Νίκη με επική ανατροπή για τον ΠΑΟΚ επί του ΑΟΠ Κηφισιάς

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που γέμισαν το Ζηρίνειο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΑΟΠ Κηφισιάς με 2-3 σετ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Volley League ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ. Ο δικέφαλος κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 και πήρε τη νίκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-9. Στο σερβίς για τους γηπεδούχους πέρασε ο Κόβαλτσουκ, ο οποίος δυσκόλεψε την υποδοχή των πρωταθλητών. Ένα μπλοκ του Παπαγγελόπουλου και πόντος από τον Χριστοφιδέλη έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά (13-10).

Με άσσο από τον  Μπίσετ και πόντο από τον Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά έκανε το 19-15. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με μπλοκ του Λι πάνω στον Ρουμελιωτάκη μειώνοντας σε 20-17. Με πόντο από τον Κώστα Χριστοφιδέλη η Κηφισιά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι με καλό σερβίς από τον Σεπέδα δυσκόλεψαν την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Η Κηφισιά με πόντο του Ρουμελιωτάκη πέρασε μπροστά με 11-10. Ο ΠΑΟΚ με πόντους από Σεπέδα και Χιμένες πέρασε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16.

Πόντος από τον Κόβαλτσουκ και μπλοκ από τον Μπίσετ έφεραν το παιχνίδι στο 17-17. Με τον παίκτη από την Αγία Λουκία στο σερβίς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 20-19. Ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Σεπέδα και άσσο του Λι ανέκτησε το προβάδισμα με 20-21.

Ο Κουβανός παίκτης του ΠΑΟΚ με δύο συνεχόμενους πόντους έκανε το 21-23. Ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης με άσσο ισοφάρισε για τον ΑΟΠ Κηφισιάς σε 23-23. Οι γηπεδούχοι με άσσο του Κόβαλτσουκ και πόντο από τον Χριστοφιδέλη, μετά από εκπληκτική άμυνα του Στεφάνου κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και με δυνατό σερβίς προηγήθηκε με 3-6 και 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο δικέφαλος με επίθεση  του Λι πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 11-15, ενώ με αυτή τη διαφορά πήγε και στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16).

Ένα σερί του ΠΑΟΚ έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους 15-20. Με δύο συνεχόμενους άσσους  ο Σεπέδα έκανε το 17-23. Η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατέκτησαν το τρίτο σετ με 19-25 μειώνοντας σε 2-1.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ με καλό σερβίς και δυνατό μπλοκ προηγήθηκε με 1-4, αναγκάζοντας τον προπονητή της Κηφισιάς Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Πόντος του Ρουμελιωτάκη και άσσος από τον ίδιο παίκτη μετέτρεψε το 6-8 σε 8-8.

Με τον Λι στο σερβίς ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 11-11 σε 11-14 παίρνοντας διαφορά τριών πόντων. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 13-14. Ο ΠΑΟΚ πίεσε την υποδοχή της Κηφισιάς με τον Χιμένεζ στο σερβίς και πήρε προβάδισμα 8 πόντων 14-22. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το σετ με 17-25  και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο πιέζοντας στο σερβίς. Στο τεχνικό τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7-8. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-11 με πόντους του Σεπέδα και του Λι. Ο Ρουμελιωτάκης μείωσε σε 10-12 με επίθεση από το 6. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε το τάι μπρεικ με 11-15 και τη νίκη με 2-3 σετ, μετά από αγώνα που κράτησε περίπου δύο ώρες και τριάντα λεπτά.

Για την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Γιοβάνοβιτς λόγω τραυματισμού.

Δηλώσεις των προπονητών

Γιάννης Καλματζίδης«Είμαι χαρούμενος που καταφέραμε και γυρίσαμε το παιχνίδι από 2-0 σετ. Δεν είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μου στα δύο πρώτα σετ, αλλά και σε κάποια κομμάτια στα υπόλοιπα σετ. Υπάρχει για εμάς η δικαιολογία ότι έχουμε καινούργιους παίκτες στην ομάδα. Δεν έχει φτάσει ακόμα η απόδοσή μας στο σημείο που θέλουμε και μπορούμε. Πιστεύω ότι αυτό θα το καταφέρουμε το επόμενο χρονικό διάστημα. Έχουμε περιθώρια βελτίωσης σε κάποια κομμάτια συνεργασίας. Κάνουμε λάθη που τα βλέπουμε συνήθως στις αρχές της αγωνιστικής περιόδου. Κερδίσαμε μία πολύ καλή ομάδα, κάτι που δεν το έχει καταφέρει κανένας άλλος φέτος».

Κώστας Αρσενιάδης: «Άσχετα από την πίκρα που αισθανόμαστε μετά την ήττα, εμείς πρέπει να είμαστε πιο χαρούμενοι από τον ΠΑΟΚ. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να βλέπουμε το κέρδος για την ομάδα μας, κάτω από τις δύσκολες συνθήκες που ζούμε το κάθε παιχνίδι. Αυτό το αποτέλεσμα είναι νίκη για εμάς. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».