Ήττα για τον ΑΣΕ Δούκα από τον Αμύντα με… μισό καλάθι διαφορά

Έστω και με… μισό καλάθι διαφορά, ο Αμύντας κατάφερε να κάνει ακόμη μία νίκη απέναντι στον Δούκα, αυτή τη φορά για την 9η αγωνιστική της Α2 Μπάσκετ Ανδρών (Νότος).

Ο ΑΣΕ Δούκα βρέθηκε στο +10 στο τέλος του ημιχρόνου με τον Αμύντα, για να επιστρέψει… άστοχος στην τρίτη περίοδο, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου. Η «αφλογιστία» στην επίθεση, το «μηδέν» ενεργητικό για οκτώ λεπτά και το σερί 19-0 των γηπεδούχων, του στέρησαν την πέμπτη συνεχόμενη επιτυχία και την όγδοη σε εννέα παιχνίδια. Αντ’ αυτού, το 75-74 τον έριξε στο 7-2.

Με τον Αλέξη Κυρίτση να σκοράρει εφτά πόντους, τον Ανδρέα Κανονίδη έξι και με τον ΑΣΕΔ να τρέχει ένα σερί  0-12, το 11-6 έγινε 11-18 για την ομάδα του Σάββα Συμεωνίδη που όσο κυλούσε ο χρόνος, όχι μόνο διατηρούσε τα ηνία αλλά ανέβαζε τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα. Τρίποντο του Κυρίτση από οκτώ μέτρα «έγραψε» το 26-38, αυτό του Γιάννη Μολφέτα το 28-41 και οι βολές του Γκιγιέρμο Ρούμπιο το 31-43, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή, ωστόσο, στο παρκέ τα πάντα άλλαξαν.

Ο ΑΣΕΔ έκανε οκτώ λεπτά να σημειώσει πόντο και οι πρώτοι ήρθαν μετά από βολές του Ισπανού φόργουορντ. Μέχρι τότε, το ένα άστοχο σουτ διαδέχονταν το άλλο σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έτρεξαν ένα σερί 19-0 για το 54-45. Η συνέχεια βρήκε τον Παναγιώτη Καυκή να αναλαμβάνει δράση όπου με εφτά πόντους έφερε την ισοπαλία στο ματς (56-56) για να ακολουθήσει τρίποντο από τον Δημήτρη Κομποδιέτα για το νέο προβάδισμα (58-61 στο 33′). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Γιώργο Κουκά να ευστοχεί σε τρίποντο για το 70-70 και να δέχεται την ασίστ του Κυρίτση για το 72-72. Ζευγάρι εύστοχων βολών του Ρούμπιο έκαναν και το 74-74 για να κριθούν τα πάντα στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα, όταν ο Λεωνίδας Ζούπας έβαλε την πρώτη βολή για το 75-74, έχασε τη δεύτερη με τον Μανώλη Παπαμακάριο να είναι επίσης άστοχος στο τελευταίο σουτ της βραδιάς.

Την επόμενη αγωνιστική (10/12) το συγκρότημα του Συμεωνίδη θα υποδεχθεί στο κλειστό του Δαΐς τον Χολαργό.

Δεκάλεπτα: 15-22, 35-45, 54-52, 75-74.
Διαιτητές: Σώμος-Ζακεστίδης- Γιακείμη.

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 14, Αγγελόπουλος 11 (1), Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 17 (3), Κουκουνιάς 13 (1), Βαρδιάνος 11 (3), Μανσαράι, Μπάρμπας 5 (1), Βογιατζής.
Δούκας (Συμεωνίδης): Παπαμακάριος 7, Καυκής 7 (1), Μιλεντίγεβιτς 5 (1), Κουκάς 10 (2), Ράπτης 2, Κυρίτσης 14 (2), Κανονίδης 8, Κομποδιέτας 3 (1), Μολφέτας 7 (1), Ρούμπιο 11.