Η «λαβωμένη» Κηφισιά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ για την 8η αγωνιστική της Volley League
kifissiavolley.gr

Ανυπέρβλητο ήταν το εμπόδιο του Ολυμπιακού για τη «λαβωμένη» από την Covid-19 Κηφισιά (συνολικά 6 απουσίες), η οποία ηττήθηκε με 3-0 (25-15, 25-16, 32-30) στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Νίκος Ζαλμάς είχε στη διάθεσή του μόλις 8 παίκτες, αναγκάζοντας τον έμπειρο τεχνικό να κάνει πολλές εσωτερικές αλλαγές. Ενδεικτικά, όπως αναφέρει ο σύλλογος στον ιστότοπό του, αναφέρεται ότι στη θέση του κεντρικού αγωνίστηκε ο λίμπερο Γρηγόρης Κοντοστάθης.

Η ομάδα της Κηφισιάς κατάφερε να προβάλει σθεναρή αντίσταση στο τρίτο σετ, στο οποίο έφτασε πέντε φορές σε σετ μπολ, χωρίς όμως να το κατακτήσει.

Η αναμέτρηση του αγώνα, όπως αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του ΑΟΠ Κηφισιάς, εξελίχθηκε ως εξής:

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και στηριζόμενος σε μπλοκ και σέρβις προηγήθηκε με 5-2. Η Κηφισιά αντέδρασε, βελτιώθηκε στην άμυνα και με τους Ζουπάνη και Σπυριούνη να τελειώνουν επιθέσεις, έφερε το σετ στα ίσα 7-7. Ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές», έτρεξε ένα σερί 6-0 και με επίθεση του Φρομ προηγήθηκε 13-7. Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε πολλαπλά σετ μπολ 24-14, με άσο του Μιγιαΐλοβιτς. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων «έσβησε» το πρώτο, όμως στη συνέχεια το σερβίς του Ζουπάνη πήγε στο φιλέ για το 25-15.

Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 2ο σετ, καθώς η Κηφισιά έδειχνε σε μεγάλο βαθμό επηρεασμένή από τις έξι απουσίες. Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και το αρχικό 4-2 το μετέτρεψαν σε 11-2, έχοντας τον Χαραλαμπίδη στο σέρβις. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά έβγαλαν «πείσμα» και με μπλοκ του Κοντοστάθη πάνω στον Εφραιμίδη μείωσαν 14-6. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (20-10), όμως στην εξέλιξη του σετ ο Σπυριούνης μείωσε 22-14 για την Κηφισιά. Ο Ολυμπιακός μετά από λάθος των φιλοξενούμενων έφτασε μία «ανάσα» από την κατάκτηση του δεύτερου σετ 24-14. Ο Κοντοσάθης, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, «κράτησε ζωντανή την Κηφισιά μειώνοντας 24-16, όμως το σετ ολοκληρώθηκε με 25-16 μετά από λάθος στο σέρβις.

Στο 3ο σετ του αγώνα η Κηφισιά παρουσιάστηκε ανεβασμένη και μετά από άσο του Ζουπάνη προηγήθηκε με 4-1. Μάλιστα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +4 (6-2), μετά από άσο του Παναγιώτη Παπαδόπουλου. Ο Ολυμπιακός πίεσε την Κηφισιά, η οποία ήταν αποτελεσματική στο side out και κράτησε το +4 μέχρι το 10-6. Οι γηπεδούχοι έβαλαν μεγαλύτερη πίεση στην υποδοχή της Κηφισιάς, «ροκάνισαν» τη διαφορά και με άσο του Εφραιμίδη έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 10-9. Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13, μετά από λάθος του Σπυριούνη, ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 14-13 με επίθεση του Έγκλεσκλανς. Η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα με τον Κοντοστάθη να διαμορφώνει το 15-14, ενώ στην εξέλιξη του σετ με επίθεση του Τσάμπερλεν έφτασε στο +2 (19-17). Ο Μιγιαΐλοβιτς με άσο έφερε τις δύο ομάδες ξανά στα ίσα 19-19, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με «τυχερό» άσο του Φρομ πέρασε μπροστά 23-22, ενώ στην επόμενη φάση ο Μιγιαΐλοβιτς με κόντρα επίθεση έδωσε διπλό ματς μπολ στους γηπεδούχους 24-22. Η Κηφισιά όμως άντεξε και με μπλοκ του Κοντοστάθη στον διαγώνιο του Ολυμπιακού ισοφάρισε 24-24. Μάλιστα, σε πέντε περιπτώσεις έφτασε εκείνη σε σετ μπολ με τους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίζουν ισάριθμες φορές. Με το σκορ στο 30-30 ο Μιγιαΐλοβιτς με κόντρα επίθεση έδωσε νέο ματς μπολ στον Ολυμπιακό 31-30, με τον Ανδρεάδη στην επόμενη φάση να σταματά στο φιλέ τον Κοντοστάθη για το 32-30.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (6/9 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 36% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 16 (12/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. – 57% άριστες), Έγκλεσκανς 23 (19/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 1 (1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 81% υπ. – 50% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1 μπλοκ), Νικολάκης, Στράτος 2 (2/5 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 4 (3/11 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 60% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνης 15 (14/33 επ., 1 άσσος), Τσάμπερλέιν 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 60% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Παπαδόπουλος Π. 3 (2/12 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 38% άριστες), Κοντοστάθης 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες) / Σωνάκης (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Κοσμάς.