Νίκη μόνο για το Ηράκλειο στον Βόρειο Τομέα για την 6η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΑ

Μόλις μία νίκη, αυτή του Ηρακλείου, είχε να επιδείξει ο Βόρειος Τομέας Αθηνών στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΑ. Από εκεί και πέρα, τρεις ομάδες έμειναν με τον βαθμό της ισοπαλίας (Αγία Παρασκευή, Χολαργός και Νέα Ιωνία), ενώ τέσσερις ομάδας γνώρισαν την ήττα (Απόλλων Χαλανδρίου, Κηφισιά, Πανερυθραϊκός και Χαλάνδρι).

1ος όμιλος

Στο γήπεδο του Κάτω Χαλανδρίου το Ηράκλειο αποδείχθηκε ιδιαίτερα «σκληροτράχηλο» και πήρε το «διπλό» από τον Απόλλωνα Χαλανδρίου, νικώντας τον με 1-0. Το γκολ των φιλοξενουμένων πέτυχε ο Τσακλάνος στο 40ό λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τους Χαλανδραίους, που υποχώρησαν στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 9 βαθμούς. Αντίθετα, οι Ηρακλειώτες ηγούνται του 1ου ομίλου, με 15 βαθμούς.

Στο δημοτικό στάδιο Βύρωνα, η Κηφισιά «αποχαιρέτισε» το αήττητό της, χάνοντας από τον Αθηναϊκό, με σκορ 1-0 και πλέον υποχώρησε στη δεύτερη θέση, με 13 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τις Αργυρούπολη και Ηλιούπολη. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε στο 24′ ο Άγγελος Πετριτάι, ενώ η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφθασε κοντά στην ισοφάριση στο 77′, αλλά η προσπάθεια του Αριστείδη Οκσίσογλου, που είχε μπει αλλαγή στο 64′, σταμάτησε στο αντίπαλο δοκάρι.

Δεν κατάφερε να κάνει τη «ζημιά» στο γήπεδο του Ρουφ η Αγία Παρασκευή απέναντι στα Πετράλωνα, παρά τις ευκαιρίες που έχασε, παραμένοντας στο 1-1. Η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Γκούγκα, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Santa πήρε πρωτοβουλίες, έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Τζίτζη, στο 51′ και τον Τσοπανάκο στο 59′ (και οι δύο βρήκαν αντίστοιχα το δοκάρι της αντίπαλης εστίας) και τελικώς κατάφερε να ισοφαρίσει να ισοφαρίσει στο 61′, με τον Ζαφείρη. Μετά την ισοφάριση η ομάδα των Βορείων αναζήτησε την ανατροπή, αλλά δεν στάθηκε τυχερή, με αποκορύφωμα της ατυχίας το δοκάρι του Κοβάνη στο 87ο λεπτό. Η ομάδα των Βορείων παραμένει στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 8 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (6η αγωνιστική)

2ος όμιλος

Στο γήπεδο του Ηφαίστου Περιστερίου αγωνίστηκε ο Χολαργός, σε ένα παιχνίδι που, παρά τις φάσεις που δημιουργήθηκαν, δεν ευτύχησε να έχει γκολ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας. Η ομάδα των Βορείων εξακολουθεί να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με τον Φωστήρα Αθηνών, έχοντας έκαστος από 13 βαθμούς.

Συνεχίζει τις μέτριες εμφανίσεις ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος έχει μείνει με μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές. Αυτή τη φορά, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έχασε στο γήπεδο της Ν. Ερυθραίας από τον Φωστήρα Αθηνών, με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο… ορεξάτοι και στο 7′, με τον Γ. Μαρίνου, έκαναν το 0-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 12′ διπλασίασε τα τέρματα για τον Φωστήρα. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σίμωσης διαμόρφωνε το 0-3, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Το γκολ του Μπαμπαλούκα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν μπορούσε να ανατρέψει τη ροή του ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 82′ λίγο έλειψαν να βάλουν και τέταρτο γκολ, αλλά το χτύπημα πέναλτι του Σίμωση έστειλε την μπάλα άουτ. Η ομάδα της Ν. Ερυθραίας υποχώρησε στη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας, έχοντας συνολικά 5 βαθμούς.

Στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας η τοπική ομάδα έμεινε στο 1-1 με τη Διάνα Ηλιούπολης. Ο Κετσετζόγλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο 38′, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 66′, με εκπληκτικό γκολ του Ξηντάρα. Η ομάδα των Βορείων βρίσκεται πλέον στη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογίας, με 4 βαθμούς.

Νέα ήττα για το Χαλάνδρι, αυτή τη φορά στο γήπεδο της Ηλιούπολης, από τον Φωστήρα, που επικράτησε με σκορ 1-0. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Χρ. Φάρος, με πέναλτι, στο 67ο λεπτό. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υποχώρησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας μόλις 3 βαθμούς.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου της Α’ ΕΠΣΑ (6η αγωνιστική)