Volley League: Ο ΑΟΠ Κηφισιάς «έσπασε» το αήττητο του πρωτοπόρου Ολυμπιακού μέσα στου Ρέντη

Η Κηφισιά, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, κέρδισε τον  Ολυμπιακό με 2-3 σετ (25-13, 23-25,24-26, 25-21, 14-16) στο κλειστό του Ρέντη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League! Έτσι, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έσπασε το φετινό αήττητο του Ολυμπιακού και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς, βάζοντας γερές βάσεις για την υλοποίηση του στόχου που είναι τα play off, όπως αναφέρει στην ιστοσελίδα της.

Ο Νίκος Ζαλμάς πριν το παιχνίδι είχε πει ότι οι παίκτες του έπρεπε να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους για να διεκδικήσουν τη νίκη και αυτοί το έκαναν, κατακτώντας μία πανάξια νίκη απέναντι στον πρωταθλητή, τονίζεται στην ίδια ανάρτηση, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

«Υπνωτισμένη» Κηφισιά στο πρώτο σετ

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά, χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε 5-0. Βουλκίδης και Ασπιώτης έδωσαν «αέρα» 9 πόντων στον Ολυμπιακό (14-5), ο οποίος κράτησε με άνεση το προβάδισμα και πήρε το σετ με 25-13.

«Κηφισιώτικη» αντεπίθεση

Η αρχή του δεύτερου σετ ήταν όμοια με του πρώτου, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 8-4. Με το +4 για τους γηπεδούχους φτάσαμε στο 12-8. Εκεί, οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά «ανέβασαν στροφές» και με τους Ντε Πρα και Μπατατζίμ να ηγούνται στην επίθεση ισοφάρισαν 13-13. Μάλιστα, η αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε με 17-16, μετά από λάθος των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη πήρε ξανά το προβάδισμα 19-17, όμως στην εξέλιξη του σετ ο Μπάιρες έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Κηφισιά 23-22. Μετά από άουτ του Βουλκίδη η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ 24-23, με τον Σπυριούνη στην επόμενη φάση  να διαμορφώνει το 25-23.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μισό. Άσος του Μπάιερς και επίθεση του Ντε Πρα έβαλαν σε «θέση οδηγού» την Κηφισιά 17-14. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων υπερασπίστηκε με «νύχια και με δόντια» το προβάδισμα και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Ο Χουσάι με επίθεση και άσο ισοφάρισε 24-24, όμως ο Μπατατζίμ έδωσε νέο σετ μπολ στους φιλοξενούμενους. Ο Ντε Πρα με κόντρα επίθεση τελείωσε το σετ 26-24.

Στο τέταρτο σετ συνεχίστηκε η αμφίρροπη αναμέτρηση. Ο Γκέργκιε έβαλε τους ερυθρόλευκους μπροστά στο σκορ με 13-11, ενώ στην εξέλιξη του ο Ασπιώτης διαμόρφωσε το 19-15. Η Κηφισιά αντέδρασε και ισοφάρισε 20-20, όμως ο Ολυμπιακός πιο ψύχραιμος πήρε το σετ με 25-21, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά και μετά από άσο του Σπυριούνη προηγήθηκε 7-3. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους παίκτες του Νίκου Ζαλμά μπροστά 8-5. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Γκέργκιε προσπέρασαν 9-8. Ο Μπάσης με επίθεση σε πρώτο χρόνο ισοφάρισε 12-12, ενώ στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ από την πάιπ έκανε το 13-12. Ο Φίνγκερ κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά έφτασε σε διπλό ματς μπολ 14-12. Ο Ασπιώτης «έσβησε» και τα δύο, όμως ο Ντε Πρα έδωσε νέα ευκαιρία για τη νίκη 15-14. Η ευκαιρία δεν πήγε χαμένη, καθώς ο Μπατατζίμ με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 16-14.