθηκε 7-4, όμως οι «Κηφισιώτες» με τον Μουρούτη στο σερβίς βρέθηκαν μπροστά  στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Με μπλοκ του Δημήτρη Νικολάκη και επίθεση του Νίκου Παπαγγελόπουλου ο ΑΟΠΚ πήρε προβάδισμα 3 πόντων (7-10). Με άσσο από τον Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός έφερε στα ίσα το σετ 11-11. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί προηγήθηκε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-13. Με επίθεση από τον Φράγκο οι ερυθρόλευκοι έφτασαν το +5 (20-15). Επίθεση από τον Γιορντάνοφ και μπλοκ από τον Παπαγγελόπουλο η Κηφισιά μείωσε σε 20-17. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το τρίτο σετ με 25-18.