Volley League: Νίκη της Κηφισιάς επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων στη 13η αγωνιστική
kifissiavolley.gr
Βόλεϊ

Επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί, η Κηφισιά κέρδισε στο Ζηρίνειο την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 (25-16,25-17,25-15) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volley League. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά πίεσαν στο σερβίς, χάλασαν την υποδοχή των φιλοξενούμενων και κατέκτησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τους τρεις βαθμούς, όπως αναφέρει ο σύλλογος των Βορείων Προαστίων στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

Η Κηφισιά, μετά από 13 αγωνιστικές, βρίσκεται στην 5η θέση με 25 βαθμούς. Την επόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει στο κλειστό του Αγίου Θωμά τον Παναθηναϊκό.

Η βαθμολογία της Volley League (13η αγωνιστική)

Κηφισιώτικο προβάδισμα

Στο πρώτο σετ του αγώνα Κηφισιά και Ελπίδα ξεκίνησαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς, αλλά με αποτελεσματικό side out πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 9-9. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» και με συνεχόμενους πόντους από επίθεση και μπλοκ προηγήθηκαν 12-9.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων με μπλοκ του Σπυριούνη πήγαν στο +4 (14-10), αναγκάζοντας τον κ. Γκολίτση να καλέσει τάιμ άουτ. Η Ελπίδα επέστρεψε «μεταμορφωμένη» και με άσο του Καπετανίδη μείωσε 14-12. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με τον Ντε Πρα να «πυροβολεί» από τη θέση του σερβίς πήραν «αέρα» 7 πόντων 20-13. Οι «μπλε» διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-16 μετά από μπλοκ του Μελλέ.

Με «όπλο» το σερβίς το 2-0

Οι φιλοξενούμενοι, παρά την απώλεια του πρώτου σετ, στο δεύτερο ξεκίνησαν καλά και με τους Χαριδήμου και Ιλουόνι προηγήθηκαν 6-4. Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά αντέδρασαν και ισοφάρισαν 6-6, με τον Ντε Πρά, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Κηφισιάς και προσπέρασαν με 9-6. Οι «μπλε» έβγαλαν «πείσμα» και με τον Σπυριούνη στο σερβίς έτρεξαν ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν 10-9.

Στην εξέλιξη του σετ ο Ντε Πρα με διαδοχικούς πόντους και μπλοκ από τον Μπατατζίμ έβαλαν την αθηναϊκή ομάδα τέσσερις πόντους μπροστά 15-11, δίνοντας σαφές προβάδισμα. Η Κηφισιά συνέχισε με «πατημένο γκάζι» και με άσο του αρχηγού της Δημήτρη Νικολάκη έφτασε στο +6 (17-11). Οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν ξανά πίσω και κατέκτησαν χωρίς δυσκολία και το δεύτερο σετ με 25-17 με άσο του Μπάση.

Με την ψυχολογία στα ύψη και με καλό σερβίς η Κηφισιά μπήκε στο 3ο σετ από νωρίς σε «θέση οδηγού». Ο Ντε Πρα «χάλασε» την υποδοχή της Ελπίδας και η Κηφισιά προηγήθηκε 10-4. Το σετ μετατράπηκε σε «τυπική διαδικασία», καθώς ο Σπυριούνης με μπλοκ έδωσε προβάδισμα 10 πόντων στην Κηφισιά 19-9. Οι γηπεδούχοι κράτησαν  με ευκολία το προβάδισμα και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-15.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Βαρατάσης, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-16
2ο σετ: 6-8, 16-11, 21-16, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-14, 25-15

Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίδας προήλθαν: 2 άσσος, 24 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-17, 25-15) σε 65΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (1/1επ., 1 άσσος), Κάιο 16 (10/17επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Μπάσης 7 (5/6επ., 2 άσσοι), Σπυριούνης 8 (4/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 75%υπ., 25%αρ.), Μπατατζίμ 14 (12/18επ., 2 μπλοκ, 67%υπ., 33%αρ.), Μπάιερς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 60%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ), Κοσμάς, Μελλές, Παλέντζας.

Α.Σ. ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 2π. (1/5επ., 1 μπλοκ), Χαριδήμου 4 (4/18επ.), Μακόφσκι 1 (1/2επ.), Καπετανίδης 8 (7/19επ., 41%υπ., 18%αρ.), Ιλουόνι 8 (6/7επ., 2 μπλοκ), Φερέλ 5 (4/6επ., 1 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 44%υπ., 8%αρ.), Μανωλάκης, Μάρτσης, Επιτροπάκης, Ποχάνης, Γαληρόπουλος, Παπαδόπουλος 1 (1/3).