Ήττα με 3-0 σετ για τον ΑΟΠ Κηφισιάς στη Θεσσαλονίκη

Την ήττα με 3-0 σετ (25-20, 25-13, 25-20) γνώρισε από τον Ηρακλή ο ΑΟΠ Κηφισιάς στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί, και έτσι οι γηπεδούχοι κατέκτησαν με ευκολία τους τρεις βαθμούς, όπως αναφέρει ο Σύλλογος των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Την επόμενη αγωνιστική η Κηφισιά θα ξαναβρεθεί στη Θεσσαλονίκη, καθώς θα αντιμετωπίσει τη «νεοφώτιστη» Ελπίδα Αμπελοκήπων.

Η περιγραφή του αγώνα

Στο πρώτο σετ  ο Ηρακλής, με σερί 5-0, προηγήθηκε 8-4, ενώ Χήρας και Τζιουμάκας ανέβασαν τη διαφορά στο 16-10. Η Κηφισιά αντέδρασε και μείωσε το σκορ 20-17, Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και το σετ έκλεισε 25-20, με δύο λάθη των παικτών του Νίκου Ζαλμά.

Στο 2ο σετ, μετά το 4-4, ο Ηρακλής κατάφερε να κυριαρχήσει με το σερβίς και τις κόντρα επιθέσεις του απέναντι στην Κηφισιά, που έκανε εύκολα το λάθος, δεν είχε μπλοκ, ενώ και η υποδοχή ήταν προβληματική. Με το σερί του Τζιουμάκα το σκορ έγινε 14-8 και αργότερα 20-10, με τον Πεντίδη και τον Τζιουμάκα να κερδίζουν όλες τις μονομαχίες. Το σετ έκλεισε 25-13 με διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων.

Στο τρίτο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-4, αλλά ο Ηρακλής, με σερί 3-0, προσπέρασε γρήγορα 7-6. Ο Ηρακλής με τον Προύσαλη στο σερβίς  έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 14-8. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας, καθώς η διαφορά συντηρήθηκε και το ματς τελείωσε με επίθεση του Τζιουμάκα για το 25-19.