Volley League: Νίκη επί του Ηρακλή με 3-1 σετ και… ανοιχτός δρόμος  για την «τετράδα» για τον ΑΟΠ Κηφισιάς
kifissiavolley.gr

Volley League: Νίκη επί του Ηρακλή με 3-1 σετ και… ανοιχτός δρόμος για την «τετράδα» για τον ΑΟΠ Κηφισιάς

Μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι στο Ζηρίνειο η Κηφισιά κέρδισε τον Ηρακλή με 3-1 σετ (19-25,25-22, 25-20, 25-22) για την 12η αγωνιστική της Volley League. Έτσι, η ομάδα των Βορείων Προαστίων ουσιαστικά «κλείδωσε» την 5η θέση και πλέον «κυνηγά» την 4η προκειμένου να έχει πλεονέκτημα έδρας στα play off, όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του συλλόγου.

Η Κηφισιά μετά από 12 αγωνιστικές έχει 22 βαθμούς, ενώ την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται την Ελπίδα Αμπελοκήπων.

Η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί είναι από την ιστοσελίδα της ομάδας της Κηφισιάς.

Προβάδισμα για τον Ηρακλή

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα στο 1ο σετ και με αιχμή του «δόρατος» τον Ροντρίγκεζ, προηγήθηκε 8-6. Η Κηφισιά  «απάντησε» και με τον Ντε Πρα ισοφάρισε 9-9. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 14-14, όμως τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στον Ηρακλή 18-15. Η Κηφισιά με επίθεση του διαγώνιου της Ντε Πρα μείωσε 18-17, όμως στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε «γκάζι» και με τους Σακόγλου και Χήρα έφτασαν στην κατάκτηση του σετ 25-19.

Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει στο σερβίς. Ο Σπυριούνης «χάλασε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και η Κηφισιά μετέτρεψε το 3-3 σε 8-3.  Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε την απόδοση της και με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη μείωσε 11-8, ενώ στην εξέλιξη λάθος συνεννόηση από τους Νικολάκη και Μπάιερε έφερε τον Ηρακλή στο -2 (12-10).

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με δύο μπλοκ από τους Μπάιερς και Ντε Πρα πήγε ξανά στο +4 (15-11), όμως ο Μαυροβουνιώτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έφερε ξανά τον Ηρακλή σε απόσταση «αναπνοής» 17-16, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Στην επόμενη φάση ο Ηρακλής ισοφάρισε δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν «πείσμα» και  με τον Μπάση στο σερβίς πήραν ξανά τα «ηνία» του σετ με 21-17. Ο Ηρακλής δεν το έβαλε κάτω και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε 23-22. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 μετά από φιλέ στο σερβίς από τον Μαυροβουνιώτη, με τον Σπυριούνη να διαμορφώνει το 25-22.

Κηφισιώτικο προβάδισμα

Στο τρίτο σετ Κηφισιά και Ηρακλής πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Εκεί μπλοκ του Χήρα και λάθος του Μπατατζίμ έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 10-8 .Ο Μαυροβουνιώτης «πλήγωσε» την υποδοχή των γηπεδούχων και με δύο συνεχόμενους άσους διαμόρφωσε το 12-8.

Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και με άσο του Ρούση και επίθεση του Ντε Πρα ισοφάρισε 13-13. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις απαιτούμενες λύσεις και πέρασαν ξανά μπροστά με 16-14. Οι γηπεδούχοι  με τον Έρικ Μπατατζίμ αρχικά ισοφάρισαν 18-18, ενώ με άσο ο Σπυριούνης τους έβαλε μπροστά με 20-18. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με «πέναλτι» του Μπατατζίμ έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20, ενώ με «τυχερό» άσο ο Ρούσης ολοκλήρωσε το σετ με 25-20.

«Κλείδωσε» τη νίκη η Κηφισιά

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 8-8. Εκεί, οι γηπεδούχοι με διαδοχικούς πόντους πήραν για πρώτη φορά «αέρα» δύο πόντων 10-8. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Ρούση η Κηφισιά  έφτασε στο +4 (14-10).

Ο Ηρακλής αντέδρασε, ανέβασε την απόδοσή του σε όλους τους τομείς και με επίθεση του Σακόγλου πλησίασε στο -1 (16-15). Μπαταζτίμ και Σπυριούνης «ξεκόλλησαν» τους γηπεδούχους με τον Έλληνα ακραίο να κάνει το 19-17. Ο «γηραιός» δεν το έβαλε κάτω και με κόντρα επίθεση του Ροντρίγκεζ ισοφάρισε 19-19.

Ο Μπατατζίμ με επίθεση έβαλε ξανά μπροστά την Κηφισιά 20-19, ενώ στη συνέχεια ο Μπάσης χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +3 (22-19). Ο Μπάϊερς με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε τριπλό ματς μπολ στην Κηφισιά 24-21. Ο Πεντίδης με επίθεση «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Σπυριούνης τελείωσε το σετ με 25-22.