Μεγάλες νίκες για Χολαργό, Μαρούσι και Παπάγου στην Α2 μπάσκετ Ανδρών

Ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ Ανδρών, με τις ομάδες του Βορείου Τομέα που συμμετέχουν σε αυτό να πετυχαίνουν τρεις νίκες και να υφίστανται δύο ήττες.

Παρότι δυσκολεύτηκε ο Χολαργός πήρε το «διπλό» από τον Ερμή Αγιάς, με σκορ 78-75 κι ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 27 βαθμούς, συνεχίζοντας να κυνηγά το πρωτοπόρο Περιστέρι. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Βορείων Προαστίων θ’ αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Καρδίτσα.

Μέχρι το 30′ βρισκόταν μπροστά στο σκορ στην Καστοριά το Ψυχικό, αλλά τελικώς στις λεπτομέρειες δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με σκορ 68-66 και παραμένει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 23 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα των Βορείων θα αντιμετωπίσει εκτός τον Αμύντα.

Πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, το Μαρούσι πέρασε νικηφόρα από τη Λάρισα, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΛ με σκορ 83-82. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων παραμένει στη 10η θέση, με 21 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός τον Αρκαδικό.

«Ξέσπασμα» του Παπάγου επί της Δόξας Λευκάδος, την οποία και νίκησε με σκορ 78-58, διατηρώντας τη 12η θέση στη βαθμολογία, με 20 βαθμούς. Οι «στρατηγοί», μετά το πρώτο δεκάλεπτο, «πάτησαν γκάζι» και κατάφεραν να «εξουδετερώσουν» την αντίπαλό τους. Την επόμενη αγωνιστική το συγκρότημα των Βορείων θα φιλοξενήσει τον ΑΣΕ Δούκα.

Ένας Δούκας που, κάνοντας ένα «καταστροφικό» δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να «γκρεμίσει» ό,τι «έχτισε» στο πρώτο μέρος και να χάσει από την Καρδίτσα με σκορ 84-75, παραμένοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 18 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της Α2 μπάσκετ Ανδρών (15η αγωνιστική)

• ΑΕΛ – Μαρούσι  82-83
  • Περιστέρι – Αμύντας 88-68
  • Αρκαδικός – Ηρακλής  83-85 (75-75 κ.α.)
  • Ερμής Αγιάς – Χολαργός  75-78
  • Καρδίτσα – Δούκας 84-75
  • Παπάγου – Δόξα Λευκάδας 78-58
  • Απόλλων Πάτρας – Εθνικός  70-81
  • Καστοριά – Ψυχικό  68-66

Η βαθμολογία της Α2 μπάσκετ Ανδρών (15η αγωνιστική)