Volley League: «Ζωντανός» στη μάχη της πρόκρισης ο ΑΟΠ Κηφισιάς – Νίκησε στο τάι μπρέικ τον Παναθηναϊκό

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ζηρίνειο, που κράτησε περισσότερο από δύο ώρες, κέρδισε τον Παναθηναϊκό στο τάι μπρέικ και έτσι η πρόκριση στην τετράδα της Volley League θα κριθεί την Τρίτη 9 Απριλίου στο κλειστό της Κυψέλης.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά, για ακόμα μία φορά, έκαναν την «υπέρβαση» και πήραν μία σπουδαία νίκη που τους κράτησε «ζωντανούς» στο παιχνίδι της πρόκρισης, όπως αναφέρει η ομάδα των Βορείων Προαστίων στον ιστότοπό της.

Η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-15. Οι πράσινοι απάντησαν και με «αιχμή του δόρατος» τον Γιορντάνοφ, ισοφάρισαν με 25-23. Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με την Κηφισιά να φτάνει σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 και τελικά να το κατακτά με 28-26. Στο τέταρτο σετ το «τριφύλλι» κατάφερε να ισοφαρίσει με 25-20, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-5, όμως η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και με τον Λάανε να τελειώνει κρίσιμες φάσεις έφτασε στη νίκη με 15-12.

Η περιγραφή του αγώνα

Η περιγραφή του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, έχει ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Παναθηναϊκός ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Οι γηπεδούχοι με τον Χαντ στο σερβίς πίεσαν την υποδοχή του «τριφυλλιού» και με ισχυρό μπλοκ προηγήθηκαν 5-3.
Η Κηφισιά βρήκε εύκολα side out και μετά από κόντρα επίθεση του Χαντ πήρε «αέρα» τριών πόντων 8-5. Στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός της Κηφισιάς, με δύο διαδοχικά μπλοκ στον Ανδρεόπουλο, διαμόρφωσε το 15-10, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε στο +7 (18-11), μετά από άσο του Λάανε και άουτ επίθεση του Ράπτη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, πιέζοντας στο σερβίς, όμως η ομάδα των Βορείων Προαστίων βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση και στο μπλοκ. Ο Ρουμελιωτάκης με άσο πάνω στον Ράπτη έδωσε δεκαπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-14. Ο ακραίος των γηπεδούχων έστειλε άουτ το σερβίς, όμως στην επόμενη φάση με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-15.

Με την ψυχολογία στα «ύψη» η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο σετ, μπαίνοντας σε «θέση οδηγού» 5-3. Στην εξέλιξη του σετ ο ΠαναθηναΪκός έβγαλε «πείσμα» και μετά από φάσεις διαρκείας ισοφάρισε 7-7. Το παιχνίδι πήρε χαρακτηριστικά ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν καλό βόλεϊ ενθουσιάζοντας τους φιλάθλους.

Οι γηπεδούχοι με… τυχερό άσο του Χαντ πήραν προβάδισμα δύο πόντων 10-8. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των Ρουμελιωτάκη και Χαντ και προσπέρασαν 12-11. Ο Γιορντάνοφ με άσο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στους «πράσινους» 14-12, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος με νέο άσο έκανε το 15-12. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με κόντρα επίθεση του Λόπαρ μείωσαν 15-14.

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα. Η Κηφισιά, μετά από έξυπνο κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρουμελιωτάκη, ισοφάρισε 19-19. Κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράπτη και άσος με τη… βοήθεια του φιλέ από τον Πανταλέων έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 21-19.

Η Κηφισιά με επίθεση του Ρουμελιωτάκη και μπλοκ του Λόπαρ στον Γιορντάνοφ έφερε ισοφάρισε 21-21. Η Κηφισιά είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά, όμως μια ασυνεννοησία στην άμυνα έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό 22-21. Ο Βούλγαρος διαγώνιος του «τριφυλλιού», με συνεχόμενους πόντους, έδωσε διπλό σετ μπολ 24-22. Ο Ρουμελιωτάκης «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια ο Γιάκομπσεν, με έξυπνη επίθεση, έδωσε το σετ στην ομάδα του 25-23.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι». Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Γιορντάνοφ πήραν προβάδισμα δύο πόντων 6-4. Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσο του αρχηγού Δημήτρη Νικολάκη ισοφάρισε 6-6. Το «τριφύλλι» πήγε ξανά στο +2 (8-6) με μπλοκ του Πελεκούδα στον Χαντ, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι με άσο του Ρουμελιωτάκη ισοφάρισαν 8-8. Στην εξέλιξη του σετ ο Ρεκ κέρδισε στο φιλέ τον Πανταλέων και η Κηφισιά προσπέρασε 10-9.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με επίθεση του Χαντ πήρε «αέρα» δύο πόντων 13-11. Οι φιλοξενούμενοι, με «αιχμή του δόρατος» τον Γιορντάνοφ, ισοφάρισαν 15-1,5 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος με κόντρα επίθεση έβαλε μπροστά την ομάδα του 16-15, όμως και πάλι η Κηφισιά κατάφερε να προσπεράσει 18-16 μετά από άουτ του Πελεκούδα και άσο του Ρουμελιωτάκη.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε να ισοφαρίσει αλλά ο Κάπελλας κράτησε στην άμυνα και μετά από άουτ επίθεση του Ράπτη η Κηφισιά έφτασε στο +3 (20-17), με τον κ. Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο Ρεκ μπλόκαρε τον Γιάκομπσεν στο φιλέ και η Κηφισιά προηγήθηκε 21-17. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους μείωσε 22-20. Ο Χαντ και στη συνέχεια μπλοκ του Ρεκ στον Γιορντάνοφ έδωσαν τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά. Ο Παναθηναϊκός με τον Πανταλέων ισοφάρισε 24-24, όμως ο Ρουμελιωτάκης έδωσε νέο σετ μπολ στους γηπεδούχους, όμως το μπλοκ του Παναθηναϊκού πάνω στον Χαντ σε κόντρα επίθεση έφερε το σετ στο 25-25.
Σερβίς του Γιορντάνοφ πήγε άουτ για το 26-25 υπέρ της Κηφισιάς, όμως ο Ράπτης έφερε ξανά το σετ στα ίσα 26-26. Ο Λόπαρ με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε νέα ευκαιρία στην ομάδα του 27-26 και ο Ρουμελιωτάκης με άσο έκανε το 28-26.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν 5-2, όμως οι γηπεδούχοι με τον Ρεκ πλησίασαν 5-4. Στην εξέλιξη του σετ ο Πελεκούδας μπλόκαρε τον Λάανε για το 7-4. Οι φιλοξενούμενοι με άσο του Ράπτη πήγαν στο +4 (12-8) με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ ο Παναθηναϊκός «πάτησε γκάζι» και με συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 16-10.

Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με τον Λάανε στο σερβίς μείωσε 16-12. Οι φιλοξενούμενοι είχαν side out και έφτασαν σε εξαπλό σετ μπολ 24-18 με επίθεση του Γιορντάνοφ. Η Κηφισιά κατάφερε να «σβήσει» δύο σετ μπολ, όμως ο Ανδρεόπουλος με επίθεση διαμόρφωσε το 25-20 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Παναθηναϊκός με τον Ράπτη στο σερβίς «χάλασε» την υποδοχή των γηπεδούχων και προηγήθηκε 5-3, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +3 (7-4), μετά από δύο συνεχόμενα λάθη του Χαντ. Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε ξανά τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό των «πράσινων». Ο Γιορντάνοφ με επίθεση διαμόρφωσε το 8-5 με τις δύο ομάδες να αλλάζουν πλευρές.

Άουτ σερβίς του Γιορντάνοφ και μπλοκ του Λόπαρ στον Βούλγαρο έφεραν την ομάδα των Βορείων Προαστίων σε «απόσταση αναπνοής» 8-7, με τον κ. Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Το «Κηφισιωτικό» μπλοκ έφερε το σετ στα ίσα 8-8, ενώ ο Ρουμελιωτάκης από την πάιπ έκανε την ανατροπή 9-8.

Το Ζηρίνειο συνέχισαν να «σπάνε καρδιές» και τον Παναθηναϊκο να ανακτά το προβάδισμα με 11-10, μετά από άουτ του Χαντ. Ο Λάανε σήκωσε στους ώμους του την Κηφισιά και τις έδωσε το προβάδισμα 12-11. Με λάθος θέσεις του Παναθηναϊκού, το σκορ πήγε 13-11, ενώ ο Ολλανδός με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό ματς μπολ στην Κηφισιά 14-12. Στην επόμενη φάση ο Ράπτης κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά κατέκτησε τη νίκη.