Volley League: Πολύτιμη νίκη του ΑΟΠ Κηφισιάς επί του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ

Δύσκολη όσο και πολύτιμη νίκη απέναντι στον Παμβοχαϊκό κατέκτησε η Κηφισιά με 3-1 σετ (25-21,22-25,25-22,25-22) στο Ζηρίνειο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League. Έτσι, η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκανε ένα σημαντικό βήμα για την υλοποίηση του στόχου της που είναι μία θέση στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, όπως αναφέρει ο σύλλογος στην ιστοσελίδα του, απ’ όπου και η περιγραφή του αγώνα που ακολουθεί.

«Κηφισιώτικο» προβάδισμα

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ 7-5, με επίθεση του Παπαδόπουλου. Μάλιστα στην εξέλιξή του, ο Μπατατζίμ κάρφωσε άουτ από την πάιπ για το 9-6. Οι φιλοξενούμενοι, στηριζόμενοι στην εμπειρία του Λάππα, διατήρησαν το προβάδισμα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 13-9.

Ο Νίκος Ζαλμάς κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο αφύπνισε τους παίκτες του. Μπάιερς και Μπάσης, με μπλοκ και άσο αντίστοιχα, έφεραν την Κηφισιά σε απόσταση «αναπνοής» 13-12, με τον κ. Νεόφυτο να καλεί τάιμ άουτ. Ο Μπάσης συνέχισε να χαλάει την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και με νέο άσο έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 13-13.

Η Κηφισιά «προσπέρασε» για πρώτη φορά στο σκορ με 16-15, μετά από διπλή μπαλιά του Λάππα, ενώ τελειωμένες μπάλες από τους Μπατατζίμ και Ντε Πρα έφεραν την Κηφισιά στο 18-15. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με άσο του Κανέλλου, μείωσαν 18-17. Η Κηφισιά βρήκε λύσεις από τον Ντε Πρα, ο οποίος με επίθεση και δύο άσους διαμόρφωσε το 22-18. Οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν το προβάδισμα και κατέκτησαν το σετ με 25-21, με άσο του Μπατατζίμ.

«Αντεπίθεση» από τον Παμβοχαϊκό

Η ομάδα του Βραχατίου και στο δεύτερο σετ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-2, μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κωτσάκη. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά με τον Μπάση στο σερβίς πλησίασε στο -1 (7-6). ΟΙ φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με μπλοκ του Κανέλλου και λάθος του Μπατατζιμ πήγαν ξανά στο +4 (11-7).

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων, με διαδοχικούς πόντους, από μπλοκ και επίθεση, ισοφάρισε 11-11, με τον Παπαδόπουλο να βγάζει τον Παμβοχαϊκό από τη δύσκολη θέση 12-11. Όμως η Κηφισιά συνέχισε να έχει το «μομέντουμ» και προσπέρασε 14-13, μετά από επίθεση στο φιλέ του Κωτσάκη. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι το 19-19. Σε εκείνο το σημείο δύο λάθος επιθέσεις  από τους Μπάιρες και Ντε Πρα έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 21-19, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Με την επιστροφή ο Κανέλλος έκανε μπλοκ στον Ντε Πρα και ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 22-19.

Η αθηναϊκή ομάδα έβγαλε «πείσμα». Έχοντας στο σερβίς τον Νίκο Μελλέ κατάφερε να ισοφαρίσει 22-22, μετά από επιθέσεις των Ντε Πρα και Σπυριούνη. Στη συνέχεια το σερβίς του κεντρικού της Κηφισιάς πήγε στο φιλέ, ενώ η επίθεση του Ντε Πρα άουτ και ο Παμβοχαϊκός έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22. Το σετ έκλεισε με 25-22 μετά από άσο του Κανέλλου.

Οι γηπεδούχοι ξανά μπροστά

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9. Εκεί οι φιλοξενούμενοι, με δύο συνεχόμενους πόντους από Παπαδόπουλο και Πέιν, πήραν για προβάδισμα δύο πόντων 11-9. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα απαραίτητα side outs και μετά από άουτ επίθεση του Μπατατζίμ πήραν «αέρα» τριών πόντων 19-16, με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ.

Οι γηπεδούχοι «ανέβασαν στροφές» και με επίθεση του Ντε Πρα μείωσαν 19-18, αναγκάζοντας τον κ. Νεόφυτο να καλέσει με τη σειρά του τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν ξανά στο +3, μετά από άουτ επίθεση του Ντε Πρα, 21-18. Η αθηναϊκή ομάδα βρήκε επιθετική λύση με τον Μπατατζίμ και έφτασε ξανά στο -1 (21-20). Η «Κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και μετά από επαφή του Λάππα στο φιλέ οι δύο ομάδες ήρθαν ξανά στα ίσα 22-22.

Στη συνέχεια ο Μπάσης χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων, ο Δρογκάρης έκανε υπέρβαση και η Κηφισιά προσπέρασε 23-22. Ο κεντρικός της Κηφισιάς με άσο έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22. Στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος κάρφωσε άουτ και το σετ πήγε στην Κηφισιά 25-22.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 12-10, μετά από άσο του Παπαδόπουλου. Η Κηφισιά «απάντησε» και με δύο συνεχόμενους άσους από τον Ντε Πρά και μπλοκ του Ρούση «προσπέρασε» με 14-12. Στην εξέλιξη του σετ ο Βραζιλιάνος διαγώνιος, με επίθεση, διαμόρφωσε το 16-13.

Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με μπλοκ του Κανέλλου  μείωσαν 16-15. Ντε Πρα με επίθεση και Μπάσης με άσο έδωσαν σαφές προβάδισμα στην Κηφισιά 19-15. Οι γηπεδούχοι δεν… ξανακοίταξαν πίσω και έφτασαν σε τριπλό ματς μπολ, μετά από λάθος στο σερβίς από τον Παπαδόπουλο (24-21). Οι φιλοξενούμενοι «έσβησαν» το πρώτο, όμως στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος κάρφωσε άουτ για το 25-22.