Volley League: Ήττα για την Κηφισιά από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ
Φωτογραφία: V. Stolis

Η Κηφισιά δεν τα κατάφερε στο κλειστό του Αγίου Θωμά απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό, από τον οποίο ηττήθηκε με 3-0 σετ (25-22, 25-19, 25-21) στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League.

Καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, στο οποίο αν και η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά με 17-14 δεν κατάφερε να το κατακτήσει, όπως αναφέρει ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων στην ανάρτησή του στον λογαριασμό του στο F/B.

Η ομάδα της Κηφισιάς, έχοντας πέντε απουσίες, δεν κατάφερε να φύγει με κάποιον βαθμό, μένοντας χωρίς νίκη για τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές. Έτσι παρέμεινε στην 6η θέση, με 6 βαθμούς, έχοντας 7 αγώνες.

Η περιγραφή του αγώνα

Το παιχνίδι, όπως αναρτήθηκε από την ομάδα του ΑΟΠ Κηφισιάς εξελίχθηκε ως εξής:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Με καλές άμυνες και από τις δύο πλευρές του φιλέ και αποτελεσματικό side out Παναθηναϊκός και Κηφισιά πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Στη συνέχεια η Κηφισιά πίεσε την υποδοχή των «πράσινων» και μετά από επίθεση του Ζουπάνη προηγήθηκε 12-8. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και στην εξέλιξη του σετ ο Ραγκέλ με μπλοκ στον Ζουπάνη έφερε τους «πράσινους» σε «απόσταση αναπνοής» 14-13. Το «τριφύλλι», αν και έμεινε ξανά πίσω 17-14, εκμεταλλευόμενο και τα λάθη των φιλοξενούμενων, έτρεξε ένα σερί 5-0 και ανέκτησε το προβάδισμα 19-17. Ένα προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το τέλος κατακτώντας το σετ με 25-22 μετά από επίθεση του Ράπτη.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του πρώτου σετ και στο δεύτερο προηγήθηκαν 8-5, μετά από άσο του Κασαμπαλή και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κοντοστάθη. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και με «πέναλτι» του Γιάκομπσεν και κόντρα επίθεση του Ραγκέλ ισοφάρισε 8-8. Ο Ζουπάνης με επίθεση και ο Τσάμπερλεν με μπλοκ έφεραν ξανά την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 11-9, όμως ο Παναθηναϊκός με διαδοχικούς πόντους προσπέρασε 13-11. Στην εξέλιξη του σετ, με εκατέρωθεν λάθη στο σερβίς, φτάσαμε στο 17-16 για τους «πράσινους», οι οποίοι στη συνέχεια πήγαν στo +4 (21-17) μετά από λάθος του Σπυριούνη. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε σετ μπολ με άσου του Τσάσιτς. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-19 με τριπλό μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 3ο σετ και προηγήθηκαν 8-2, στηριζόμενοι στο καλό σερβίς και το ισχυρό μπλοκ. Το «τριφύλλι» συνέχισε με «πατημένο» γκάζι και έφτασε στο +7 (10-3). Η Κηφισιά έδειξε «σφυγμό» και με συνεχόμενους άσους του Κασαμπαλή μείωσε 10-6. Ο Παναθηναϊκός πήγε ξανά στο +6 (13-7), η Κηφισιά αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους από το μπλοκ από Τσάμπερλεν και Σπυριούνη, μείωσε 19-17, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Μάλιστα η Κηφισιά συνέχισε την αντεπίθεσή της και έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 20-19 με άσο του Σπυριούνη. Οι δύο ομάδες βρήκαν side out και έτσι φτάσαμε στο 22-21. Οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί έφτασαν σε ματς μπολ 24-21, κατακτώντας το τελικά με 25-21 μετά από άουτ επίθεση του Ζουπάνη (25-21).

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-19, 25-21) σε 83′.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 14π. (11/19επ., 3 άσσοι, 62%υπ., 31%αρ.), Γιάκομπσεν 3 (2/4επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (11/15επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 7 (5/8επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 25%αρ.), Ράπτης 10 (10/23επ., 50%υπ., 50%αρ.), Πελεκούδας 6 (6/9επ.) / Στεφάνου (. – 43%υπ., 21%αρ.), Πανταλέων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνη 22π. (18/35επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσαμπερλέιν 4 (2/11επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 8 (6/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 73%υπ., 45%αρ.), Κασαμπαλής 4 (4 άσσοι), Παπαδόπουλος 6 (6/13π., 60%υπ., 33%αρ.), Κοντοστάθης 1 (1/1επ., 58%υπ., 37%αρ.) / Σωνάκης (λ. – 55%υπ., 27%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.).

Νίκος Ζαλμάς: Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια τους

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό και την ήττα της ομάδας με 3-0 δήλωσε:

Το ζητούμενο σε πρώτη φάση είναι να πραγματοποιούμε αξιοπρεπείς εμφανίσεις. Παίξαμε μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα δύο πολύ δύσκολα παιχνίδια, έχοντας στη σύνθεση μας έναν καινούργιο πασαδόρο που έχει κάνει ελάχιστες προπονήσεις με τους νέους του συμπαίκτες. Θεωρώ ότι είμασταν αξιοπρεπείς και φτάσαμε κοντά στο να αρχίσουμε να διεκδικούμε πράγματα μέσα στο παιχνίδι, κάτι το οποίο δεν είναι εύκολο. Αυτά που μας έλειψαν δεν ήταν τα προφανή. Μας λείψανε πράγματα στα οποία δεν έχουμε προπονηθεί το τελευταίο διάστημα λόγω των απουσιών. Είμασταν μέτριοι στην υποδοχή στο φλοτ σέρβις. Επίσης είμασταν μέτριοι στον στόχο του σερβίς απέναντι στις αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Αυτό το εκμεταλλεύθηκε ο Παναθηναϊκός και έφτασε στη δίκαια στη νίκη.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια τους. Περιμένουμε τις επόμενες ημέρες να επιστρέψουν και οι υπόλοιποι ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Μαξ Τσάμπερλεν: Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα το πρώτο σετ

Μετά το τέλος του αγώνα της Κηφισιάς με τον Παναθηναϊκό ο κεντρικός της ομάδας των Βορείων Προαστίων Μαξ Τσάμπερλεν τόνισε:

Ο κορωνοϊός έχει αφήσει τα σημάδια του στην ομάδα. Έχουμε ακόμα πολλές απουσίες, ενώ τις τελευταίες δύο εβδομάδες έχουμε κάνει ελάχιστες προπονήσεις. Σερβίραμε καλά, πασάραμε καλά, σπάσαμε μπάλες στο μπλοκ, όμως δεν είμασταν όσο αποτελεσματικοί έπρεπε στο side out. Ειδικά στο πρώτο σετ φτάσαμε στο 17-14, αλλά δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε τις φάσεις που έπρεπε για να το κατακτήσουμε. Αυτό θεωρώ ότι ήταν και το «κλειδί» του παιχνιδιού.

Είμαι αισιόδοξος για την ομάδα μου, καθώς με την επιστροφή των συμπαικτών μου θα γίνουμε ακόμα καλύτεροι και θα διεκδικήσουμε το καλύτερο δυνατό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.