Ο Ηρακλής «λύγισε» στην παράταση το Ψυχικό και πήρε τη νίκη με 83-88

«Λύγισε» στην παράταση το Ψυχικό και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με σκορ 83-88 (κ.δ.: 74-74) από τον 2ο στη βαθμολογία Ηρακλή για την 22η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, πηγαίνοντας μπροστά στο σκορ, αλλά 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Γ. Γκαγκαλούδης, που «σήκωσε στους ώμους του» τον Ηρακλή, ισοφάρισε σε 74-74, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, το Ψυχικό ξεκίνησε καλύτερα, πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (83-79), αλλά ο Γκαγκαλούδης δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Παίρνοντας το παιχνίδι πάνω του, σημείωσε 5 συνεχόμενους πόντους, βάζοντας την ομάδα του μπροστά και ακυρώνοντας κάθε αντίσταση των γηπεδούχων.

Ο Ηρακλής πέρασε «διά πυρός και σιδήρου» από το Ψυχικού, έχοντας ξανά ως ήρωά του τον Γιάννη Γκαγκαλούδη.

Στα μελανά σημεία του αγώνα ο προπηλακισμός του πρώην προέδρου της ΕΠΟ (Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία), Σοφοκλή Πιλάβιου, ο οποίος βρέθηκε στο γήπεδο.

Οπαδοί του Ηρακλή επιτέθηκαν φραστικά στον πρώην πρόεδρο, προπηλακίζοντάς τον για τον υποβιβασμό της ποδοσφαιρικής ομάδας στη Δ΄ Εθνική, όταν ήταν πρόεδρος της ΕΠΟ.

Με τη βοήθεια της Αστυνομίας ο πρώην πρόεδρος αποχώρησε από το γήπεδο, οι οπαδοί ηρέμησαν και ο αγώνας συνεχίστηκε.

Το συγκρότημα των Βορείων βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 33 βαθμούς, και την επόμενη αγωνιστική (Σάββατο 25 Μαρτίου 2017) θ’ αγωνιστεί στη Λάρισα απέναντι στην τοπική ομάδα.

Διαιτητές: Παναγιώτου-Δαρλαμήτσος-Δημόπουλος
Δεκάλεπτα: 22-17, 39-33, 61-56, 74-74, 83-88 (παρ.)

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 14 (3), Αχής, Τσιότρας, Παπανικολάου 22 (3), Σακελλαρίου 5 (1), Σμάλιαγκιτς 11 (2), Μουράτος 17 (2), Σίνης 8 (2), Τσιώκος 6.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 13 (2), Γιαννακίδης, Τότσιος 23, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 24 (5/5 β., 5/17 δ., 3/6 τρ., 11 ασ., 3 κλ.), Δέσπος 5, Ρουτκάουσκας 6, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης 10 (1).