«Λύγισε» τον Διαγόρα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κι… αγνοώντας τις απουσίες των Ρώσση και Ζερβού, η ανδρική μας ομάδα νίκησε τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Διαγόρα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ ΕΣΚΑ.

Ο Διαγόρας ξεκίνησε τον αγώνα δυνατά και πέρασε γρήγορα μπτοστά στο σκορ, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 12-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι, με εύστοχα σουτ τριών πόντων, ανέβασαν τη διαφορά κι έφθασαν να προηγούνται με 12 πόντους, 14-26, 19-31 και 23-35 στο 15′.

Ωστόσο, σε αυτό το σημείο η ομάδα των Μελισσίων άλλαξε τον ρυθμό του παιγνιδιού και με αλλεπάλληλους αιφνιδιασμούς και πιεστική άμυνα, κατάφερε να κλείσει τη διαφορά και να κάνει ένα σερί 7-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 30-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συγκλονιστικό. Η ομάδα των Μελισσίων, με ανεβασμένη ψυχολογία, συνέχισε να τρέχει ασταμάτητα, δίνοντας ξέφρενο ρυθμό στον αγώνα και να πιέζει στην άμυνα, «πνίγοντας» τους αντιπάλους. Τελικώς, κατάφερε να περάσει μπροστά με 36-35, έχοντας κάνει ένα σερί, που έτρεχε από το πρώτο ημίχρονο, 13-0.

Ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει και ο αγώνας μέχρι το τέλος πήγαινε πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορεία του σκορ. Η ομάδα των Μελισσίων, παίζοντας με πάθος και ψυχή και παρά τις αποβολές με 5 φάουλ των ψηλών Σιλιτζίρη και Παπαδόπουλου, πήρε τελικά μία παλικαρίσια νίκη. Το τρίποντο του Τσελεμπή στην εκπνοή του αγώνα έγραψε το τελικό 69-61 και έστειλε τους παίκτες του Διαγόρα στο… καναβάτσο.

Διοργάνωση: Πρωτάθλημα Α’ Ανδρών 2013-14

Α’ Γύρος – 12η αγωνιστική

Γήπεδο: Νέο Κλειστό Μελισσίων

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Τσάτσης

Δεκάλεπτα: 12-19, 18-16, 16-12, 23-14

Μελίσσια (Σουρμελής – Γεωργογάλας): Μαυροειδάκος 3 (1), Γκατζούλης 5, Αποστόλου 4, Σιλιτζήρης 6, Νίκολι 16 (2), Παπαδόπουλος 12, Μαυράκης 5, Πέτρου 11, Τσελεμπής 5 (1), Παπαμιχαήλ 2

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Παύλος): Ντόκος 3, Κούμπουρας 15 (1), Μακρής 15, Δελέγκος 3 (1), Πουλέρης 2, Μαυροειδάκος 6, Χριστοφάκης 9 (1), Καλαπανίδας 8, Περγάντης, Παπαϊωάννου

Επόμενος αγώνας για το πρωτάθλημα στις 20/1 και ώρα 21:45, στο Κλειστό Μ. Παπαδάκης (Χαλάνδρι), με αντίπαλο τον Προμηθέα. Την Πέμπτη 16/1 και ώρα 20:30, η ομάδα μας θα αγωνιστεί εντός έδρας με αντίπαλο την ομάδα του Σπόρτιγκ (Γ’ Εθνική) στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου ΕΣΚΑ.