Βαριά ήττα με 89-70 από τον Ιωνικό Νικαίας για τη Νίκη Αμαρουσίου

Το καλό δεύτερο ημίχρονο του Ιωνικού Νικαίας ήταν αρκετό για να “εξουδετερώσει τη Νίκη” Αμαρουσίου, η οποία τελικώς γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 89-70 για την 21η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής Ανδρών (Νότος).

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων πάλεψε το παιχνίδι στα πρώτα 2ο λεπτά (51-46), αλλά μετά από εκεί η διαφορά άρχισε να ανοίγει, μέχρι που κατέληξη στο τελικό 89-70.

Η Νίκη Αμαρουσίου βρίσκεται στην 14η θέση του πρωταθλήματος, με μόλις 26 βαθμούς.

Στην ανάρτησή της στο Facebook, η ομάδα σχολιάζει το παιχνίδι ως εξής:

Αποδίδοντας σπουδαίο μπάσκετ για ένα ημίχρονο, στο κλειστό του Πλάτωνα, η Νίκη Αμαρουσίου έβαλε δύσκολα στον πανίσχυρο -και διεκδικητή της ανόδου στην Α2- Ιωνικό Νικαίας, προηγήθηκε ακόμη και με 9 πόντους στις αρχές του ματς, ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος με μόλις 5 πόντους πίσω (51-46). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς, με την ιστορική ομάδα της Νίκαιας να επιβάλλει το παιχνίδι της και -εκμεταλλευόμενη και τον πλουραλισμό λύσεων- να φτάνει άνετα στη νίκη.

Αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ από Νίκη και Ιωνικό στα πρώτα 20 λεπτά, αποδίδοντας αμφότεροι εξαιρετικά και αποζημιώνοντας τους φιλάθλους που παρευρέθηκαν στο κλειστό του Πλάτωνα.

Την επόμενη αγωνιστική, η οποία -σημειωτέον- θα διεξαχθεί Σάββατο 12/3 (και όχι Κυριακή, ως είθισται), η ομάδα μας θα φιλοξενήσει το Κορωπί, στο κλειστό της Κοκκινιάς.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ !!!

Δεκάλεπτα: 23-26, 51-46, 74-52, 89-70
Διαιτητές: Γκαμήλη, Φασόλης

Ιωνικός Νικαίας (Οικονόμου): Κούτουλας 10 (1), Βανδώρος 4, Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Ντιπ 16 (4), Μπολάτογλου 4, Μούκας 6 (2), Ρεκουνιώτης 4, Τασόπουλος 11, Γκιουζέλης 11 (1), Λυκογιάννης 6, Βεσκούκης 7 (1), Γιαννίκος 3 (1).

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Τσέκενης Γ. 5 (1), Οικονομόπουλος 2, Θωμόπουλος 9, Παβλίσεβιτς 6, Κοντογιάννης 4, Κυπριτζόγλου 11 (1), Σταθόπουλος 14, Σταύρος, Τσέκενης Α. 2, Μούγιος 7, Μαύρος 10, Καράμπελας.