Volley League: «Λύγισε» στο τάι μπρέικ ο ΑΟΠ Κηφισιάς απέναντι στον ΠΑΟΚ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κράτησε περισσότερο από δύο ώρες, ο ΑΟΠ Κηφισιάς ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ (25-15, 23-25, 25-21, 20-25, 15-11) στο κλειστό της Πυλαίας, για την 8η αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπορεί να έχασε, όμως επιστρέφει στην Αθήνα έχοντας στις «αποσκευές» της έναν πολύτιμο βαθμό, φθάνοντας συνολικά τους 12 στο πρωτάθλημα, που τη φέρνουν στην 6η θέση, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα της, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Η Κηφισιά στο πρώτο σετ ξεκίνησε νευρικά, με τους παίκτες του Νίκου Ζαλμά να κάνουν αρκετά λάθη. Ο δικέφαλος ήταν σταθερός στην επίθεση και στο μπλοκ και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με ευκολία 25-15.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 4-1. Με «όπλο» το μπλοκ και άσο του Νικολάκη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα 5-4. Στην εξέλιξη του σετ ο Μπάσης, με επίθεση σε πρώτο χρόνο, έδωσε «αέρα» τριών πόντων στην Κηφισιά 10-7. Η ομάδα των Βορείων χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με τους Ντε Πρα και Μπατατζίμ προηγήθηκε 15-9.

Ο ΠΑΟΚ από το -6 έφτασε στο -1 (17-18) με τον Μάρσαλ και τον Βαν Ντάικ, αλλά η Κηφισιά άντεξε την πίεση και με τους Μπάιερς, Χαντ και Ντε Πρα έκλεισε το σετ 25-23, αφού προηγουμένως ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει 23-24 με τον Βαν Ντάικ.

Μεγάλες μάχες έγιναν στο 3ο σετ. Η Κηφισιά έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε 11-9 και 14-12. Ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 από διαδοχικά λάθη των παικτών της Κηφισιάς. Μετά την ισοφάριση 16-16 ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να ξεφύγει με τον Γάτση και τον Βαν Ντάικ 20-18, ενώ στο 22-20 ο Κολτσιάκης έχασε σερβίς και ο Βαν Ντάικ έκανε το 24-20, ενώ μετά από πόντο του Χαντ που μείωσε τελείωσε το σετ πάλι ο Ολλανδός διαγώνιος του ΠΑΟΚ με 25-21.

Στο 4ο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-2. Σταδιακά οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά «ροκάνισαν» τη διαφορά και με τον  Μπατατζίμ, που πήρε τρεις σερί πόντους, ισοφάρισαν 10-10.

Ακολούθησε «μάχη» πόντο με πόντο, όμως ο Μπαταζίμ με τον Μπάιερς πήραν δύο εξαιρετικές κόντρες, κάνοντας το 21-18 για την Κηφισιά. Από εκεί και πέρα τον λόγο είχε ο Ντε Πρα που, με τρεις εντυπωσιακές επιθέσεις, έκανε το 25-20 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, η Κηφισιά ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-2 χάρις τον Ντε Πρα και το μπλοκ του Κολτσιάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ, μετά το χαμένο σερβίς του Μπάση, στο 6-8 έκανε συνολικό σερί 4-0 και προηγήθηκε 10-8. Στο 11-9 ο Ντε Πρα έχασε κόντρα επίθεση  κι έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 12-9 και διατηρώντας μέχρι το τέλος το προβάδισμα ο αγώνας έκλεισε υπέρ του δικεφάλου με 15-11.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Σταυρίδης, Τοσουνίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-12, 25-15
2ο σετ: 7-8, 10-16, 18-21, 23-25
3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 25-21
4ο σετ: 8-5, 16-15, 18-21, 20-25
5ο σετ: 3-5, 10-8 12-9, 15-11

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 1 άσσος, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 66 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 23-25, 25-21, 20-25, 15-11) σε 132΄.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 18π. (16/39επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 94%υπ., 59%αρ.), Χαραλαμπιδης 11 (7/11επ., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 6 (6/10επ.), Βαν Ντικ 25 (24/40επ., 1 μπλοκ), Ιλινκχ 7 (7/14, 58%υπ., 25%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 60%υπ., 35%αρ.), Σωτηρίου 7 (7/18επ., 78%υπ., 44%αρ.), Τερζής, Κωνσταντινίδης (λ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κολτσιάκης 5 (3/10επ., 2 μπλοκ, 49%υπ., 30%αρ.), Κάιο 20 (20/49επ), Μπάσης 6 (4/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπατατζιμ 25 (24/48επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 40%αρ.), Μπάιερς 15 (11/13, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 33%αρ.), Χαντ 4 (4/7επ.), Συναδινός (λ), Ρούσσης, Μελλές.

Η βαθμολογία της Volley League (8η αγωνιστική)

Η συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα της Κηφισιάς με τον ΠΑΟΚ

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς, κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου, μετά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ δήλωσε:

«Στην αρχή της εβδομάδας είχαμε προγραμματίσει κάποια πράγματα για το παιχνίδι, όπως να δυσκολέψουμε τον ΠΑΟΚ, λόγω της δικής του εβδομάδας που είχε. Την ίδια δήλωση είχα κάνει και με το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Για να νικήσεις τέτοιες ομάδες πρέπει να κάνεις πολλά καλά πράγματα στο γήπεδο. Ήμουν βέβαιος στην αρχή της εβδομάδας ότι θα το καταφέρναμε αυτό, όμως όσο περνούσαν οι μέρες πολλαπλασιάστηκαν τα προβλήματά μας και μέχρι πριν λίγο δεν ήξερα ποιους παίκτες θα χρησιμοποιήσω, με τα προβλήματα που είχαν ο Σπυριούνης και ο Μπατατζίμ.

»Δεν ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς, έτσι όπως θέλαμε και πήγαμε σε δεύτερες λύσεις, έτσι και ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερη υποδοχή. Για εμάς δεν αλλάζει κάτι και το επόμενο παιχνίδι μας μετά τη διακοπή θα είναι και αυτό ντέρμπι. Θα ξεκουραστούμε, θα οργανωθούμε τώρα στις γιορτές και κλείνει ένα 2019 αρκετά καλό για την ομάδα μου.

»Εύχομαι το 2020 να ξεκινήσει με υγεία σε όλους, καλύτερο βόλεϊ, καλύτερη οργάνωση στο βόλεϊ, λίγο περισσότερο επαγγελματικό, περισσότερους θεατές και όλα αυτά που ευχόμαστε όταν τελειώνει ένα έτος».

Μάκης Κολτσιάκης: “Κοιτάξαμε τον ΠΑΟΚ στα μάτια”

Από την πλευρά του ο ακραίος της Κηφισιάς Μάκης Κολτσιάκης τόνισε:

«Κάναμε την προσπάθειά μας ως Κηφισιά και κοιτάξαμε στα μάτια τον ΠΑΟΚ. Πιάσαμε μία από τις καλύτερες αποδόσεις μας φέτος στο πρωτάθλημα και παρά την ήττα, κλείνουμε καλά τη χρονιά. Αν συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι και στα επόμενα παιχνίδια, θα πετύχουμε πολύ πιο εύκολα τον στόχο που έχουμε θέσει εξαρχής».