Ο Παναθηναϊκός “γκρέμισε” την Κηφισιά από τον “θρόνο” της

Μεγάλη και ίσως ανέλπιστη νίκη για τον Παναθηναϊκό που νίκησε με 3-1 σετ τον ΑΟΠ Κηφισιάς, “γκρεμίζοντάς” τον ουσιαστικά από την πρώτη θέση της Volleyleague, την οποία κατέλαβε ο ίδιος.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων δεν κατόρθωσε να “πιάσει” τη γνωστή της απόδοση, με αποτέλεσμα η ανάπτυξη του παιχνιδιού της να είναι προβληματική.

Πάντως, η αρχή του αγώνα δεν έδειχνε τι θα ακολουθούσε, αφού ο Παναθηναϊκός φάνηκε πολύ νευρικός, δεν είχε ρυθμό κι έκανε πολλά λάθη, ενώ η Κηφισιά δούλεψε καλά το μπλοκ-άμυνα και καθάρισε το σετ με 25-17.

Αυτό, όμως, ήταν και το μοναδικό σετ που πανηγύρισε. Η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική, με τους “πράσινους” να ανεβάζουν… στροφές και να βρίσκουν τον ρυθμό τους, με βασικό όπλο του το μπλοκ-άμυνα, άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά από τα μισά του δεύτερου σετ, το οποίο και κέρδισαν στο τέλος με 25-20.

Ανάλογη εικόνα παρουσιάστηκε και στο τρίτο σετ, με την ομάδα του Ανδρεόπουλου να παίζει με πάθος και να φθάνει εύκολα στο 25-19, γυρνώντας το παιχνίδι.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, αλλά όταν οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στο 22-23, οι “πράσινοι” με ένα σερί 3-0 τους πήραν το σετ και τους… έστειλαν στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πραγματικό ντέρμπι είχαμε στην τέταρτη περίοδο. Εκεί έγινε της ανατροπής με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 2-5 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά στο 10-9. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 14-15 και οι πράσινοι με δύο πόντους του Ούγκο πήραν μπροστά στο σκορ με 16-15.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 25-19, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 20 (14/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 63% υπ – 33% άριστες), Φερρέιρα 21 (16/40 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (8/11 επ), Πανταλέων 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σούρδι 14 (11/20 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ – 50% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ – 42% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλλος 1 (1/3 επ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 70% υπ – 40% άριστες), Μπίσετ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (12/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ – 31% άριστες), Γιοβάνοβιτς 20 (18/46 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 7% άριστες), Κόντος, Κόβαλτσουκ 1 (1/2 επ, 58% υπ – 31% άριστες).

«Κακή αντίδραση»

Ο Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό:

«Η απόδοσή μας κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Η ομάδα είχε κακή αντίδραση μετά το πρώτο σετ. Δεν βρήκε ρυθμό, έκανε λάθη. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλά. Περίμενα ότι θα ήταν δυνατός. Η θέση του στη βαθμολογία τον αδικεί. Παρόλα αυτά είχαμε την ευκαιρία να στείλουμε το ματς στο τάι-μπρέικ.

Θα μελετήσουμε τα λάθη μας και θα επιστρέψουμε. Έχουμε δύσκολο δρόμο μπροστά μας, αλλά είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε».

«Με το μπλοκ…»

Ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς δήλωσε, από την πλευρά του, για την ήττα από τον Παναθηναϊκό:

«Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα, δεν παίξαμε όπως συνήθως. Η επίθεση μας δεν δούλεψε, ούτε και το μπλοκ. Μας είχαν ΄διαβάσει΄ πολύ καλά και μας κέρδισαν σχεδόν μόνο με το μπλοκ. Και πάλι θα μπορούσαμε να πάμε το ματς στο τάι- μπρέικ, όμως στο 17-21 χάσαμε μερικές εύκολες μπάλες…

Και η ήττα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Κοιτάμε το επόμενο ματς και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».