Volley League: Ο κορωνοϊός «λύγισε» την Κηφισιά – Έχασε από τον Φίλιππο Βέροιας με 3-0 σετ
ΑΟΠ Κηφισιάς/FB

Την ήττα με 3-0 (25-12,25-22, 25-19) γνώρισε στο Ζηρίνειο ο ΑΟΠ Κηφισιάς απο τον Φίλιππο Βέροιας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

Η έλλειψη προπονήσεων (μόλις μία μέσα στην εβδομάδα), αλλά και οι τέσσερις απουσίες λόγω Covid-19, στοίχησαν στην ομάδα των Bορείων Pροαστίων, η οποία παρ’ όλα αυτά έφτασε κοντά στο να κατακτήσει το δεύτερο σετ, όπως αναφέρει ο Σύλλογος στον λογαριασμό του στο facebook, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί:

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα, καθώς η Κηφισιά έδειξε σαφώς επηρεασμένη από την περιπέτειά της με την Covid-19. Ο Εντουάρντο από τη θέση του σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων, το μπλοκ ήταν αποτελεσματικό και η ομάδα της Βέροιας προηγήθηκε 7-2. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν ισχυρό μπλοκ και με τον Φέρελ να σταματά τον Σπυριούνη έφτασαν στο +6 (10-4). Η ομάδα της Ημαθίας αύξησε το προβάδισμα στηριζόμενη σε σερβίς και μπλοκ και έφτασε σε πολλαπλό σετ μπολ 24-11, κατακτώντας το τελικά με 25-12 με επίθεση του Φέρελ.

Η Κηφισιά στο 2ο σετ, αν και έδειξε να βρίσκει κάπως τα «πατήματά της», έμεινε πίσω στο σκορ με 7-4. Στην εξέλιξη του σετ ο Ζουπάνης με επίθεση έφερε την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 8-7, όμως ο Γάτσης στη συνέχεια με άσο έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +3 (13-10). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Εντουάρντο πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 16-12.
Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με μπλοκ του Σπηλιώτη στον Μπίσετ μείωσε 23-21, αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα ο Σπυριούνης με άσο έφερε την Κηφισιά στο -1 (23-22), όμως ο Τζιουμάκας με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε διπλό σετ μπολ στην ομάδα του, η οποία τελικά το κατέκτησε με 25-22 μετά από άσο του Μπίσετ.

Στο τρίτο σετ του αγώνα η αθηναϊκή ομάδα ξεκίνησε δυνατά και με τους Σπυριούνη και Σπηλιώτη μπήκε σε «θέση οδηγού» 7-5. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα και με τρεις συνεχόμενους πόντους από Τζιουμάκα και Μπίσετ πέρασαν μπροστά 9-8.

Οι δύο ομάδες βρήκαν side out και πήγαν χέρι- χέρι μέχρι 14-14. Ο Φίλιππος με μπλοκ πάνω στον Ζουπάνη πήρε προβάδισμα δύο πόντων 16-14, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Το μπλοκ των φιλοξενούμενων συνέχισε να «πληγώνει» την Κηφισιά η οποία βρέθηκε στο -4 (18-14). Οι γηπεδούχοι «έμειναν από βενζίνη», δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον Φίλιππο, ο οποίος έφτασε σε πολλαπλά ματς μπολ 24-17 μετά από άουτ σερβίς του Τσάμπερλεν. Η Κηφισιά «έσβησε» δύο ματς μπολ όμως το 3ο σετ ολοκληρώθηκε με 25-19.

ΑΟΠ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 15 (12/28 επ., 3 άσσοι), Σπηλιώτης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Τσαμπερλέιν 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 13 (12/21 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 19% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 3 (3/14 επ., 58% υπ. – 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ. – 9% άριστες), Παπαδόπουλος Γ.

ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπισετ 15 (12/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες), Προύσαλης, Γάτσης 13 (6/10 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζιουμάκας 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 10 (6/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 20% άριστες), Φερέλ 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 88% υπ. – 53% άριστες), Γραμμενούδης, Βερβεσιώτη.