Στον επόμενο γύρο του κυπέλλου μπάσκετ Δούκας, Παπάγος και Πεντέλη

Ματς – «θρίλερ» έλαβαν χώρα στον θεσμό του Κυπέλλου μπάσκετ (Α’ φάση) στο… ντεμπούτο των ομάδων της Νότου της Β’ Εθνικής, όπου συμμετέχουν 6 ομάδες του Βορείου Τομέα Αθηνών. Από αυτές, οι τρεις (Δούκας, Παπάγος και Πεντέλη) «σφράγισαν το εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο, ενώ τον θεσμό «αποχαιρέτισαν» Πανερυθραϊκός, Μαρούσι και ΚΑΟ Μελισσσίων.

Πανυγήρια για ΑΣΕ Δούκα

Ειδικότερα, το «εισιτήριο» για την 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα, η οποία στην πρεμιέρα των αγωνιστικών της υποχρεώσεων επικράτησε του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας με 81-79.

Οι «μπλε» του Κώστα Αγγέλου, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν με απουσίες,  κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς και πλέον την προσεχή Κυριακή θα υποδεχτούν στο Δαΐς, τον Χαρίλαο Τρικούπη, ομάδα Α2 Εθνικής.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου, η νίκη – πρόκριση έχει πολύπλευρη σημασία για το συγκρότημα των Εκπαιδευτηρίων, καθώς δίνει θετική ενέργεια και ψυχολογία ενόψει της φετινής δύσκολης αποστολής.

Άλλωστε, για τους «μπλε» είναι ξεκάθαρο ότι στο Κύπελλο βλέπουν το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και στόχος τους είναι να μπορέσουν να αποκομίσουν όσα περισσότερα οφέλη μπορούν, καθώς το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής ξεκινά σε τέσσερις εβδομάδες και η ομάδα θα πρέπει να παραταχθεί έτοιμη για να διεκδικήσει ότι της αναλογεί.

Στον αγώνα του Κυπέλλου με τον Ιωνικό, πάντα σύμφωνα με την περιγραφή της ομάδας των Βορείων Προαστίων, ο Δούκας βρέθηκε πολύ γρήγορα να «κυνηγάει» στο σκορ τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 11 πόντους (38-27) στο 15′. Ο ΑΣΕΔ «ροκάνισε» τη διαφορά, μειώνοντας στο ημίχρονο στους 7 πόντους (46-39).

Οι λύσεις από την περιφέρεια και το εξαιρετικό ποσοστό από τη γραμμή των 6,75μ. στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε διαφορετικό αέρα στους «μπλε», μέσα στο παρκέ. Στο 25ολεπτό, οι παίκτες του Κώστα Αγγέλου προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 47-48, ενώ στο 28’ η διαφορά έφτασε και τους 7 πόντους 51-58, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 59-64 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Ιωνικός δεν τα παράτησε, ξαναμπήκε στο παιχνίδι και στο 36’ έφερε την απόλυτη ισορροπία (75-75), όμως ο Δούκας με ένα σερί 0-6 προηγήθηκε με 75-81. Στα τελευταία λεπτά, οι «μπλε» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 79-81 και να… αποδράσουν με την πρόκριση από τη Φιλαδέλφεια.

Δεκάλεπτα: 19-16, 46-39, 61-64, 79-81

Ιωνικός (Σταθούλης): Παπανδρέου, Βουρλιωτάκης-Περδικάρης 15, Παλαιοχωρίτης 10(2), Γιαννίκος 19(2), Γερονίκος 4, Σπανός 4, Πρισκομάτης 9(2), Βαφιάς, Μαντζιώρης 15(2).

Δούκας (Αγγέλου): Θωμάς 2, Σεργιένκο 4, Τζελαλής 3(1), Ζαραϊδώνης 25(3), Αρσενικός, Παναρετάκης 7(1), Γκίνης 7(1), Μαράντος 12, Σακελλαρίου 16(4), Κορκοντζέλος 13, Ζαρκαδούλας 4(1).

Οι «στρατηγοί» ήταν πιο ουσιαστικοί

Ήττα και αποκλεισμός από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος για τον Πανερυθραϊκό, καθώς, παρά την αντεπίθεση των τελευταίων λεπτών, δεν τα κατάφερε στο «Σαλούν» απέναντι στον Παπάγο, από τον οποίο έχασε με σκορ 73-68.

Το γεγονός ότι οι ομάδες βρίσκονται ακόμη στο στάδιο της προετοιμασίας έδειξε να επηρεάζει περισσότερο τους παίκτες του Πανερυθραϊκού, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα του, κι έτσι, έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ (31-28), ο Παπάγος, με ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγε με διψήφια διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι και το 37′.

Από εκεί κι έπειτα, οι αθλητές του κόουτς Χουχουλή έβγαλαν μπασκετικό εγωισμό και από το -9 στο 38′, επέστρεψαν μέχρι και στο -3, ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν αισίως την αντεπίθεσή τους.

Δεκάλεπτα: 14-14, 31-28, 51-40, 73-68

Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης, Λαγουδάκης, Τρίχας 2, Κυρίτσης 32(3), Χρυσός 9, Ρεγκούζας, Ψαθάς 11, Αγγελόπουλος 4, Τσιτσιγιάννης 2, Μπασδέκης 13(3), Κώτσης, Καρακατσάνης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Παππάς 3(1), Νικολακόπουλος 4(1), Καλλιανιώτης 10(2), Ντουζίδης 11(1), Σκάνδαλος 8, Γιαουρτόγλου 12(1), Βουγιούκας 10, Αντωνίου 3(1), Λυκογιάννης 7(1).

«Παραδόθηκε» το Μαρούσι

Το Μαρούσι «παραδόθηκε» στον ανώτερο Έσπερο, ο οποίος πήρε από το ξεκίνημα σαφές προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι, χωρίς να πιάσουν υψηλές αποδόσεις, κατάφεραν να εξουδετερώσουν τις επιθετικές αιχμές του Αμαρουσίου, περιορίζοντας την ομάδα των Βορείων Προαστίων σε μόλις 22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 49 συνολικά.

Δεκάλεπτα: 14-9, 36-22, 55-38, 72-49

Έσπερος (Μάντζαρης): Μαγκουνής 16, Ντακούλιας 8, Ευστρατίου 9, Αγγελόπουλος 9 (1),Καπώνης 4 (1), Γκαιτάσοφ 2, Θεοδοσίου 6 (2), Χαρούνι Κλ. 8, Χαρούνι Ν. 4, Ματαλιωτάκης 6, Βάρσος, Γεωργιάδης.

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Ξυδάς 15 (2), Γκαγκαλούδης 10, Δούκας 4, Παπαγεωργόπουλος 2, Λάππας 6, Μπακέας Γ. 3 (1), Καννέλης 2, Μπακέας Θ. 3, Αποστόλου 2, Γιαννόπουλος.

Δεν τα κατάφερε ο ΚΑΟ Μελισσίων

Ήττα και για τον ΚΑΟ Μελισσσίων που «υπέκυψε» στην έδρα του Πανελευσινιακού, από τον οποίο και ηττήθηκε με σκορ 73-68.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, αν και το πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας σημαντικά τη διαφορά, τελικώς δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-31, 59-44, 73-68

Πανελευσινιακός (Καραχάλιος-Βούλγαρης): Μπάλλας, Καράμπελας 4, Κεφάλας 1, Σταθόπουλος 14, Μουμπάρακ 22 (4), Παπαδιονυσίου 11 (1), Κρασάκης, Αναγνωστόπουλος, Ψαρόπουλος 21 (2)

ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας): Βασιλόπουλος 2, Στεργίου 4, Οικονομόπουλος 12 (3), Ζαραϊδώνης 4, Τοπάλης 7 (1), Ζήρος 3 (1), Κυπαρίσσης 6, Καραχάλιος 20 (3), Καραβανάς 10

Η Πεντέλη ήταν το «αφεντικό»

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Πεντέλη, που επιβλήθηκε του Αιγάλεω με σκορ 98-84, «σφραγίζοντας το εισητήριό» της για την επόμενη φάση του θεσμού. Οι Πεντελιώτες πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Φωκίωνα Φωτόπουλο (31 πόντους), κατάφερε να «χτίσει» διψήφια διαφορά στο σκορ. Έτσι, κατάφερε να «σβήσει» την προσπάθεια των γηπεδούχων, τα τελευταία λεπτά, να «ροκανίσει» τη διαφορά.

Δεκάλεπτα: 19-31, 38-61, 69-80, 84-98

Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος 11 (2), Τσαμπής 14 (2), Ναυπλιώτης, Καράβολας 14 (2), Κούρτης 9 (1), Γεωργιάδης 5 (1), Οικονομόπουλος Κ. 9, Οικονομόπουλος Αγγ. 9 (1), Σάμαρης 1, Νικολακάκος 12 (1), Κρουσαράκης.

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπουργάνος 8, Ευαγγελούλης, Κούσουλας 9 (1), Καρούζος 5 (1), Μπέλη 13 (1), Κουκάκης 8 (2), Μπίγκος 4, Σαλτουρίδης 4, Τάγαρης 16, Φωτόπουλος 31 (5).