Εθνική: «Άνευρο» ξεκίνημα και ήττα από την Κολομβία

Ηττήθηκε στην πρεμιέρα της στο Μουντιάλ 2014 η Εθνική Ελλάδος, σε έναν αγώνα που μπορεί να χαρακτηριστεί χωρίς «νεύρο». Το τελικό σκορ, στο γήπεδο «Estadio Mineiraro» του Μπέλο Οριζόντε, στη Βραζιλία, διαμορφώθηκε στο Κολομβία – Ελλάδα 3 – 0.

Η Εθνική μας ομάδα δεν παρουσιάστηκε σε ετοιμότητα και μπήκε στο ματς φοβισμένη και μουδιασμένη.

Τα pics του αγώνα

44΄ Τρίτο γκολ για την Κολομβία. Ο Τζέιμς Ροντρίγκεζ με σουτ από το ύψος του πέναλτι νικά τον Καρνέζη και διαμορφώνει το 3-0
39΄ Καλό σουτ του Σαμαρά, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι της Κολομβίας
33΄ Μπαίνει ο Καραγκούνης στη θέση του Κονέ
Τρεις αλλαγές για την Κολομβία που βλέπει τη νίκη σίγουρη…
19΄ Απίστευτη ευκαιρία με τον Γκέκα να στέλνει σε άδεια εστία την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Ο Τοροσίδης έκανε το γύρισμα και ο Γκέκας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 63ο λεπτό. Ο Μήτρογλου στη θέση του Γκέκα
14΄ Δεύτερο γκολ για την Κολομβία. Κόρνερ από τον Ροντρίγκεζ, δεν απομακρύνει σωστά η ελληνική άμυνα και ο Γκουτιέρεζ από κοντά κάνει το 2-0 στο 59ο λεπτό
9΄ Ετοιμάζεται ο Φετφατζίδης, κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη
5΄ Καλό σουτ του Ροντρίγκεζ, αποκρούει ο Καρνέζης
3΄ Ο Σαμαράς πέφτει στην περιοχή και ζητά πέναλτι
Δεύτερο ημίχρονο
45΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Σουτ του Κονέ, μεγάλη επέμβαση του Κολομβιανού τερματοφύλακα
28΄ Καλή στιγμή για την Ελλάδα με κεφαλιά του Τοροσίδη αλλά η μπάλα περνά άουτ
8΄ Κοντά στην ισοφάριση η Ελλάδα με τον Κονέ να σουτάρει και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ
5΄ Γκολ για την Κολομβία. Ο Σάντσες ξέφυγε από τον Χολέμπας, έκανε το γύρισμα, ο Αρμέρο σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Μανωλά και να καταλήγει στα δίχτυα

Oι συνθέσεις

Κολομβία (Χοσέ Πέκερμαν): ΟσπίναΖουνίνγκα, Ζαπάτα, Γέπες, Αρμέρο, Γκουαρδάδο, Σάντσες, Αγκιλάρ, Ροντρίγκεζ, Γκουτιέρεζ, Ιμπάργκο

Ελλάδα  (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μανιάτης, Κατσουράνης, Κονέ, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Γκέκας

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο 40χρονος Αμερικανός Μαρκ Γκάιγκερ, με βοηθούς τον συμπατριώτη του Μαρκ Σιν Χερντ και τον Καναδό Τζόι Φλέτσερ, ενώ τέταρτος διαιτητής ήταν ο Ιρανός Αλιρεζά Φαγκανί.