Volley League Ανδρών: Ήττα στο φινάλε της κανονικής περιόδου για τον ΑΟΠ Κηφισιάς – Έχασε από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ
Φωτογραφία: volleyleague.gr/youtube

Με ήττα έκλεισε η «αυλαία» της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών για την ομάδα της Κηφισιάς, η οποία έχασε στο Ζηρίνειο από τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ (25-18, 25-18, 25-11), για τη 18η και τελευταία αγωνιστική.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς βρέθηκε σε κακό απόγευμα, μην μπορώντας να προβάλλει αντίσταση στους «πράσινους» και πλέον έκλεισε την περίοδο στην 6η θέση, με συνολικά 25 βαθμούς. Πλέον το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων θα διεκδικήσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο σε αγώνες κατάταξης (5η και 6η θέσεις).

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε στον λογαριασμό της ομάδας σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης: «Ασφαλώς ήταν ένα κακό παιχνίδι για εμάς. Είναι μία περίεργη περίοδος για εμάς. Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν πάρα πολύ καλός και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμείς δεν μπορέσαμε να πιέσουμε με το σερβίς, ενώ και το επιθετικό μας όπλο, ο Στεφάν Οκοσάνοβιτς, δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ. Εμείς πλέον έχουμε στο μυαλό μας τα παιχνίδια για την 5η και 6η θέση με τον Φοίνικα. Θέλουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό και να κλείσουμε τη χρονιά με μια καλή εικόνα και γιατί όχι την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη».

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 4π. (4/17επ.), Ρουσσόπουλος 1 (1/1επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 12 (11/21επ., 1 άσσος, 52%υπ., 24%αρ.), Σπηλιώτης 1 (1/3επ.), Μαϊκόν 5 (5/7επ.), Τσέιβερς 10 (9/16επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 33%αρ.) / Κοσμάς (λ. – 45%υπ., 9%αρ.), Σιημήτρας, Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 1 (1/2), Φιλιππακόπουλος, Τσικάτος 1 (1/2επ.), Δραβόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 6π. (6/8επ., 70%υπ., 10%αρ.), Πετρέας 6 (5/8επ., 1 άσσος), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 6 (6/7επ.), Φράγκος 14 (7/15επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 64%υπ., 29%αρ.), Ερνάντεζ 14 (11/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. – 78%υπ., 22%αρ.), Μπάσης 2 (1/3επ., 1 άσσος), Μάρκου 1 (1/1επ.), Κωστόπουλος 3 (2/3επ., 1 μπλοκ, 43%υπ.), Γεωργίου, Σερεμέτης.