4η θέση στη Volley League Ανδρών για τον ΑΟΠ Κηφισιάς

Την ήττα με 3-0 (25-18,25-21,25-18) γνώρισε ο ΑΟΠ Κηφισιάς από τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Ηλιούπολης και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Volley League «Πάμε στοίχημα». Η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατέλαβε την 4η θέση στο φετινό πρωτάθλημα, γεγονός που αποτελεί επιτυχία για τον σύλλογο, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί:

Η περιγραφή του αγώνα

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Ολυμπιακός πήγαν «χέρι-χέρι» μέχρι το 1ο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 8-7. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ντε Σόουζα με άσο διαμόρφωσε το 9-7. Στη συνέχεια του σετ οι φιλοξενούμενοι, με δύο συνεχόμενους πόντους, ισοφάρισαν 9-9.

Ο Ολυμπιακός, με πόντους από τους Πετρέα και Μπέμε, πέρασε μπροστά με 13-11, με τον Κώστα Αρσενιάδη να περνά στο γήπεδο τον Νικήτα Εφραιμίδη στη θέση του Βόιτσικ.  Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14.  Ο Ολυμπιακός πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς και «έχτισε» διαφορά πέντε πόντων 20-15. Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-18.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 8-3.  Με επίθεση από τον Εφραιμίδη και στη συνέχεια από τον Ντε Σόουζα η ομάδα των Βορείων Προαστίων μείωσε 11-8.  Με μπλοκ του Μπέμε πάνω στον Εφραιμίδη ο Ολυμπιακός ξαναπήρε «αέρα» πέντε πόντων 15-10.

Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη, με συνεχόμενους πόντους, διαμόρφωσαν το 16-13. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» άμεσα και με πέναλτι του Μπέμε, πήγε ξανά την διαφορά στο +5 (19-14).  Η ομάδα της Κηφισιάς με μπλοκ του Χέπμπορν πάνω στον Ζουπάνι και άουτ επίθεση του Ραουβέρντικ μείωσε 20-17.

Τα «Κηφισιώτικα» λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί 22-17. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Χαντ διαμόρφωσε το 23-20, όμως στην επόμενη φάση ο Ζουπάνι έδωσε τετραπλό σετ μπολ.  Η αθηναϊκή ομάδα «έσβησε» το πρώτο, όμως στην επόμενη φάση ο Πετρέας με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 25-21.

Κηφισιά και Ολυμπιακός στο 3ο σετ πήγαν «πόντο-πόντο» μέχρι το 5-5. Στη συνέχεια το μπλοκ των ερυθρόλευκων έδωσε πόντους στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν σε θέση οδηγού με 8-6. Μετά από άουτ επίθεση του Χαντ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-7, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ανέβασε την απόδοσή της και με επίθεση του Καναδού διαγώνιου και «πέναλτι» του Χέπμπορν πλησίασε  σε απόσταση «αναπνοής» 10-9. Οι ερυθρόλευκοι με κόντρα επίθεση του Αλεξίεφ πήγαν τη διαφορά ξανά στο +3 (13-10). Μετά από φάση διαρκείας, ο Ανδρεάδης έκανε μπλοκ πάνω στον Βόισικ και οδήγησε τις ομάδες στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ, με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 16-12.

Με το σκορ στο 17-13 ο Ρούσης πέρασε στη θέση του Νικολάκη και ο Μελές στη θέση του Παπαγγελόπουλου. Η διαφορά για τους ερυθρόλευκους έφτασε το +9 (23-14), μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο σετ, μείωσε 23-17, όμως ο Ολυμπιακός  το κατέκτησε  με 25-18.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Φραγκάκης