Ήττα στην πρεμιέρα της Volley League για την Κηφισιά από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ

Την ήττα με 3-1 σετ (25-21, 22-25, 25-21,25-19) γνώρισε ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς απο τον Ολυμπιακό στο Ζηρίνειο στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Volley League. Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το τρίτο σετ, το οποίο τελικά κατέκτησαν οι ερυθρόλευκοι με 25-21.

Με βάση την περιγραφή του αγώνα, όπως την ανήρτησε ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων στον λογαριασμό του σε κοινωνικής δικτύωσης, στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού με 7-2, χάρις τα σερβίς του Φρομ με άσο διαμόρφωσε το 7-2. Η Κηφισιά αντέδρασε και με τον Μπάση να πιέζει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με τους Ζουπάνη και Τσάμπερλεν να τελειώνουν φάσεις, έτρεξε 4-0 σερί και μείωσε 10-9.

Ο Ολυμπιακός κράτησε το μικρό προβάδισμα μέχρι το 21-20. Οι ερυθρόλευκοι στα κρίσιμα έβγαλαν ποιότητα και με μπλοκ του Όκολιτς έφτασαν σε τριπλό σετ μπολ 24-21, με τον Σέρβο να τελειώνει το σετ με επίθεση σε πρώτο χρόνο 25-21.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά ανέβασε την πίεση σε σερβίς και μπλοκ και στο 9-9 ο Ζουπάνης, με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις κόντρα στην παλιά του ομάδα, έκανε το 12-9. Με μπλοκ του Μπάση και άσο του Σπυριούνη έγινε το 17-12. Ο Ολυμπιακός πίεσε για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε σερί 4-0 και μείωσε 18-17. Ο Τσάμπερλεν νίκησε στο φιλέ τον Βουλκίδη και ο Κωτσάκης πήρε το μπλοκ άουτ για το 21-17. Η Κηφισιά κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20 με επίθεση του Σπυριούνη. Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Εγκλεσκλάνς και άουτ του Μπάση μείωσε 24-22, όμως το σερβίς του Βουλκίδη πήγε άουτ για το 25-22.

Στο τρίτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 19-19. Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις. Με τον Μιγιαΐλοβιτς στο σερβίς και επίθεση του Έγκλεσκλανς προηγήθηκε 21-19. Μάλιστα ο διαγώνιος του Ολυμπιακού έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων 23-19 και τελικό ο Έγκλεσκλανς, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, τελείωσε το σετ με 25-21.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το τέταρτο σετ και έχοντας τον Μιγιαΐλοβιτς στο σερβίς προηγήθηκαν νωρίς με 6-1. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με «πατημένο γκάζι» κι έφτασαν στο +7 (13-6) με άσο του Έγκλεσκλανς. Μέχρι το τέλος κράτησαν τη διαφορά και με άσσο του Μιγιαΐλοβιτς τελείωσε ο αγώνας 25-19.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τόλιος, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Διακύμανση:

• 1ο σετ: 3-8, 12-16, 17-21, 21-25
  • 2ο ετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-22
  • 3ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 21-25
  • 4ο σετ: 2-8, 11-16, 15-21, 19-25

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 60 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 21-25, 19-25) σε 119′

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ), Κωτσάκης 10 (10/23 επ., 36% υπ. – 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 32% υπ. – 16% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ. – 57% άριστες), Παπαδόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Π. 3 (3/4 επ., 29% υπ. – 29% άριστες), Μελλές 1 (1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 12 (8/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ. – 26% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 19 (13/30 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. – 37% άριστες), Έγκλεσκανς 30 (27/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Όκολιτς 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. – 27% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

H βαθμολογία της Volley League Ανδρών (1η αγωνιστική)