Το Μαρούσι κυνηγά με πάθος την παραμονή του στην Α2 μπάσκετ Ανδρών

Σε 5ο παιχνίδι θα… κλείσουν τους λογαριασμούς τους Μαρούσι και Κόροιβος, μετά τη σημερινή νίκη της ομάδας των Βορείων Προαστίων, με σκορ 66-61, που «ισοφάρισε» τις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατό το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 6 πόντους (10-16), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-22. Το δεύετερο «νευρικό» δεκάλεπτο έφερε τις δύο ομάδες στο 30-36. Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, οι Μαρουσιώτες βρήκαν ρυθμό και, με ένα επιμέρους 24-15, «πήραν κεφάλι» με 54-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα των Βορείων Προαστίων διαφύλαξε το προβάδισμά της και πήρε τη μεγάλη νίκη, που της επιτρέπει να συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο «τελικός των τελικών» θα γίνει την Τετάρτη 22 Μαΐου, στην Αμαλιάδα, όπου θα κριθούν τα πάντα. Όπως ενημερώνει ο σύλλογος του Αμαρουσίου για τη μετάβαση στην Αμαλιάδα θα μπει δωρεάν πούλμαν, το οποίο θα αναχωρήσει μεταξύ 12:30 και 13:00 από το 1ο Λύκειο Αμαρουσίου, επί της Λ. Κηφισιάς.

«Παρά το δύσκολο της μέρας, καλούμε όλο τον κόσμο του Αμαρουσίου να σταθεί δίπλα στην προσπάθεια της ομάδας και στο τέλος να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί την παραμονή στην Α2 κατηγορία. Σας θέλουμε όλους δίπλα μας» παρακινεί ο Σύλλογος, με ανάρτησή του στον λογαριασμό του στο facebook.

ΜΑΡΟΥΣΙ –ΚΟΡΟΙΒΟΣ 66-61 (2-2)
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 20-22, 30-36, 54-51, 66-61

Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 7, Στασινός 5 (1), Ξυδάς 12 (2), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης 3 (1), Λυκογιάννης 16 (3), Σουρλής 5 (1), Παπαγεωργόπουλος 2, Μιχαλούτσος 9 (2).
Κόροιβος Αμ. (Σαμόλης): Χείλαρης 15, Καπώνης 2, Λαμπρόπουλος, Μαραγκάκης 6 (1), Γκιουζέλης 2, Τσιάκος 11, Λεϊμάνις 17 (1), Γραβάνης 2, Θεοδωράκος 6 (2).