Volley League Γυναικών: Νίκη με ανατροπή των Αμαζόνων Νέας Ερυθραίας επί του Ηλυσιακού με 3-1 σετ

Αν και έχασαν το πρώτο σετ, οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να κερδίσουν τον Ηλυσιακό με 3-1 σετ (23-25, 25-22, 25-21, 25-17) για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών. Έτσι, το συγκρότημα των Βορείων Προαστίων πήρε το πολύτιμο «τρίποντο», που το φέρνει στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με συνολικά 24 βαθμούς.

Δείτε τη βαθμολογία της Volley League Γυναικών

Πλέον η ομάδα του Γαϊτανάκη μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι των «πλέι οφ» ανόδου, καθώς βρίσκεται στο +2 από την 9η Λαμία, έχοντας μάλιστα έναν αγώνα λιγότερο.

Όπως αναφέρει στην περιγραφή του αγώνα η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης, ο Ηλυσιακός κατέκτησε το πρώτο σετ, έχασε στις λεπτομέρειες το δεύτερο και ενώ στο τρίτο είχε προηγηθεί με 1-6, οι Αμαζόνες σταδιακά μείωναν τη διαφορά στο σκορ και το 10-12 έγινε 15-12, για να λήξει το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ, μετά το 13-13, οι Αμαζόνες ξέφυγαν και στο τέλος με σερί 5-0 έκαναν το 25-17 για το 3-1 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Χρυσάνθη Χριστοδούλου (Ακραία Αμαζόνων): «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Ξεκινήσαμε καλά, αλλά ο Ηλυσιακός μας πίεσε και με δικά μας λάθη το χάσαμε. Βρήκαμε ψυχολογία, είχαμε συγκέντρωση στο σερβίς και στο μπλοκ-άμυνα και βρήκαμε τον εαυτό μας και ήρθε η νίκη».

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Είχαμε βελτιωμένη απόδοση. Είχαμε μαχητικότητα και μας άξιζε πιστεύω ένα ακόμα σετ. Αν παίξουμε στο κύπελλο όπως παίξαμε σήμερα τότε θα προκριθούμε, όμως δεν θα είναι εύκολο».

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-22, 25-21, 25-17) σε 104′