Δεν κατάφερε να “σπάσει” το αήττητο του Ολυμπιακού ο ΑΟΠ Κηφισιάς

Ούτε στο Ζηρίνειο “έσπασε” το αήττητο του Ολυμπιακού για το 2016, αφού επικράτησε του ΑΟΠ Κηφισιάς με 3-2 σετ στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volleyleague.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, αν και προηγήθηκε στα σετ, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, στερούμενοι και της βοήθειας του Ζόραν Γιοβάνοβιτς.

Πάντως, το συγκροτημα του Κώστα Αρσενιάδη κέρδισε, για άλλη μια φορά τις εντυπώσεις, έχοντας  σε καλή μέρα τον Κόβαλτσουκ και κατάφερε να “πλασαριστεί” στη 2η θέση στην κανονική περίοδο και στους ημιτελικούς με τον Φοίνικα θα έχει πλεονέκτημα έδρας.

Στην επίσημη σελίδα της ομάδας ο αγώνας περιγράφεραι ως εξής:

Στην αρχή του πρώτου σετ Κηφισιά και Ολυμπιακός συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6. Άουτ επίθεση του Κοκκινάκη και μπλοκ του Ρουμελιωτάκη έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 8-6. Στη συνέχεια ο Κώστας Χριστοφιδέλης κέρδισε τη μάχη στο φιλέ, δίνοντας «αέρα» τριών πόντων στο ΑΟΠ Κηφισιάς (10-7).

Λάθος σερβίς από τους Τσουκ και Κόβαλτσουκ διαμόρφωσαν το 12-10, ενώ με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Σουλτανόπουλου οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 12-12. Χριστοφιδέλης, με άσσο και Μπίσετ με μπλοκ, οδήγησαν τις δύο ομάδες στο τεχνικό τάιμ άουτ με την Κηφισιά μπροστά στο σκορ με 16-13. Η διαφορά έφτασε το +5 για τους γηπεδούχους (18-13).

Με επιθέσεις των Σακόγλου και Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 18-16, μπαίνοντας δυνατά στη διεκδίκηση του πρώτου σετ. Μπλοκ του Ρουμελιωτάκη πάνω στον Κοκκινάκη διαμόρφωσε το 20-16 για τον ΑΟΠ Κηφισιάς. Ο Τσουκ, με επίθεση στη διαγώνιο και στη συνέχεια με μπλοκ, μείωσε το σκορ σε 22-19. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με επίθεση του Κόβαλτσουκ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ Κηφισιά και Ολυμπιακός πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 7-8. Με επίθεση του Παπαγγελόπουλου σε πρώτο χρόνο η Κηφισιά ισοφάρισε σε 11-11. Επίθεση του Σακόγλου και μπλοκ του Τσουκ έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στον Ολυμπιακό 11-13 στα μισά του σετ. Με επίθεση του Μπίσετ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 15-15, ενώ ο Ολυμπιακός στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ πήρε το προβάδισμα με 15-16.

Οι φιλοξενούμενοι με πόντο του Σουλτανόπουλου και αντένα του Κόβαλτσουκ πήραν διαφορά τριών πόντων (15-18). Ο Ρουμελιωτάκης με έξυπνο πλασέ μείωσε σε 16-19, αλλά με μπλοκ του Σουλτανόπουλου ο Ολυμπιακός έκανε το 16-20. Μονό μπλοκ του Κόβαλτσουκ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-21, «αναγκάζοντας» τον κ. Πιάτσα να καλέσει τάιμ άουτ.

Διπλή μπαλιά του Στιβαχτή έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 23-23, ενώ μπλοκ του Ρουμελιωτάκη έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 24-23. Ο Σακόγλου με επίθεση ισοφάρισε σε 24-24, ενώ λάθος θέσεις της Κηφισιάς έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 24-25. Ο Ρουμελιωτάκης, με επίθεση στη διαγώνιο, ισοφάρισε σε 25-25. Ο Τσούκ με επίθεση έδωσε ξανά το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι κατέκτησαν το σετ με 25-27, μετά από τέσσερις μπαλιές των παικτών της Κηφισιάς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ και με «όπλο» του το ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε με 3-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Σπίνου οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το +5 (5-10), ενώ λίγο αργότερα με άσσο του Κοκκινάκη διαμόρφωσαν το 7-13. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς με επίθεση του Κόβαλτσουκ στη διαγώνιο μείωσαν σε 13-17. Διπλό μπλοκ των Τσουκ και Σουλτανόπουλου έκανε το 16-20 για τον Ολυμπιακό. Η Κηφισιά «απάντησε» με μπλοκ του Χριστοφιδέλη με το οποίο το σκορ έγινε 18-20. Η Κηφισιά με άσσο του Χριστοφιδέλη πλησίασε στους δύο πόντους 20-22, αλλά ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25.

Στο 4ο σετ ο ΑΟΠ Κηφισιάς ξεκίνησε καλά και πήρε το προβάδισμα με 4-1 πιέζοντας στο σερβίς με τους Νικολάκη και Ρουμελιωτάκη. Διπλό μπλοκ από Παπαγγελόπουλο και Χριστοφιδέλη έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (5-1). Με άσσο του Παπαγγελόπουλου και φιλέ από τον Τσουκ η Κηφισιά αύξησε τη διαφορά (8-3), ενώ με νέο άσσο από τον κεντρικό του ΑΟΠ Κηφισιάς το σκορ έγινε 10-3. Μπλοκ του Μπίσετ διαμόρφωσε το 13-5 για τους γηπεδούχους. Με ένα σερί ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-8. Με επίθεση του Κοκκινάκη οι ερυθρόλευκοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο στο σκορ 14-11.

Η Κηφισιά με επιθέσεις από Παπαγγελόπουλο και Κόβαλτσουκ έφτασε στο +8 (20-12). Ο ΑΟΠΚ κατέκτησε το σετ με 25-18 και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ ο ΑΟΠΚ προηγήθηκε με 3-0 με έξυπνο πόντο από τον Νικολάκη και άσσο από τον Μπίσετ. Ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα μειώνοντας σε 3-2. Η Κηφισιά με μπλοκ του Κόβαλτσουκ προηγήθηκε με 7-5 στα μισά του σετ, ενώ οι ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-6.

Εκπληκτική άμυνα του Κάπελα και στη συνέχεια της φάσης άουτ επίθεση του Σακόγλου διαμόρφωσαν το 9-6 για την Κηφισιά. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 0-5 άλλαξε τις ισορροπίες του σετ και προηγήθηκε με 9-11. Ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση στη διαγώνιο μείωσε σε 11-13. Με κόντρα επίθεση του Τσουκ ο Ολυμπιακός πήρε το τάι μπρέικ με 11-15.

Δηλώσεις προπονητών

Ρομπέρτο Πιάτσα: Ήταν ένα καλό παιχνίδι και μία καλή προπόνηση ενόψει play off και για τις δύο ομάδες. Δεν ήθελα να πάρω ρίσκο με τους Όγκουρτσακ και Έγκλεσκανς οι οποίοι δεν αγωνίστηκαν σήμερα. Πλέον κοιτάμε τα paly off του πρωταθλήματος και τα παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ.

Κώστας Αρσενιαδης: Σήμερα δοκιμάσαμε την ομάδα μας απέναντι σε έναν ιδιαίτερα δυνατό αντίπαλο όπως ο Ολυμπιακός. Είμαστε σκληρή ομάδα και δεν θα είμαστε εύκολος αντίπαλος όπως και να παίξουμε. Σήμερα ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς και είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παικτών μου. Έχουμε μπροστά μας τα play off, βάζουμε τα κεφάλια κάτω και δουλεύουμε σκληρά.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας