Volley League: Η Κηφισιά ηττήθηκε με 3-0 από τον Παναθηναϊκό στο Ζηρίνειο
Intime

Οι λεπτομέρειες και η ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία έκαναν τη διαφορά στο παιχνίδι της Κηφισιάς με τον Παναθηναϊκό στο Ζηρίνειο, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 3-0 σετ (25-23,27-25, 26-24).

Το τελικό σκορ «αδικεί» την προσπάθεια της Κηφισιάς, καθώς δεν αποτυπώθηκε ο βαθμός δυσκολίας της επικράτησης των πρωταθλητών, όπως αναφέρει ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων. Έτσι η ομάδα των Βορείων Προαστίων έμεινε χωρίς βαθμό μετά απο δύο αγωνιστικές στη Volley League απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πρώτη φορά με +3 (14-11). Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 16-15, όμως ο Παναθηναϊκός, με μπλοκ του Ραγκέλ στον Ζουπάνη, πήρε ξανά «αέρα» τριών πόντων 19-16. Οι γηπεδούχοι, με άσο του Γιάννη Παπαδόπουλου, έφτασαν και πάλι στο -1 (19-18). Ο Παναθηναϊκός, υπό την καθοδήγηση του Γιάκομπσεν, ο οποίος αξιοποίησε εξαιρετικά τους συμπαίκτες του, έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21, μετά από άουτ επίθεση του Κωτσάκη. Η Κηφισιά, με επίθεση του Κωτσάκη και άουτ του Ράπτη, έφτασε ξανά στο -1 (24-23) με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-23 μετά από άουτ σερβίς του Δημήτρη Νικολάκη.

Οι φιλοξενούμενοι, με την ψυχολογία στα ύψη, ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήραν νωρίς προβάδισμα τριών πόντων 9-6. Ο Παναθηναϊκός είχε μικρό προβάδισμα, αλλά μετά από φάση διαρκείας ο Κωτσάκης, με κερδισμένο μπλοκ άουτ, ισοφάρισε 22-22. Ο Παναθηναϊκός, με τον Ραγκέλ να κερδίζει τις «μάχες» στο φιλέ, έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Κωτσάκης με επίθεση έφερε το σετ στα ίσα 24-24. Ο Παναθηναϊκός, πιο ψύχραιμος στους κρίσιμους πόντους, έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 27-25 με επίθεση του Ράπτη.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά στο 3ο σετ μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα. Με πίεση στο σερβίς και καλή «κόντρα μπάλα» η Κηφισιά προηγήθηκε με 9-6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 9-8, όμως στην εξέλιξη του σετ ο Παπαδόπουλος έφερε ξανά του γηπεδούχους στο +3 (12-9). Οι «πράσινοι» ανέβασαν «στροφές» και με διαδοχικούς πόντους πέρασαν μπροστά 14-13, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι με τον Ζουπάνη μπήκαν σε «θέση οδηγού» 17-16. Μάλιστα ο Μπάσης, με άσο, έφερε την Κηφισιά στο +2 (21-19). Ο Τσάσιτς «απάντησε» από τη θέση του σερβίς και με δύο συνεχόμενους άσους έφερε τους πράσινους μπροστά με 23-22. Ο Ράπτης με επίθεση έδωσε ματς μπολ στον Παναθηναϊκό 24-23, όμως ο Ζουπάνης κράτησε «ζωντανή» την Κηφισιά ισοφαρίζοντας 24-24. Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού με νέα επίθεση έδωσε ξανά ματς μπολ στον Παναθηναϊκό, ο οποίος τελικά πήρε το παιχνίδι με επίθεση του Ανδρεόπουλου 26-24.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Ζουπάνι 23 (20/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν, Παπαδόπουλος Π. (6/15 επ., 1 άσσος, 63% υπ. – 21% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. – 33% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ. 1 (1 άσσος), Σπυριούνης, Μελλές 1 (1/3 επ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/15 επ., 83% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 16 (14/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 51% υπ. – 21% άριστες), Στεφάνου (λ), Μούχλιας, Πανταλέων.