Ήττα για την Κηφισιά στην Πάτρα για την 3η αγωνιστική της Volley League

Την ήττα με 3-1 σετ (22-25, 28-26, 25-17, 25-21) γνώρισε από την Παναχαϊκή στην Πάτρα ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς για την 3η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η Κηφισιά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στους 4 βαθμούς, στον αγώνα που περιγράφεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου των Βορείων Προαστίων ως εξής:

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Οι παίκτες της Κηφισιάς ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 20-21. Η Κηφισιά με καλές επιλογές στην επίθεση κατέκτησε το σετ με 22-25.

Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα  ήταν το 2ο σετ όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως η Παναχαϊκή, με τον Ρουμελιώτη και τον Μπαράχας έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 16-14. Με έναν άσσο του Ρουμελιώτη και μπλοκ του Βλαχοστάθη η Παναχαϊκή έφτασε σε σετ μπολ 24-21, αλλά η Κηφισιά με τον Λάππα στο σερβίς και τον Γιορντάνοφ να τελειώνει κόντρα επιθέσεις, κατάφερε να κάνει σερί 4-0 προσπερνώντας με 25-24. Ο Μπαράχας ισοφάρισε, ο Παπαγγελόπουλος έδωσε πάλι προβάδισμα με 26-25. Ο Νικολάκης έχασε το σερβίς (26-26) και στην επόμενη φάση ο Παπαγγελόπουλος κάρφωσε άουτ σε πρώτο χρόνο. Το σετ πήρε ο Μπαράχας με επίθεση κάνοντας το 28-26 και το 1-1 σετ.

Οι γηπεδούχοι, με ανεβασμένη ψυχολογία, ξεκίνησαν δυνατά το τρίτο σετ παίρνοντας  διαφορά 2-3 πόντων. Με πόντους του  Ρουμελιώτη έφτασε  στο +7 (21-14) και κατέκτησε το σετ με 25-17.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ, με την Παναχαϊκή να πιέζει στο σερβίς. Η Κηφισιά  στα κρίσιμα σημεία δεν μπόρεσε να πάρει τον έλεγχο του σετ. Οι Πατρινοί κατέκτησαν το σετ με 25-21 και τη νίκη με 3-1 σετ.