Ολυμπιακός: Έχασε αλλά δεν… ηττήθηκε

Ο Φαν Πέρσι εκτέλεσε τον Ολυμπιακό. Αποδείχθηκε και σε αυτό το ματς πως… ο νέος μπορεί να είναι ωραίος, αλλά… ο παλιός είναι αλλιώς…

Παίζονται 5 λεπτά καθυστερήσεων

90′ Ετοιμάζει Φελαϊνί για τη θέση του τραυματισμένου Φαν Πέρσι ο Μόγες

87 ‘ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό

82′ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Στη θέση του Γουέλμπεκ, ο Φλέτσερ. Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Βέργος στη θέση του Φουστέρ.

79′ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Τσόρι, ο Ντε Χέα διώχνει δύσκολα στην κλειστή του γωνία.

77΄ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ. Ο Γιανγκ στη θέση του Βαλέντσια.

74′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μασάντο στη θέση του Σαλίνο.

67′ Το παλεύει ο Ολυμπιακός. Πήρε λίγο τα πάνω του.

62′ Κίτρινες κάρτες σε Εβρά και Σαλίνο.

54′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσόρι, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα απ΄ την εστία του Ντε Χέα.

51′ ΓΚΟΛ, 3-0, ο Φαν Πέρσι εκτελεί απευθείας φάουλ και αφήνει «άγαλμα» τον Ρομπέρτο.

45+1′ ΓΚΟΛ, 2-0, ο Φαν Πέρσι διπλασιάζει τα τέρματα της Γιουνάιτεντ. Ο Ρούνεϊ κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, ο Φαν Πέρσι ξεφεύγει απ΄ τα μαρκαρίσματα και με κοντινό σουτ στέλνει τη μπάλα στην εστία του Ρομπέρτο.

40′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, Ο Πέρεζ κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ντε Χέα διώχνει πρώτα την κεφαλιά ψαράκι του Φουστέρ και στη συνέχεια της φάσεις το σουτ του Τσόρι.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Κεφαλιά του Εβρά, τεράστια επέμβαση του Ρομπέρτο, που διώχνει σε κόρνερ.

23′ Πέναλτι δίνει ο διαιτητής στη Γιουνάιτεντ. ΓΚΟΛ από τον Φαν Πέρσι.

19′ Δοκάρι για τη Γιουνάιτεντ από κεφαλιά του Ρούνεϊ.

15′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική ενέργεια του Κάμπελ, σπάει τη μπάλα στον Πέρεζ και αυτός με σουτ από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα πάνω απ’ την εστία.

12′ Επικίνδυνη σέντρα του Ρούνεϊ, Ρομπέρτο και Μανωλάς προλαβαίνουν τον Φαν Πέρσι.

11΄ Κίτρινη κάρτα στον Κάρικ για μαρκάρισμα στον Πέρεζ.

10′ Κίτρινη κάρτα και στον Τσόρι.

5′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά για μαρκάρισμα στον Γουέλμπεκ. Χάνει το επόμενο ματς αν ο Ολυμπιακός περάσει απόψε.

Πειραιά… θυμίζει το Μάντσεστερ καθώς περισσότεροι από 4.000 φίλοι του Ολυμπιακού (από την Ελλάδα, την Αγγλία αλλά και την υπόλοιπη Ευρώπη) βρίσκονται στο “Όλντ Τράφορντ” για να στηρίξουν την προσπάθεια της ομάδας τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ντέιβιντ Μόγιες): Ντε Χέα, Ράφαελ, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Εβρά, Βαλέντσια, Κάρικ, Γκιγκς, Γουέλμπεκ, Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Χολέμπας, Μαρκάνο, Μανωλάς, Μανιάτης, Εντινγκά. Φουστέρ, Πέρες, Τσόρι, Κάμπελ.